שתף קטע נבחר

נתניהו ביקש הטבת מס של כחצי מיליון שקל. גורמים בכחול לבן: "אם מוצדק - נתמוך"

מסמך שהוגש לוועדת הכספים מבקש לאשר את התנאים שיקבלו שני ראשי הממשלה: נתניהו הצליח לבסוף לקבל הטבה רטרואקטיבית שלפיה המס ששילם בשנים 2017-2009 יהיה על חשבון המדינה. גנץ הודיע שלא יממש את מימון ההוצאות על המעון החלופי שעליו הוחלט בהסכם הקואליציוני

 

בנימין נתניהו ובני גנץ (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

הטבות המס של בנימין נתניהו, הכיבודים של בני גנץ: חברי ועדת הכספים קיבלו הערב (יום א') מסמך לאישור המפרט את כל התנאים שלהם יזכו שני ראשי ממשלת האחדות וראש הממשלה החליפי. מיד לאחר מכן הודיע גנץ כי הוא מוותר על הוצאות המעון החלופי שהוענקו לו.

 

על פי המסמך, נתניהו ייהנה מהטבות מס רטרואקטיבית שאותן כבר ניסה לקדם בעבר. המסמך כולל סעיף שלפיו תשלומי המס מגולמים עבור שדרוג רכב, שירותים שונים וטובות הנאה אחרת למעט משכורתו של ראש הממשלה, ייצאו מקופת המדינה.

 

מדובר בהוצאות מינואר 2009 ועד דצמבר 2017 בהיקף של כחצי מיליון שקל, כלומר הטבה רטרואקטיבית בחסות ההסכם עם גנץ. בכך מבקש נתניהו מוועדת הכספים שהמדינה תממן מאות אלפי שקלים שהוא נדרש לשלם כמס על ההוצאות שהמדינה משלמת על ביתו הפרטי בקיסריה. גורמים בכחול לבן אמרו ל-ynet כי הם נחשפו לבקשה רק לפני כמה שעות, ויבדקו אותה. "אם הבקשה תהיה מוצדקת - נתמוך", אמרו הגורמים.

 

המסמך שהוגש לוועדת הכספים מפרט כיצד כראש הממשלה החלופי יהיה גנץ זכאי לתנאי תחזוקה, ניקיון, הוצאות כלכלה לו ולבני משפחתו, צוות עובדים, כל הוצאות האירוח של פגישות פוליטיות וכל הנגזר ממעון רשמי של ראש ממשלה מכהן.

 

רשימת ההטבות שהוגשו לכנסת

המדינה תישא בכל ההוצאות לתפעול ואחזקת המעון הרשמי של ראש הממשלה החלופי, כולל צוות עובדים, הוצאות כלכלה של ראש הממשלה והמתגוררים עמו, הוצאות אירוח ואחזקה.

שירותי המעון יינתנו על ידי צוות העובדים במשרד ראש הממשלה.

במעון יהיו כל התנאים של מעון ראש הממשלה בירושלים, כולל צוות עובדים, הוצאות כלכלה, הוצאות אירוח ואחזקה.

הובלת תכולת המעון של ראש הממשלה החלופי למעונם בירושלים וממנו - על חשבון המדינה.

ראש הממשלה החלופי רשאי להודיע כי מעונו הפרטי ישמש כמעון החלופי - ויקבל תנאים זהים למעון בירושלים.

ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי רשאים לאחסן את תכולת מעונם הפרטי על חשבון המדינה - אם מעונם אינו מנוהל על ידי המדינה.

מס ההכנסה המוטל על ראש הממשלה ועל ראש הממשלה החלופי בשל הכנסה משדרוג רכב שהמדינה מממנת להם - יהיה על חשבון המדינה.

מס הכנסה שהוטל על ראש הממשלה מינואר 2009 עד דצמבר 2017 בשל הכנסה הנובעת מתשלומים, שירותים וטובות הנאה, למעט משכורת וקצבה, יהיו על חשבון המדינה.

בליכוד מסרו בתגובה שלא מדובר בהטבה מיוחדת: "ראש הממשלה נתניהו לא דורש שום תנאים מיוחדים. ועדת הכספים תחייב את נתניהו במס בדיוק כמו ראשי ממשלה קודמים. היה כאן ניסיון שערורייתי ופרסונלי לחייב את נתניהו במס שלא חייבו בו אף ראש ממשלה אחר. לא יהיה חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לראשי ממשלה קודמים".  

 

 
בהזדמנויות שונות בעבר הבהיר גנץ שאין לו כוונה להשתמש בשירותי המעון שנקבעו בהסכם הקואליציוני ואף הסביר שלא הוא ביקש את התנאים הללו. ואכן, במכתב שהוגש לוועדה היום הוא כתב כי הוא "מוותר על העמדת מעון מטעם המדינה ומודיע כי מעוני הפרטי ישמש כמעון חלופי ולפיכך אין כל צורך שהמדינה תעמיד לרשותי מעון אחר... הנני מוותר על כל ההוצאות המפורטות בסעיף כאמור ביחס למעון לרבות העמדת צוות עובדים, הוצאות הקשורות בנכס עצמו, תחזוקתו כולל הוצאות אירוח ככל שיידרשו".

 

אז כמה כל זה עולה לנו? חישוב מדויק טרם נעשה. עם זאת, יש לא מעט דרישות שניתן לאמוד את עלותן. כך, למשל, שכרו של ראש הממשלה החליפי ישתווה לזה של ראש הממשלה ויעמוד על כ־57 אלף שקלים, לעומת כ־49 אלף שקלים שהיה מקבל כשר. במצטבר, מדובר על כ־100 אלף שקלים יותר בשנה.

 

על פי הערכות, עלות הבית בקיסריה הגיעה לכ־400 אלף שקלים בשנה, ללא חיוב של אבטחה ושיפוצים. השוואת תנאי מעון לראש הממשלה החליפי עלולה להגיע לכמה מיליוני שקלים כולל הוצאות תפעול, אחזקה, צוות עובדים והובלת ציוד. מימון לראש הממשלה ולמתגוררים עימו, כולל הוצאות אירוח, הוערכו בעבר בכ־150 אלף שקלים בחודש. בנוסף, אחסון כל תכולת המעון הפרטי של ראש ממשלה על חשבון אוצר המדינה מסתכם בעשרות אלפי שקלים בשנה.

 

הגדלת כוח האדם משתי משרות מלאות לארבע, לפי עלות מינימלית של כ־15 אלף שקלים לחודש, תגדיל את ההוצאות ב־360 אלף שקלים בשנה.

 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף את השניים בתגובה למסמך ומסר: "החגיגה על חשבון הציבור נמשכת. ביבי ובני ממשיכים לבזבז עשרות מיליונים מהכסף של האזרחים בתמורה לכיבודים ונהנתנות. מנותקים נמאסתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מומלצים