שתף קטע נבחר

רעש אדמה חזק במקסיקו: "הרחוב נהיה כמו מסטיק"

רעידה בעוצמה 7.4 הכתה בדרום מקסיקו, לפחות שישה נהרגו. בתים קרסו וצונאמי זוהה בחוף פופולרי שנותר ריק בתקופת הקורונה. מיליונים חשו ברעש, במקסיקו סיטי הופעלו אזעקות ואלפים ברחו לרחובות

 

 

רעידת אדמה עוצמתית, בעוצמה 7.4, הכתה היום (ג') בדרום מקסיקו וגרמה לנזק ולמותם של לפחות שישה בני אדם. כ-200 בתים ניזוקו, מפולות אבנים חוסמות דרכים באזור הרעידה, והחשש הוא שאנשים נוספים נפגעו תוך כדי שאין דרכי גישה אליהם. הרעש הורגש היטב בבירה מקסיקו סיטי, ואלפי תושבים נמלטו לרחובות מחשש לקריסת בתים. 

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

לפי מכון הסקר הגאולוגי של ארה"ב, הרעש פגע בשעה 10:29 שעון מקומי כ-69 ק"מ צפון-מזרחית לעיירה בשם פוצ'וטלה, במדינת המחוז אואחאקה – סמוך לחוף של מקסיקו באוקיינוס השקט. עומקו של מוקד הרעש לפי המכון האמריקני היה כ-26 ק"מ מתחת לפני הקרקע, והוא הורגש ברחבי דרום ומרכז מקסיקו וכן בגואטמלה. המכון העריך כי כ-2 מיליון איש חשו רעידה חזקה או בינונית, ועוד 49 מיליון רעידה חלשה.

מקסיקו רעידת אדמה ב מקסיקו סיטי  (צילום: רויטרס)
2 מיליון חשו רעידה חזקה או בינונית, 49 מיליון רעידה חלשה. תושבים מבוהלים במקסיקו סיטי(צילום: רויטרס)

מקסיקו רעידת אדמה ב מקסיקו סיטי  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מקסיקו רעידת אדמה ב מקסיקו סיטי  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מקסיקו רעידת אדמה ב מקסיקו סיטי  (צילום: AP)
אזעקות הופעלו, אלפים ברחו לרחובות(צילום: AP)

מקרי המוות שדווחו לפי שעה אירעו במדינת המחוז שאותה פקד הרעש, אואחאקה, אזור הררי שמוכר בשל הקפה ומשקה המסקל שלו וכן אדריכלות מימי השלטון הספרדי. רעידת האדמה גרמה למפולות סלעים שחסמו כבישים באזור ההררי, מה שגרם לניתוק עיר הבירה של מדינת המחוז, אואחאקה דה חוארס, עם אזורי החוף. לפי תמונות שהועלו לרשתות החברתיות, כמה מבנים בכפרים ליד מוקד הרעש, בהם גם קליניקה רפואית, ניזוקו בצורה קשה.

 

כאמור, גם במקסיקו סיטי הרעידה הורגשה היטב, ורבים נמלטו לרחובות בשעה שאזעקות התריעו על הרעש החזק. מסוקים נצפו מעל מרכז מקסיקו סיטי, והם ניסו לאתר נזק שנגרם ברעידה. ראש העיר אמר כי רק שני בני אדם נפצעו וכי לא דווח על נזק נרחב בבירה. הרעש, נזכיר, הכה במקסיקו בזמן שמיליונים נמצאים עדיין בבתיהם בגלל ההגבלות שהוטלו כדי לבלום את התפשטותו של נגיף הקורונה.

נזק מ רעידת אדמה ב מקסיקו ב מדינת ה מחוז אואחאקה (צילום: MCT)
קיר שקרס במוקד הרעש, במדינת המחוז אואחאקה(צילום: MCT)

נזק מ רעידת אדמה ב מקסיקו ב מדינת ה מחוז אואחאקה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

נזק מ רעידת אדמה ב מקסיקו ב מדינת ה מחוז אואחאקה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

מקסיקו רעידת אדמה ב מקסיקו סיטי  (צילום: רויטרס)
גם במקסיקו סיטי. נזק לבתים(צילום: רויטרס)

מיגל קנדלריה בן ה-30 סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי עבד על המחשב שלו, בבית משפחתו בעיירה באואחאקה, כאשר האדמה החלה לרעוד. הוא רץ החוצה יחד עם קרוביו, אך לדבריו הם נאלצו לעצור באמצע הרחוב כיוון שהמדרכה נסדקה גם היא. "לא יכולנו ללכת", הוא אמר. "הרחוב היה כמו מסטיק". קנדלריה הוסיף ששמע שכנים צועקים מפחד, בעוד אחרים קוראים להימנע מעמודי חשמל שנראו כאילו הם עומדים ליפול.

 

רעידת האדמה הובילה גם לגל צונאמי קטן בחופי אואחאקה, אם כי לא דווח על נפגעים בעקבותיו. השירות הסיסמולוגי של מקסיקו מסר כי גובה פני הים עלה ב-60 ס"מ בחוף הואטולקו, אתר פופולרי בימי שגרה עבור תיירים מארה"ב ומקנדה, אם כי כיום הוא שקט יחסית בגלל מגפת הקורונה.

מפה רעש רעידת אדמה במדינת המחוז של מקסיקו אואחקה ()

רעידות אדמה בעוצמה של 7 ויותר עלולות לגרום נזק נרחב. רעידה כזו, בעוצמה 7.1, גרמה למותם של 355 בני אדם במקסיקו ב-2017.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אלפים ברחו לרחובות. במקסיקו סיטי
צילום: רויטרס
מומלצים