שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

באלעד זועמים: "הסגר לא אמיתי, התושבים נפגעים ולאף אחד לא אכפת"

החלטת הממשלה ולפיה העיר אלעד תוגדר כ"אזור מוגבל" עוררה כעס בקרב התושבים. "יש תחנת אוטובוס אחת ומצטופפים מאות אנשים. זו לא התקהלות?", שאל בכעס אחד מהם. בעירייה טוענים: "מספר החולים בפועל נמוך מהנתונים הרשמיים". ח"כ פרוש: "מכניסים את הציבור החרדי לגטו"

   

  

החלטת הממשלה שלפיה העיר אלעד וחמש שכונות בטבריה הן "אזור מוגבל" נכנסה הבוקר ב-08:00 לתוקף, זאת בעקבות הזינוק בתחלואה בנגיף הקורונה במוקדים הללו. תושבים באלעד זועמים על ההחלטה וטוענים: "הסגר לא אמיתי. תושבים ועסקים נפגעים ולאף אחד לא אכפת". בעירייה טוענים כי נתוני התחלואה בפועל נמוכים מאלו שפורסמו ואף טוענים כי יש תחושה שהעיר נסגרה רק כי היא חרדית. ההגבלות יהיו בתוקף למשך שבוע, עד ליום רביעי הבא בשעה 8:00.

 

 

באלעד יש מחסום משטרתי אחד ושער הכניסה המרכזי לעיר נסגר. בתי הספר, העסקים והישיבות פועלים כרגיל, אך תושבי העיר זועמים על הסגר. כניסת תחבורה ציבורית לעיר נאסרה מלבד תחנת אוטובוס אחת בסמוך למחסום המשטרתי היחיד בעיר. "אנשים שעובדים בחוץ לא רוצים לקבל אותם לעבודה כי יש פה סגר. בתחנת אוטובוס מצטופפים 300-200 איש", מחה דוד טרבלסי, תושב העיר.

 

420  נדבקים אובחנו מאתמול, הממשלה תדון באיכוני השב"כ

 

 

"יושבים שם כמה אנשים שהחליטו לעשות מה שהם רוצים. אני מסתובב פה כל היום ו-90% מהתושבים שומרים ושמים מסכות", אמר טרבלסי. לדבריו הסגר רק מזיק לעיר. "הסגר הזה לא אמיתי, מותר להיכנס ומותר הכל, הסגר הזה פוגע בעסקים ובתושבים וזה לא מעניין אף אחד", טען.

בדיקות בעיר אלעד ()
בדיקות בעיר אלעד

העיר אלעד (צילום: שאול גולן)
מחסום משטרתי בכניסה לאלעד (צילום: שאול גולן)

העיר אלעד (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

גורמים בעיריית אלעד מוסרים כי "מספר החולים בפועל נמוך מהנתונים הרשמיים, מתוך 17 חולים חדשים בימים האחרונים 12 מהם הם בני משפחה אחת. חמישה מהחולים אינם תושבי העיר אלא ערים אחרות ושבעה מהספורים כחולים הם מחלימים מהגל הראשון ומזמן לא חולים".

 

  

 
  ()
עומסים בתחנת האוטובוס באלעד

  ()

עוד אמרו כי מתבצעת חקירה אפידמיולוגית לכל חולה ובעירייה יודעים על מקורות ההדבקה וטוענים שהיעדר המלוניות לא מאפשר לפנות משפחות מרובות ילדים עם חולים מהעיר. גורמים בעירייה סיפרו כי לא הסבירו להם מדוע בת ים, בה הייתה בעלייה בימים האחרונים באחוזי ההדבקה, לא בסגר, ואילו אלעד כן ויש תחושה שהעיר נסגרה כי היא חרדית.

בית כנסת באלעד (צילום: נדב אבס)
בית כנסת באלעד(צילום: נדב אבס)

בית כנסת באלעד (צילום: נדב אבס)
(צילום: נדב אבס)

 

  

"מכניסים את הציבור החרדי לגטו"

ראש הוועדה הממונה בטבריה, מוני מעתיק, פנה לראש הממשלה בקריאה לבטל את ההגבלות על השכונות בעיר. לדבריו, יש בעיר רק 36 חולים, לאחר ש-13 פונו למלוניות.

הוא הוסיף כי מתוך אותם 36 חולים, 12 ממתינים לתשובה שלילית שנייה. הוא טוען כי 22 אלף תושבים (מתוך כ-50 אלף), סובלים בשל המגבלות.

 

סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר כי "ההחלטה להטיל סגר על הציבור החרדי - שרירותית. ישנם מוקדי הדבקה מסוכנים ורגישים בהרבה מהעיר אלעד או מהשכונה החרדית בטבריה, למרות זאת הסגר לא הוטל עליהן. משרד הבריאות ממשיך לסמן את הציבור החרדי כיעד קל שאפשר להכניס אותו לגטו, כנראה משום שהוא לא מצליח למצוא פתרונות איך להתמודד עם התפשטות הנגיף. ההתנהלות הזו חייבת להשתנות".  

 

 

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) מחה על "הפגיעה ברבבות חפים מקורונה, שנגרם להם עוול מהסגר שהוטל על שכונות חרדיות בלבד". אייכלר הוסיף כי "אסור להפוך את החרדים כשעיר לתקשורת. הניסיון הוכיח כי לאחר פתיחת הסגר בבני ברק, סימנו כל בנין שיש בו ריבוי חולי קורונה והזהירו במודעות על כללי הבידוד והזהירות הנדרשים. החולים יצאו למלוניות וכך הופסקה שרשרת ההדבקה".

 

420 בני אדם אובחנו ביממה האחרונה עם נגיף הקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שעודכנו הבוקר. עוד עולה מהנתונים כי אתמול נרשם שיא של 19,188 בדיקות שבוצעו, ומתוכן 2.3% נמצאו חיוביות, מעט פחות מיום שני, אז שיעור האבחון עמד על 2.4%. מתחילת השבוע אובחנו 1,013 חולים חדשים - כמעט כמו מספר המאובחנים החדשים בכל חודש מאי.

 

חמישה חולים במצב קשה נוספו מאתמול בערב ומהם חולה אחד מונשם, כך שמספר החולים המונשמים עומד כעת על 28. לא נרשם שינוי במספר המתים כתוצאה מסיבוכים של הנגיף והוא עומד על 308.

 

div class="infogram-embed" data-id="4abbc433-aac1-4ee5-9412-5c141ba26dcf" data-type="interactive" data-title="קורונה בישראל – חולים במצב קשה">

 

בעקבות הנתונים תתכנס הממשלה באופן דחוף היום ב-13:30 כדי לדון בהחזרת איכוני השב"כ, וזאת בעקבות החלטת קבינט הקורונה בתחילת השבוע שאם תהיה עלייה בתחלואה הנושא יובא לממשלה בהקדם.

 

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן קרא לראש הממשלה ולשר הבריאות לשקול מחדש את ההחלטה להטיל סגר בטבריה ובאלעד. "כפי שאמרתי בעת שהייתי שר הבריאות, אין לקבל החלטה להגבלות תנועה על בסיס אופי האוכלוסיה אלא על פי שיקולים מקצועיים בלבד", אמר.   

 

אלעד - מקום 9 בארץ במספר חולים פעילים ל-100 אלף תושבים

מאז יום שני ועד הבוקר אובחנו בירושלים 106 נדבקים, בני ברק 70, אשדוד 54, תל אביב 40, בת ים 33, ערערה שבנגב 28, באר שבע 28, אור יהודה 20, אלעד 19, ביתר עילית 19, רהט 17, כפר סבא 15, מודיעין עילית 14, רחובות 14, קריית גת 13, פתח תקווה 13, חולון 13, רמת גן 13, ראשון לציון 13, חיפה 12 ויבנה 11.

 

 

 

 

בנוסף אובחנו 9 נדבקים בלוד בשלושת הימים האחרונים, 8 בחורה, 8 ברעננה, 8 בקריית מלאכי, 7 בבקה אל גרבייה, 7 בטבריה – שעל חלקים ממנה הוטל היום סגר,7 בבית שמש, 7 בנתניה, 6, ברמלה, 6 בהוד השרון, 6 בשוהם, 5 בדימונה, 5 במבשרת ציון ו-5 בטירה.

 

4 חולים חדשים אובחנו מאז יום שני ביישובים הבאים: הרצליה, אשקלון, חדרה, ראש העין, בית שאן. שלושה חולים בלהבים, מעלה עירון, מזכרת בתיה, נתיבות, כוכב יעקב, אום אל פחם, אופקים, קריית מוצקין, אריאל, שפרעם, גבעת זאב, נס ציונה וקדומים.

 

משרד הבריאות דירג גם את היישובים על פי מספר החולים בפועל ל-100 אלף תושבים. במקום הראשון נמצאת ערערה שבנגב, שנייה חורה ולאחר מכן להבים, רהט, בני ברק, רכסים, שדרות, הר אדר, אלעד, בקה אל גרבייה וטבריה.

 

כלומר אלעד מדורגת במקום ה-9 בארץ במספר חולים פעילים ל-100 אלף תושבים וטבריה במקום ה-11.

 

אחיה ראב"ד, ירון דרוקמן ואדיר ינקו השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים