שתף קטע נבחר

קראו "מוות לערבים" ותקפו תושבים: תיעוד התפרעות אוהדי מכבי ת"א

האוהדים צעדו ברחובות יפו אחרי משחק ה"דרבי", תוך שהם קוראים קריאות גזעניות, מכים מבלים בבית קפה ומשליכים חפצים לעבר רכבים חונים. תושב יפו שהותקף: "ברחנו כדי שלא ידרסו אותנו, המשטרה טיפלה בכפפות של משי". המשטרה, שלא ביצעה עד כה מעצרים: "נשים יד על המתפרעים"

  

 

אוהדי מכבי תל אביב תועדו כשהם מתפרעים וקוראים קריאות גזעניות בסיומו של משחק הדרבי נגד הפועל שנערך אמש (ראשון).המשטרה לא ביצעה מעצרים עד כה.

 

עשרות אוהדי קבוצת הכדורגל צעדו הלילה ברחובות יפו תחת ליווי משטרתי כבד, ולאחר שנתבקשו לשוב על עקבותיהם החלו עשרות מהם לתקוף תושבים שישבו בפאב הנרגילה סמוך לכיכר השעון בצומת הרחובות יונתן רטוש ונחום גולדמן. לאחר מכן המשיכו והתפרעו ברחובות שכונת פלורנטין והתעמתו עם שוטרים. צפו בתיעוד בפתח הכתבה.

 

האוהדים שצעדו ביפו שרו "מוות לערבים", תקפו את המבלים באגרופים והשליכו לעברם כיסאות פלסטיק. "ישבנו בבית קפה, עישנו נרגילה ופתאום ראינו תהלוכה שמגיעה מכיכר השעון אלינו", סיפר ג'ימי בכר שישב במקום והותקף בשיחה עם ynet.

 

אוהדי מכבי תל אביב משתוללים ברחובות אחרי הדרבי ( )
אוהדי מכבי תל אביב מתפרעים ביפו( )

אוהדי מכבי תל אביב משתוללים ברחובות אחרי הדרבי ( )
"זרקו כסאות פלסטיק ובקבוקי זכוכית"( )

אוהדי מכבי תל אביב משתוללים ברחובות אחרי הדרבי (צילום: הדר נחום)
ההתפרעות נמשכה גם ברחובות פלורנטין(צילום: הדר נחום)

 

"כנראה שהמשטרה עצרה את האוהדים בכיכר השעון אז הם חזרו לאזור הזה בריצה ותוך כדי ההמולה הם שברו לנו את הנרגילות. שאלנו אותם 'מה קרה' וברחנו כדי שלא ידרסו אותנו. תוך רגע, חלק מהם התחילו לצעוק 'מוות לערבים' וניסו לתקוף אותנו. גם אם אתה הבנאדם הכי חזק, כששניים שלושה תוקפים אותך לבד, אין לך מה לעשות".

 

בכר המשיך: "ניסינו להיכנס לבית קפה כדי שיעזבו אותנו כי לא רצינו להתעמת איתם. הם זרקו עלינו כיסאות מהבית קפה ובקבוקי זכוכית על רכבים של שכנים. לא הזדקקתי לטיפול רפואי אבל הפנים שלי נפוחות".

 

הוא טען שבניגוד למחאות שנערכו ביפו בשבוע שעבר הפעם המשטרה הניחה למתפרעים: "מה שמרגיז אותי זה שהמשטרה התנהגה אליהם בכפפות של משי ולא התערבה כמעט. כש-50 איש הפגינו על אתר הקבורה אל-איסעאף היו מאות שוטרים - פה כלום".

 

"הילד שלי שאל אותי מה זה 'מוות לערבים'?"

תושב יפו שמתגורר סמוך לאזור התקיפה, סיפר כי "פתאום הגיעו עשרות אוהדים לכאן וחלק מהם צעק 'מוות לערבים'. הם התחילו להשתולל ונראה שהם חיפשו לתת מכות. היה מישהו שישב לעשן נרגילה עם חולצה אדומה וזה גרם להם לתת מכות לכל מי שישב שם. זה נראה כאילו הם באו לצוד אוהדים של הפועל. היו כאן הרבה מאוד שוטרים ופרשים אבל הבלאגן היה גדול מידי בשבילם".

 

תושב נוסף שמתגורר ברחוב יונתן רטוש אמר: "אני לא רוצה שדברים כאלה יקרו שוב ביפו. ישבנו בבית לקראת חצות כשהכל רגוע ופתאום שמעתי צעקות. פתחתי את הדלת וראיתי דחיפות ואנשים שעולים על מכוניות וזורקים חפצים. נעלתי את הדלת נכנסתי פנימה ולא ראיתי שוטרים. הם צעקו מוות לערבים. אחרי שהם עברו לצד השני של הכביש פתחתי את הדלת וראיתי את המשטרה בצד השני".

 

אוהדי מכבי תל אביב מחוץ לבלומפילד (צילום: יאיר שגיא)
אוהדי מכבי תל אביב מחוץ לבלומפילד(צילום: יאיר שגיא)

אוהדי הפועל תל אביב (צילום: אורן אהרוני)
אוהדי הפועל תל אביב(צילום: אורן אהרוני)
גם הוא מחה על נוכחות המשטרה ביחס להפגנות בשבוע שעבר: "אני הפגנתי ביום רביעי מול בית הקברות וחצי מהמשטרה בת"א היו שם עם אמצעים לפיזור הפגנות ופה לא עושים להם כלום. מאות אנשים מזיקים ולא עושים להם כלום. זה עצבן אותי מאוד ומרגיש כמו אפליה. פתאום היס"מ לא עצבנים ולא דוחפים. איפה מפקד התחנה? אצלנו הוא הגיע ופגע בכולם.

 

"הילד שלי אחרי שנגמר הבלאגן שאל אותי 'מה זה מוות לערבים?' ולא ידעתי מה לענות לו, אני מחנך אותו שנים על אהבת בני אדם, מה אני אומר לו? לא יודע מאיפה באו לקלקל לנו את הדו קיום ביפו. אני לא הצלחתי להאמין שזה יקרה פה. אנחנו אף פעם לא הפגנו נגד יהודים. לא איכפת לי הרכב שלי שקפצו עליו, כואב לי הלב, למה באו להרוס את יפו, למה הילד שלי צריך לא לישון בלילה בגלל פחד בשביל מה?".

אוהדי מכבי תל אביב (צילום: יאיר שגיא)
אוהדי מכבי תל אביב(צילום: יאיר שגיא)

 

לאחר שעזבו את יפו, צעדו האוהדים בשכונת פלורנטין והמשיכו לשיר שירי אוהדים תוך שהם מעירים את תושבי השכונה סמוך לחצות ופוגעים בכלי רכב חונים. "בהתחלה לא הבנתי מה זאת ההמולה הזאת", ספרה קרן שמתגוררת ברחוב הקישון. "הגיעו עשרות אוהדים של מכבי, זרקו בקבוקי זכוכית על הכביש ועל בניינים ושברו מראות של כלי רכב חונים. תוך כדי צעידה שלהם שוטרים ופרשים על סוסים ליוו אותם אבל הם השתוללו והתפרעו". גורם במשטרה אמר כי האוהדים השליכו חפצים על סוסי המשטרה והפריעו לפעילות המשטרתית.

 

מהמשטרה נמסר כי "באשר למתפרעים האירוע בחקירה שמתנהלת נגד המתפרעים ונדע לבוא חשבון ולשים את היד על כל אותם עבריינים ולמצות עימם את הדין כמו גם חקירת אירוע המתפרעים במחנה האוהדים השני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדר נחום
אוהדי מכבי התפרעו ברחובות יפו
צילום: הדר נחום
מומלצים