שתף קטע נבחר

נפתלי בנט הוא המפסיד של תוכנית המאה

אם ימומש משהו מהסיפוח המתמסמס, זה ייתר את הקלף המרכזי של בנט. אם לא, יגיד בוחר הימין הממוצע, "את מה שביבי לא הצליח, איש לא יצליח"

 

נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ נפתלי בנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

עסקת המאה של דונלד טראמפ הופכת אט אט לבדיחת המאה. זה קורה במקביל לכך שאנשיו מעידים עליו שאינו נוהג לקרוא ניירות עמדה מעמיקים, וג'ון בולטון, לשעבר יועצו לביטחון לאומי, מעמיק בספר חדש את המידע לגבי בורותו. יש להניח שהנשיא לא עבר על שפע המסמכים שהוכנו עבור קודמיו ועסקו בנושא הסכסוך. הוא הרי בסך הכול איש עסקים שמייצר אמירות גדולות מן החיים.

 

 

טראמפ, כפי שדיווחה רשת CNN ב-2015, הוא אלוף פשיטות הרגל בארה"ב בעסקאות מסחריות ב-30 השנים האחרונות. הוא כנראה ישבור גם את שיא פשיטות הרגל בעסקאות המדיניות שעשה. "זהו רגע גדול עבור העולם", הוא אמר על פגישתו עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, לפני שזה המשיך בסורו ולאחר מכן נעלם. גם עסקת המאה שהציע לישראל ולפלסטינים עלולה לפשוט רגל, משום שעקבות העולם הערבי נעלמו.

 

עכשיו עולה השאלה מי יהיו פושטי הרגל של התוכנית בישראל. בנימין נתניהו מעולם לא ראה בה תוכנית שלום אלא קמפיין פוליטי. הוא מחפש סיפוחון כלשהו שבעקבותיו יודיע, אפרופו טראמפ, ש"זהו רגע גדול". בני גנץ, שכבר הכריז בצ'רצ'יליאניות ש"כל עיקרון טוב לשעתו", מבין שכל נסיגה נוספת תהיה רעה לשעתו הפוליטית. הוא הרי הבטיח שיתמוך בתוכנית רק אם תהיה הסכמה בינלאומית רחבה לגביה, ועבדאללה מלך ירדן לא מוכן אפילו להיפגש איתו בנושא.

 

מי שבכל מקרה יפסיד מעסקת המאה המתפוגגת הוא נפתלי בנט. נכון, הוא כיום באופוזיציה ולא מעורב באופן ישיר בדיונים למימוש ההחלטה, אבל הוא מושקע בהרבה מניות בכל רעיון של סיפוח שטחים ביהודה ושומרון. האפשרות שהדבר לא ימומש עלולה לגרום לנושא להיגנז לשנים רבות בתודעה הציבורית. אם נתניהו הגדול לא הצליח, עם רוח גבית של נשיא ארה"ב, מה בנט הקטן יצליח לעשות?

בנט נעדר כריזמה מיוחדת, אין לו את מראה ראש הממשלה והוא נדמה כאחד העם. בעידן שבו הציבור נוהה אחר מנהיגים טלוויזיוניים, לבנט אין כלים להתמודדות שווה בתחום הזה עם נתניהו ואפילו לא עם גנץ. ה"הישגים" האלקטורליים של מפלגותיו השונות בשנה וחצי האחרונות הן המחשה לכך.

 

מראשית דרכו בבחירות 2013 נאלץ בנט להיות גבר הרודף אחר בשורה. הוא היה חייב לייצר מסרים רעיוניים שיקנו לו מיצוב בתחום הפוליטי. התוצאה: האיש שהצהיר כי "משהו חדש קורה", מבצע את התרגיל הבלה מזוקן בפוליטיקה של החלפת עמדות כאשר משהו חדש קורה.

 

 

בנט הבטיח בבחירות 2013 מפלגה דתית לייט, שמתאחדת עם כל עם ישראל סביב קידוש הנרות המסורתי של שישי בערב. במקום זאת קיבלנו את ועדת פרס ישראל בספרות תורנית, שהקים כשר החינוך, שבחרה ברב יעקב אריאל, הומופוב מוצהר.

 

בנט דרש מדיניות ביטחון תקיפה יותר כלפי החמאס. הוא איגף מימין את נתניהו וגם את אביגדור ליברמן כשר הביטחון. כחבר בקבינט הביטחוני דרש כניסה קרקעית לעזה כדי להכריע את החמאס באופן מוחלט. כשמונה לתפקיד שר הביטחון וכולם ציפו ל"פעילות קטלנית" בעזה כפי שהבטיח הטרמינטור הישראלי, אבל קיבלנו בעיקר נאומים קטלניים. הקול קול עשיו והידיים ידי יעקב.

בכול זאת נותר לבנט מיצוב חיוני במחנה הימין, כשומר הראש של נתניהו, לבל יסטה מרעיון ארץ ישראל השלמה. הוא דרש ממנו ב-2016 "להפסיק לצעוד לתוך מסילת ההתאבדות של מדינה פלסטינית ולהחיל את החוק הישראלי במעלה אדומים, בבקעת הירדן, בעופרה ובכל שטחי C בהקדם האפשרי".

 

נתניהו - "המתאבד" אליבא דבנט - מנסה לעשות זאת ב-2020 ואפילו נקב ב-1 ביולי כתאריך הביצוע. כלומר, לא מדובר בתרגיל תעמולה אלא באזעקת אמת. מחד, אם יצליח לבצע את זה, הוא ייתר את בנט כמי שמוביל את המהלך החשוב ביותר למחנה המתנחלים; מאידך, אם לא יצליח לעשות זאת בהיקף משמעותי, כפי שניתן להתרשם כעת, הוא גם כן ייתר את בנט.

 

הנה, כל גרמי השמיים והמזלות התייצבו לצידו של המהלך הזה, בצירוף נדיר המתרחש כנראה אחת למאה שנה. השמש הגדולה (נשיא ארה"ב), הירח (ראש ממשלת ישראל בשיא כוחו) וגוש ימין מוצק ומלוכד. אם זה לא יקרה עכשיו, אולי זה לא יקרה לעולם.

 

בנט התלונן לפני הבחירות האחרונות ש"כולם עלינו. יש לנו פקקטה שבעה מנדטים". במציאות שבה נתניהו עדיין במשחק, זה כנראה שיא כוחו. מי יהיה מוכן להאמין שהפקקטה מפלגת ימינה תוכל לקדם את סיפוח היישובים? בנט, ללא יכולת אישית לסחוף המונים, ייתפש גם כמי שלא מסוגל לממש את המסר החשוב ביותר שלו.

 

  • ד"ר ברוך לשם הוא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה ומחבר הספר: "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים