שתף קטע נבחר

מצוקת המחלקות הפנימיות: "במטוס אין 150% תפוסה"

נציגת משרד הבריאות אמרה בדיון מיוחד בכנסת, בעקבות הפרסום ב-ynet ו"ידיעות אחרונות": "לא הייתי רוצה שיהיו יותר מ-130% תפוסה". יו"ר האיגוד לרפואה פנימית תקף: "במטוס יש 150% תפוסה? זה רק אצלנו". ח"כ שלח הזהיר מהחורף: "יהיה שונה מכל מה שאנחנו מכירים"

"בשיא - לא הייתי רוצה יותר מ-130% תפוסה". מצוקת המחלקות הפנימיות (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"בשיא - לא הייתי רוצה יותר מ-130% תפוסה". מצוקת המחלקות הפנימיות(צילום: עופר עמרם)

בעקבות הפרסום ב-ynet ו-"ידיעות אחרונות" בדבר מצבן הקשה של המחלקות הפנימיות בבתי החולים בימים האחרונים, על רקע הוראת משרד הבריאות לבתי החולים להיערך לפתיחת מחלקות קורונה, התקיים היום (ד') דיון מיוחד בוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת. את הדיון יזם יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד) והשתתפו בו נציגי משרד הבריאות, משרד האוצר, כמו גם בתי החולים.

 

בתשובה לשאלתה של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) באשר למספר המאושפזים הרצוי המחלקות הפנימיות, השיבה ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות: "מבחינתנו האידיאל שהממוצע של התפוסה במחלקות הפנימיות בממוצע שנתי על 96%. זה בסדר, בפיק אני לא הייתי רוצה שיהיו יותר מ-140-130% בימים בודדים בהינתן שיש מקום סביר לשכב. אני לא הייתי רוצה לראות חולים במסדרונות, ואם כן אז לפחות בתוספת בכוח האדם. אם לא, אז גם זה בעיניי לא סביר".

 

כאמור, אתמול פורסם כי גם כמעט שנה לאחר פרסום מסקנת ועדת טור כספא, שבחנה את מצב המחלקות הפנימיות בבתי החולים – בפועל לא השתנה מצבן של המחלקות, ופתיחת מחלקות הקורונה תביא לסגירת מחלקות פנימיות רגילות. בהמלצות הוועדה נקבע כי תקינת כוח האדם המומלצת לכל מחלקה פנימית היא 16 רופאים, ואולם לטענת מנהלי המחלקות, גם לאחר משבר הקורונה – התקנים לא נוספו.

עופר שלח (צילום: מוטי קמחי)
יוזם הדיון ח"כ שלח: "החורף הקרוב - משהו שלא הכרנו"(צילום: מוטי קמחי)
  

בדיון אמרה ד"ר עזרא כי "אנחנו בעניין היישום ובדיוני תקציב. דיברנו על איסור אשפוז חולים שלא בחדרים. אנחנו פועלים לתיקון כוח האדם". "רק מחלקה פנימית מקבלת חולים כמה שרק אפשר", אומר פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית. "איפה נשמע שמטוס יטוס ב-150% תפוסה מבלי שיש מקום לכולם לשבת? יש פער גדול בין ההכרזות לבין המציאות בשטח". לקראת סוף הדיון בחר פרופ' אליס להתייחס לדבריה של עזרא ואמר כי "96% תפוסה זה דבר שאסור להסכים עליו".

 

ח"כ שלח התייחס אף הוא למצב, טרם הדיון, ואמר כי "הקורונה מעלה לכותרות הזנחה רבת שנים של המחלקות הפנימיות, שלא טופלו למרות שהיקף הבעיה ידוע לכל כבר עשרות שנים". הוא הוסיף: "דו"חות מיוחדים נכתבו ונגרסו, ועדות קמו והתפזרו, והממשלה פשוט לא עושה דבר. גם בחודשים מאז החל המשבר הבריאותי החמור שמענו בעיקר דיבורים, ולא מעשים שיכינו אותנו לחורף הקרוב. עמדתי על הדברים בתפקידי כיו"ר ועדת הקורונה, ונמשיך לעקוב אחריהם עד שיתוקנו".

 

בדיון עצמו אמר: "אנחנו עדים לסדרת החלטות ממשלתיות שפשוט לא מתבצעות. ואתם, מערכת הבריאות, בשעת חסד אבל גם בשעת מבחן. המערכת מורעבת כבר הרבה שנים ופתאום הגיע הרגע שהציבור מסתכל על המערכת ונהיה ברור לכולם שצריך לתקן. אתם צריכים לנצל את הרגע כי הדבר הזה הוא בנפשנו. צריך לאחוז את השור בקרניו כי אנחנו עלולים להיות בסיטואציה משברית. החורף הקרוב שלא יהיה דומה לשום דבר שאנחנו מכירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
מצוקת המחלקות הפנימיות
צילום: הרצל יוסף
מומלצים