שתף קטע נבחר

קומו וצאו מזה: הכישלון של זהו זה

מוני, קושניר, דבל'ה ובראבא ניסו להביא אמירה סאטירית נגד תרבות הפוליטיקלי קורקט. יצא להם פחות מצחיק, אמיץ או נשכני - אבל היי, גבר מחופש לאישה ובראבא עושה חיקוי של סוס!

לשימוש בלייזר בלבד זהו זה סאטירה פוליטיקלי קורקט (צילום מסך)
"חברהל'ך, איך נגיד לו שזה לא פי.סי לצהול כמו סוס?!"(צילום מסך)

 

מוני מושונוב נכנס לסט בלבוש מעודדת. "אתה לא יכול להופיע מחופש לאישה, זה לא פי.סי", אומר לו גידי, "יש חוקים חדשים". אחריו נכנס קושניר בלבוש מייקל ג'ורדן, מורח משחת נעליים כדי לצבוע את עורו, אחריו גליקמן צועד על ברכיו בתחפושת גמד ולבסוף בראבא נותן את חיקוי הסוס המפורסם שלו. כולם ננזפים על ידי גידי, על כך שהחוקים החדשים אוסרים עליהם לגלם דמויות של בני מיעוטים. "פחות מצחיק" אומר מוני, "כן, אבל זה יותר פי.סי", עונה גידי.

 

 

כן, המערכון הזה מהפרק האחרון של זהו זה (פרק 12) באמת לא היה מצחיק, אבל הוא ללא ספק ניסה להביא אמירה – הפי.סי מנסה למחוק כל מה שלא מתאים לו, להכתיב חוקים חדשים שמצנזרים אמנות, לומר לנו מה אנחנו יכולים להגיד ומה לא. בקיצור, הדיעה הכי מיינסטרימית ומשעממת בעולם.

תגידו, סאטירה לא אמורה להגיד משהו אמיץ? משהו שלא נאמר על ידי הזרם המרכזי? משהו שאני לא יכול לראות בכל טוקבק שני? פחות מצחיק, אבל זה יותר נגד הפי.סי.

 

מתרחצים ברדודים

אני לא נלהב יותר מדי מהסו-קולד "תרבות הביטול" של הפוליטקלי קורקט, שנובחת על כל מה שלא בא לה בטוב עד שימחקו אותו מהעולם. חלק מהגל הנוכחי של הורדות פרקים בעקבות בלאקפייס מוגזם גם בעיני, וכשמורידים פרקים שמשתמשים בבלאקפייס כדי ללעוג לבלאקפייס זה באמת אבסורד, אבל המתנגדים האוטומטיים גרועים לא פחות.

הבעיה עם המערכון הזה לא נעוצה בעמדה שלו, אלא ברדידות שבה הוא מביט על דיון הפי.סי בכללותו. מחאות הפי.סי על ייצוג טלוויזיוני הם לא ניסיון לסתום לכם את הפה, אלא דרך לדרוש גיוון ולקומדיה טובה יותר, כי כשהם הביעו את מחאתם בצורה נחמדה שמתם עליה כ-ז-ה זין, וסלחו לי על חוסר הפי.סי.

 

תמונת מערכון של זהו זה (צילום: צילום מסך)
"אל תבכה יא איבני, זה לא פי.סי"(צילום: צילום מסך)

 

למעשה, המערכון הזה מסביר יפה מאד למה בכלל יש גל של אנשים שזועם כשלועגים למיעוטים. "אבל שנים אני שיחקתי תפקידים של נשים", אומר מוני לגידי. אבל למה בעצם שיחק מוני שיחק תפקידים של נשים? יכול להיות שזה בגלל שבימים בהם זהו זה נוצרה היו מעט מאוד נשים שאשכרה קיבלו במה? אולי כי במקום ללהק נשים מצחיקות לגלם דמויות של נשים מצחיקות העדיפו לשים את מוני בשמלה?

על הדרך, הפרקטיקה הזו הפכה לבדיחה בפני עצמה - חה! גבר בשמלה! - על זה אתם נלחמים? הזכות לשים איפור ושמלה? זה מה שמצחיק אתכם?

 

פתיתי שלג חמודים

למעשה, האירוניה היא שהאמירה הכי מצחיקה במערכון היא אותה "פחות מצחיק" של מוני, והיא לא מצחיקה מהסיבה שהם רצו. כי מה הוא אותו מערכון מדומיין וסו-קולד יותר מצחיק שנאסר לביצוע בגלל זעם הפי.סי? מעודדת מנצחת את מייקל ג'ורדן ואז מפסידה לגמד ובסוף מגיע בראבא ועושה צהלת סוס. מה אגיד לכם, פסגת הקומדיה. מה כן מצחיק בו? התחפושות, כמובן. חה! גבר בשמלה! אם זה מה שמצחיק אתכם, או גבר שצועד על הברכיים כדי להיראות כמו גמד – הבעיה האחרונה שלכם היא פי.סי. נו, לפחות בראבא עושה סוס זה עדיין מצחיק.

אגב, אולי באמת נפנה לטענה המטופשת הזו של "אם זה מה שאוסרים עלינו עכשיו עוד מעט יאסרו עלינו לעשות חיקוי של סוס". במה זה שונה מהומופובים שמבטיחים שעוד רגע הומואים יתחתנו עם כלב השיטסו שלהם?

 

יאצק ()
"נופל - וקם"

 

מי שבאמת מנסה להקשיב לטענות תרבות הפי.סי יכול להבין מה ההבדל בין לשים צבע שחור כדי לשחק את מייקל ג'ורדן ללצהול ולרקוע כמו סוס, ותרגיל ההגזמה הסאטירית הזה לא חושף את הפי.סי במערומיו כמו שהוא גילה עד כמה בזהו זה לא ניסו אפילו להבין מאיפה מגיעה הביקורת.

אם כך, אשמח לכתוב לכם אותה בבהירות כדי שלא תוכלו להגיד שלא ידעתם – כל מה שרוצים זה שתעמדו מאחורי מה שאתם אומרים. קחו אחריות על הבדיחות שלכם. שיחקתם גמד ועוררתם זעם? קחו את הביקורת ונסו להתמודד איתה. תענו בבדיחה שמגיבה למהות הביקורת, לא במערכון לא מצחיק שמנסה להגחיך את הצורה שלה. בחייאת, אל תהיו כאלה רגישים, כולה ביקורת.

זה, אגב, בדיוק אותה פרקטיקה של "אוקי, בומר" הגועלי, שנועד לבטל כל אמירה בנפנוף. מניח שאם הייתי מבטל את המערכון הזה באותו ביטוי מעליב, חברי זהו זה היו נעלבים ממנו, ובצדק. מתנגדי הפי.סי אוהבים לקרוא למוחים "פתיתי שלג" ו"רגישים מדי", אבל נראה שמי שמתנגד לפי.סי רגיש בהרבה.

אז מה קרה זהו זה, קשה לכם עם האקלים החברתי של 2020? פגעו לכם ביצירה הקדושה שלכם? לא מצליחים להתמודד עם ביקורת? איזה פתיתי שלג חמודים, יא אללה.


פורסם לראשונה 22/06/2020 08:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
"וזהו בגימטריה זה לא מצחיק"
צילום מסך
מומלצים