שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

"אכלנו סרטים": בידוד בגלל טעות בחקירה אפידמיולוגית

עירית שלו, שמופיעה בכל יום ראשון במועדון "לימה לימה" בת"א, גילתה באתר של משרד הבריאות כי במקום שהתה חולת קורונה. אלא שכשפנתה למשרד, נאמר לה כי נפלה טעות בתאריך ובשעות. ממשרד הבריאות טרם התקבלה תגובה

 

 

"אכלנו סרטים לשווא. חלקנו לא הלך לעבודה וביטל תוכניות לשבוע הקרוב". עירית שלו, תושבת תל אביב, נוהגת להופיע בכל ראשון בלילה במועדון ה"לימה לימה" ברחוב לילינבלום שבתל אביב, במסגרת ליין אירוויזיון שבו היא לוקחת חלק. בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה אתמול (ב') היא טענה: "לפני כמה ימים גילינו במקרה שבמפה של משרד הבריאות הופיע חולה קורונה ביום ראשון ב'לימה לימה' בין 23:00 ל-23:30".  הבוקר, בריאיון לאולפן ynet, אמרה שלו: "זה היה נראה לנו מוזר, כי אנחנו ליין מאוד קהילתי. עכשיו, כשאין תיירים - אז הסיטואציה הייתה שהכרנו את רוב הקהל".

 

לדבריה, היא פנתה יחד עם כמה מחבריה למוקד משרד הבריאות: "תיארנו את המצב מצידנו - בשעה הזו היינו על הבמה. החולה היה שם רק חצי שעה, אולי הוא בכלל היה בחצר. חלקנו קיבל הוראה להיכנס לבידוד וחלק לא". שלו הוסיפה: "לא ראינו מקום לדאגה אמיתית וכל אחד התנהל על-פי שיקול דעתו".

צילום: מוטי קמחי  ( צילום: מוטי קמחי )
מועדון "לימה לימה"( צילום: מוטי קמחי )

לדבריה, במועדון לא קיבלו פנייה ממשרד הבריאות וגם באפליקציית "מגן" לא התקבלה התראה על אודות החולה. "התלבטנו לגבי מה עלינו לעשות", כתבה שלו, "אם להגיע ל'לימה' או להודיע לקהל ולייצר פאניקה. החלטתי שחייבים לעשות סדר. התקשרתי שוב למשרד הבריאות ואמרתי להם שההנחיות סותרות ואנחנו מבולבלים. ביקשתי שיעזרו לנו ליישר קו. הנציגות הבינו אותי וניסו לעזור - אבל התברר שאין להן הרבה מידע וכוח במוקד וכל שהן יודעות להגיד זה 'תיכנסי לבידוד'".

 

עוד הוסיפה שלו כי אחת המוקדניות "אמרה לי שזה באמת מוזר שעדיין לא התקשרו לבעלים של ה'לימה' ושהבלבול מובן. היא הפנתה אותי ללשכת הבריאות בתל אביב - שאחראית על החקירה האפידימיולוגית ועל יצירת הקשר עם המקום. כמובן שהיה קשה לתפוס אותם. כמובן שהם עובדים רק עד 15:00".

 

"לבסוף", היא מספרת, "ענתה לי אחות אפידמיולוגיות שאמרה לי שהיא רואה שבמקום שהה החולה בין חצות ל-04:00. זה משנה את כל התמונה. באתר נכתב חצי שעה בתחילת הערב. היא לקחה את המספר שלי ואמרה שהיא מתקשרת לחולה כדי לוודא את השעות שבהן שהה במקום".

עירית שלו (צילום: אורי דוידוביץ' )
עירית שלו בריאיון(צילום: אורי דוידוביץ' )

לאחר מכן, לדבריה, חזרה אליה האחות ואמרה לה כי מדובר באישה שנדבקה בנגיף ששהתה במועדון בלילה שבין שישי לשבת - מחצות עד 04:00. "קפצתי ואמרתי: מה שישי שבת? כתוב 14 ביוני". בשלב הזה סיפרה שלו כי המוקדנית שוב יצרה קשר עם החולה ולאחר מכן הודיעה לה כי נפלה טעות בתאריך.

 

"כל מי שהיה שם ביום שישי במשך ארבע השעות האלה כשבמקום שהתה חולת קורונה לא יודע מזה ואין לו איך לדעת. זה מעבר לטעות אנוש לגיטימית, זה גורם לי לפקפק בכל מידע שהם יספקו מעתה והלאה".

 

לאחר מכן, היא אומרת, "התקשרתי שוב למשרד הבריאות לוודא שאני לא רשומה במערכת כמבודדת. מתברר שאם לא מילאתי 'טופס בידוד' - אז זה לא נרשם. שלוש נציגות שונות הנחו אותי להיכנס לבידוד - ואף אחת מהן לא אמרה לי למלא טופס. נרשמו טעויות בכתובת, בשעה, בתאריך, בחוסר הדיווח באפליקציית 'מגן' ובהנחיות סותרות. הטעות באתר עדיין לא תוקנה. בהצלחה לכולנו".

 

-ולא קיבלתם על זה שום הודעה.

"היה לנו מוזר שאנחנו לא שומעים מי החולה ובנוסף גילינו את זה במקרה. ראינו באחת האפליקציות שבשעה הזאת היה חולה קורונה, אף אחד לא יצר קשר באופן רשמי, גם לא עם הבעלים של המועדון. חיכינו כמה ימים, חלקנו התקשר למשרד הבריאות באופן אישי".

עירית שלו ()
עירית שלו
 

- מה אומרים שם?

"כל אחד קיבל הנחיה קצת אחרת. לי אמרו די בקלות דעת שאם הייתי שם בשעה מסוימת - כדאי שאכנס לבידוד. להיכנס לבידוד זה לא עניין של מה בכך".

 

-לאחרים לא אמרו?

"נכון, ולכן החברים שלי התקשרו, אמרו שהם היו באותה סיטואציה. אלה אנשים אחראים שאני סומכת עליהם ואמרו להם שאם הם היו על הבמה באותה שעה - הם לא חייבים בבידוד".

 

- בסוף הצלחת להגיע לאחות. מה היא אמרה לך?

"היא הסתכלה בתיק של החולה המדוברת ואמרה שהיא רואה שהיא הייתה במקום בין חצות ל-04:00. אמרתי לה 'סליחה? זה משנה את כל התמונה. כל ההתייחסות שלנו תהיה אחרת לגמרי אם בן אדם שהה שם ארבע שעות או חצי שעה בתחילת הערב, כשאין הרבה קהל".

 

- ואז אתם מגלים שזה גם היה ביום אחר.

"בעקבות הטעות הזאת, היא התקשרה לחולה, ואמרה שהיא הייתה בין שישי לשבת בשעות הללו. אמרתי לה שמדובר ב-14 ביוני. מה זה 'בין שישי לשבת'? היא מיד הבינה שאין היגיון והתקשרה שוב לחולה, ואז היא חזרה אליי ואמרה שהטעות היא בתאריך".

 

- אז בעצם האנשים הלא נכונים נכנסו לבידוד והאנשים שצריכים להיכנס לבידוד לא נכנסו.

"אני בטוחה שהם צריכים להיכנס לבידוד. החולה הייתה שם ארבע שעות - ביום שישי. יש יותר אנשים מיום ראשון, זה בטוח. הם לא יודעים מזה ואין להם גם איך לדעת. יצרתי עם משרד הבריאות קשר כי אמרתי להם שכאזרחית מודאגת כדאי שישנו את הנתונים. עד עכשיו הנתונים באתר לא מדויקים".

 

ממשרד הבריאות טרם התקבלה תגובה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים