שתף קטע נבחר

"ענן האבק גודזילה" בדרך לארה"ב

ענני אבק מגיעים בתקופה הזו של השנה ממדבר סהרה לצפון האוקיינוס האטלנטי. הענן שהגיע הפעם לקריביים, ומתקרב לחוף הדרום מזרחי של ארה"ב, גדול ומרוכז במיוחד: "לא היה דבר כזה ב-50 השנים האחרונות". חשש לבריאותם של תושבים שסובלים מבעיות נשימה על רקע הקורונה

ענן אבק גדול שהגיע ממדבר סהרה כיסה איים בקריביים, ומתקדם לחוף הדרום מזרחי של ארה"ב. מומחים אומרים שלאור גודלו של הענן, וריכוז החלקיקים בו, מדובר בתופעה שלא נראתה באזור ב-50 השנים האחרונות.

 

איכות האוויר ברוב האיים הקריביים ירדה לרמה "מסוכנת" בעקבות ענן האבק. המומחים, שמכנים את התופעה "ענן האבק גודזילה", ביקשו מהתושבים להישאר בבתים ולהשתמש במסנני אוויר. "זה האירוע המשמעותי ביותר ב-50 השנים האחרונות", אמר פבלו מנדז לזארו, מומחה לאיכות הסביבה מאוניברסיטת פורטו ריקו. "באיים רבים בקריביים התנאים מסוכנים".

  (צילום: AP, NOAA )
ענן האבק בקריביים(צילום: AP, NOAA )
 

מומחי בריאות רבים חוששים לבריאותם של מי שסובלים מבעיות נשימה שקשורות לנגיף הקורונה. לזארו, שמשתף פעולה עם נאס"א כדי לפתח מערכת שמתריעה על הגעת ענני אבק ממדבר סהרה, אמר שריכוז החלקיקים בימים האחרונים גבוה כל כך שגם אנשים בריאים עלולים לסבול מענן האבק.

 

מהאי אנטיגואה ועד לטרינידד וטובאגו היו דיווחים על אובך קיצוני וראות לקויה. האובך אמור להימשך לפחות עד שלישי בלילה. חלק מהתושבים באזור פרסמו ברשת תמונות שבהן הם עטו שתי מסכות - אחת נגד הקורונה, השנייה נגד ענן האבק. אחרים צחקו ואמרו שנראה שמישהו הוסיף לקריביים "פילטר צהוב" של סרטים ישנים.

  (צילום: AFP)
אובך בסן חואן שבפורטו ריקו(צילום: AFP)
 

חוסה אלאמו, מטאורולוג משירות החיזוי הלאומי האמריקני בבפורטו ריקו, אמר ששני ושלישי יהיו הימים הקשים ביותר עבור הטריטוריה האמריקנית - בשעה שענן האבק מתקדם לחוף הדרום מזרחי של ארה"ב. שדה התעופה הבינלאומי הראשי בסן חואן דיווח על ראות של 8 ק"מ בלבד.

 

התופעה שבה מגיע אוויר מאובק ויבש במיוחד ממדבר סהרה לצפון אוקיינוס האטלנטי נפוצה בתקופה הזו של השנה. היא מתרחשת פעם בשלושה עד חמישה ימים מסוף האביב ועד תחילת הסתיו, ומגיעה לשיאה מסוף יוני עד אמצע אוגוסט. המטאורולוג אלאמו אמר שגל טרופי קטן שמתקרב לקריביים צפוי להקל על התנאים עד חמישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, NOAA
ענן האבק בקריביים
צילום: AP, NOAA
מומלצים