שתף קטע נבחר

חברי הכנסת רוצים לרדת למליאה: "שהשרים יעלו ליציע"

הנחיות הקורונה והמספר חסר התקדים של השרים גרמו לכך שח"כים רבים "נודו" ליציע, והחוק הנורבגי רק החריף את הבעיה. ח"כ שטרן פנה ליו"ר הכנסת לוין והציע להרחיב פיזית את שולחן הממשלה. ח"כ פורר הצטרף ליוזמה והציע כי בינתיים יהיו רק הצבעות שמיות - לטרטור הקואליציה

 

 

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד-תל"ם) פנה היום (שלישי) ליו"ר הכנסת יריב לוין בהצעה: "הרחב את שולחן הממשלה לגובה או לאורך על מנת לאפשר לחברי הכנסת לחזור למליאה".

 

הסיבה להצעה יוצאת הדופן נעוצה בנהלי הקורונה שהונהגו במליאת הכנסת כדי לרווח את מרחב הישיבה, שהובילו למצב שבו חלק מחברי הכנסת נאלצו לפנות את מקומם במליאה לטובת השרים, ולהשתתף בדיונים מהיציע.

 

ח"כ שטרן טען בפנייתו כי הדבר גורם לפגיעה מתמשכת במעמדה של הכנסת ובתפקוד חברי הכנסת. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הצטרף ליוזמה והציע כי אם לא ישתנה סדר הישיבה במליאה, האופוזיציה תעבור להצבעות שמיות בלבד כדי לטרטר את הקואליציה כפי שמטרטרים אותם.

מליאת הכנסת (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
שולחן הממשלה במליאה. אין מקום לכל השרים אז הם תופסים את מקומם של חברי הכנסת(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

אלעזר שטרן (צילום: ירון ברנר )
ח"כ אלעזר שטרן. "הדבר פוגע במעמדה של הכנסת"(צילום: ירון ברנר )

שטרן אף הציע ללוין להושיב סביב שולחן הממשלה 24 שרים ואת היתר להעלות ליציע. "בהינתן החוק הנורווגי יצטרפו לאולם מעל עשרה חברי כנסת חדשים. הדבר רק יחריף את הבעיה ומכאן הדחיפות בנקיטת אמצעיים", ציין.

 

"זה מספר שבועות מתקיימים דיונים בוועדות השונות של הכנסת כאשר חברי הכנסת יושבים במקומותיהם הרגילים בחדרי הוועדה וכדי להימנע מהדבקות קורונה התקינו חוצצים שקופים ביניהם", כתב שטרן במכתבו. "נראה כי במליאה החליטו להגן יותר על השרים ובמקום לשים מחיצות ביניהם, שמרו בין שר לשר על מרחק גדול יותר, דבר שצמצם את מספר השרים סביב שולחן הממשלה".

 

שטרן הוסיף וכתב: "אני מקווה שהדבר אינו נובע מהתייחסות ברגישות יתר לחייהם של השרים מאשר לחייהם של חברי הכנסת. אשר על כן לא נותר לי אלא להגיע למסקנה שעוד לא נמצא פתרון להושבתם של כמות חסרת תקדים של שרים וראשי ממשלות, או שחלק מהשרים מתביישים בחברותם בממשלה מנופחת כל כך ומעדיפים להסתתר ביננו חברי הכנסת שנשארו נאמנים לעמדותיהם ולמפלגותיהם".

 

בנוסף כתב ללוין כי "אין לי ספק ומניסיוני אני מעיד שישיבה ביציע פוגעת ביכולתך למלא תפקידך כחבר כנסת, גורמת לך לניתוק מסוים מהנעשה במליאה ומונעת ממך כמעט לחלוטין אפשרויות למעורבות פעילה ולקריאות ביניים״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מליאת הכנסת. הח"כים רוצים לרדת מהיציע
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מומלצים