שתף קטע נבחר

ויתרה על כתובה של 1.5 מיליון ש' - והתחרטה

ארבע שנים אחרי שוויתרה עליה במסגרת הסכם הגירושין, פנתה אישה לבית הדין הרבני בבקשה לקבל את דמי הכתובה. אבל הדיינים דחו אותה

בית הדין הרבני בחיפה דחה לאחרונה תביעה לדמי כתובה של 1.5 מיליון שקל שעליהם ויתרה האישה במסגרת הסכם גירושין שאושר בבית המשפט למשפחה לפני ארבע שנים. נקבע כי למעשה מדובר בתביעה לביטול הסכם גירושין תקף במסווה של תביעת כתובה, אלא שהאישה לא העלתה אף טענה משמעותית שמצדיקה להתערב בו.

 

בתביעה שהגישה באמצעות עו"ד גיא אופיר טענה האישה שבעלה לשעבר הטעה אותה וגרם לה לחתום על ההסכם בחוסר תום לב. לדבריה היא ויתרה במסגרתו על הכתובה תמורת חלק ממגרש שהבעל קיבל, בשווי 50 אלף שקל, מבלי שידעה שסכום הכתובה היה 1.5 מיליון שקל. היא הוסיפה שהתנאי הזה כלל לא קוים ולכן הוויתור לא בתוקף.

 

בנוסף העלתה האישה טענה שלפיה מדובר בכתובה בנוסח ספרדי שאוסרת על הבעל לפתות את האישה למחול על הכתובה.

 

אלא שהבעל לשעבר, שיוצג על ידי עו"ד דורית ענבר סברדליק, טען שאין כל עילה לפסוק לאישה כתובה שעליה ויתרה מרצונה החופשי תמורת זכויות אחרות במסגרת הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין. ראש אבות בתי הדין הרב אברהם מאיר שלוש והדיינים הרב אפרים בוגרד והרב בן ציון טופיק הסכימו עם טענה זו.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הם הבהירו כי למעשה כלל לא מדובר בתביעת כתובה אלא בתביעה לביטול הסכם גירושין שמתבססת על טענות סתמיות וחלולות כמו הטענה על אי-ידיעת סכום הכתובה. הטענות שהעלתה האישה, נקבע, לא מהוות עילה להחלטה חריגה לביטול הסכם מאושר וממילא לא הוכחו כלל.

 

"ההסכם כאמור קיבל תוקף של פסק דין, כאשר מודגש שהצדדים חתמו על ההסכם מרצונם החופשי אחרי שהבינו את תוכנו של ההסכם, והבינו גם את מהותו והתוצאות הנובעות ממנו ולא הוגה אף בדל ראיה לסתור את שנקבע בערכאה אחרת בעת אישור ההסכם", נכתב.

 

יתרה מכך, נקבע כי התביעה הוגשה בשיהוי של ארבע שנים והטענות שהועלו במסגרתה לא משתלבות עם העובדה שמדובר בעורכת דין שניהלה משא ומתן על תנאי הסכם ועם תביעה לאכיפת הסכם שהגישה בעבר בבית המשפט למשפחה.

 

באשר לטענה שנוסח הכתובה אוסר על ויתור, הובהר לאישה כי לא מדובר בוויתור אלא במכירת זכות הכתובה תמורת זכות אחרת. בנוסף, אין זה משנה אם "העסקה" הזו השתלמה לה או לא, שכן ידוע שבהסכמי גירושין יש נטייה לוויתורים מרחיקי לכת ולעיתים קורה שאחד הצדדים מרוויח יותר.

 

לבסוף הובהר לאישה כי אם יש לה טענה כלשהי לגבי אי-ביצוע תנאי כלשהו בהסכם הרי שעליה להגיש תביעה לבית המשפט שאישר אותו. כך שבסופו של עניין התביעה הנוכחית נדחתה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים