שתף קטע נבחר

הרבה מטרות בסוריה ומסר חשוב אחד לאיראן

התקיפות בשלושה אזורים בבת אחת נועדו כנראה להשמיד מחסני טילים ולחדד לאיראנים: תשלמו בדם ובכסף על פרויקט הטילים. בשילוב הקורונה, המצב הכלכלי וחיסול סולימאני, נראה שבאיראן כבר מצמצמים את הפעילות, ומרחיקים אותה מפגיעת חיל האוויר הישראלי | פרשנות

 

 

המשטר והצבא הסוריים יודעים היטב מי תקף בשטחם בשני הלילות האחרונים. יש להם מתקני מכ"ם ומערכות הגנה אווירית משוכללים והם יודעים היטב למי שייכים המטוסים שתקפו ואיך ביצעו את משימתם.

 

לכן אפשר להניח שהדיווחים הרשמיים מסוריה על שלושה גלי תקיפות שלשום והלילה הם אמינים. הסורים אומרים שהיו אלה מטוסים ישראלים שתקפו בארבעה אזורים שונים בסוריה ומקטעי וידאו שצולמו בטלפונים ניידים של אזרחים סורים מראים שהתקיפות היו מאוד מוצלחות. בסרטונים רואים ושומעים הרבה מאוד התפוצצויות משנה עזות שמעידות שנפגעו מחסנים של חימושים כבדים, ככל הנראה טילים.

 

על סמך הדיווחים השונים המגיעים מסוריה והסרטונים מתקבלת תמונה די בהירה של הפעילות האיראנית בסוריה, סיוע המשטר הסורי לפעילות הזאת ומה רצה צה"ל להשיג בתקיפות – אם אכן חיל האוויר הישראלי הוא שתקף.

 

Воздушные удары по целям в Сирии ()
תיעוד תקיפה המיוחסת לישראל

נראה שלאחרונה האיראנים הנמיכו פרופיל בכל מה שנוגע לפעילות ישירה להקמת חזית נגד ישראל בסוריה ליד הגבול ברמת הגולן, זה קורה כנראה בעקבות חיסול קאסם סולימאני ומגפת הקורונה שפוגעת באיראן לא רק תברואתית אלא גם כלכלית. לרשות מחליפו של סולימאני לא עומדים כנראה תקציבים כפי שעמדו לרשות סולימאני.

 

לכן מי שהחליף את סולימאני, איסמעיל קאאני, מתמקד כעת בשני דברים. אנשיו מסייעים לצבא אסד במלחמתו במורדים איסלאמיסטים סונים במחוז אידליב, ובפרויקט דיוק הטילים ופריסת מערך טילים רחב בסוריה ובלבנון.

 

ניכר גם שהאיראנים משתדלים לפזר את הטילים שהם מביאים לסוריה, או את חלקי הטילים ומנגנוני הדיוק שהם מביאים כדי לייצר בסוריה את הטילים; הם מסדרים אותם באתרי אחסון רבים כמעט על פני כל שטח צפון ומזרח סוריה, וגם באתרים מסוימים בדרום הקרובים יותר לישראל.

 

 

היעדים: מוסתרים מהמודיעין הישראלי, סמוך למתקני הצבא

המטרות שהותקפו הלילה בסוריה נמצאות בצפון המדינה, במזרח ובדרום מזרח, כנראה כדי להסתיר אותם מהמודיעין הישראלי על ידי פיזורם במצבורים לא גדולים סמוך למתקנים של הצבא הסורי או בתוכם, וכדי להקשות על חיל האוויר הישראלי לפגוע בהם.

מפה תקיפה סוריה תל א-סחן כבאג'ב ליד דיר א-זור ()

מדיווחים שמגיעים מסוריה נראה שעל מחסני הטילים הללו או אתרי אחסון חלקי טילים לצורך ייצור בסוריה שומרים אנשי מליציות שיעיות שאיראן מפעילה ומממנת בשטח סוריה. ייתכן גם שהדיווחים כאילו אנשי מליציות נהרגו נועדו להסוות את העובדה שהיו אלה איראנים, אנשי משמרות המהפכה שנהרגו לפני שהיו באתרים שהותקפו. לסורים יש עניין להסתיר את העובדה שהאיראנים נוכחים בסוריה ומשתמשים בשטחה למטרות שונות שאינן בהכרח סיוע להישרדותו של משטר אסד כפי שהם מצהירים. הסורים גם יודעים מצוין שדיווחים על אבדות איראניות בסוריה משפיעים לרעה על דעת הקהל באיראן עצמה. גם האיראנים לא אוהבים שבחוריהם חוזרים הביתה בארונות.

 

זה מזכיר להם שבתקופה כה קשה משטר האייתוללות מבזבז חיי צעירים וכסף על מטרות שאינן חיוניות להגנה על העם האיראני. המשטר הסורי משתדל למנוע מבוכה מבעלי בריתו בטהרן ולכן מדברים בדיווחים על מיליציות שיעיות. מהדיווחים הלילה עולה שהותקפו גם מכ"ם ומרכז שליטה ובקרה של ההגנה האווירית הסורית.

 

התקיפה נעשתה כנראה כדי לייצר חופש פעולה אווירי לכוח האווירי שתקף ולמנוע השמדת חלק מהחימושים, בעיקר טילי אוויר קרקע שהמטוסים שתקפו שיגרו לעבר מטרותיהם. אבל בתקיפה היה גם מסר למשטר בסוריה: כל עוד תקבלו מחסה ותגנו על האיראנים תמשיכו לשלם מחיר יקר, למרות שאין שום עניין - כרגע לפחות - להתעמת ישירות עם המשטר הסורי וצבאו.

 

הרחק מאנשי הצבא הרוסי

במסגרת ההבנות עם רוסיה שעליהן מדווח בתקשורת, ישראל לא תוקפת ישירות את משטר אסד ואת הצבא הסורי, אלא אם הוא מפריע לה לפגוע במסגרת המב"ם (מערכה בין מלחמות) בהתבססות האיראנית בסוריה נגד ישראל, ובפרויקט דיוק הטילים שאיראן נותנת לחיזבאללה וללבנון.

 

הרוסים כנראה קיבלו התרעה מראש דקות אחדות לפני כל גל תקיפות, שהיו הרחק ממקומות שבהם יש אנשי צבא רוסי שעלולים להיפגע. הרוסים גם דואגים שהאיראנים לא ימקמו את אתרי אחסנת הטילים שלהם סמוך למתקנים שבהם יושבים אנשי צבא רוסי, אף שהאיראנים ניסו לעשות זאת לא פעם בסוריה.

 

המסר החשוב של התקיפה המיוחסת לישראל הלילה דומה לזה שמועבר פעם אחר פעם בתקופה האחרונה למשטר באיראן: אנחנו לא ניתן לכם להתבסס בסוריה ונשבש ככל שאנחנו יכולים את פרויקט דיוק הטילים; אתם תשלמו בדם ובתקציבים על פעילות סיזיפית שבסופו של דבר לא תיתן לכם את היתרונות הצבאיים והאפקט הדרוש לכם כדי לפגוע בישראל אם תהיה התלקחות מלחמתית גדולה.

Iranian Chief of Staff Mohammad Bakri on a tour of the Syrian city of Aleppo last year  ()
רמטכ"ל איראן צופה על הקרבות בחלב

כדי להעביר את המסר הזה, כך נראה לפחות ממה שקורה בשטח, ישראל צוברת מידע מודיעיני ואז מבצעת בבת אחת תקיפה גדולה של הרבה מטרות - כדי שהמסר יעבור ברור וחד ויגיע באמצעות התקשורת גם לטהרן וגם לבשאר אסד בדמשק. עם זאת נראה כי ישראל מהלכת כאן על חבל דק ומבצעת את התקיפות באופן שיאפשרו למשטר הסורי לספוג אותן ולהבליג – או כפי שאומרים בצה"ל "להכיל" אותם.

 

זו בעצם תמצית המב"ם: לשבש את הפעילות העוינת, ולהרתיע את האיראנים באופן שיגרום להם להפסיק את תגבור החזית האנטי ישראלית שהם הקימו בסוריה ובלבנון. הסימנים מראים שחיסול סולימאני והשלכות מגפת הקורונה יחד עם המצב הכלכלי החמור של איראן בגלל הסנקציות האמריקניות כבר גורמים לאיראנים לחשוב מחדש, והם כבר מצמצמים את הפעילות שלהם בסוריה ומשתדלים להרחיקה מפגיעתו של חיל האוויר הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים