שתף קטע נבחר

ליד הכותל: נחשף סליק ירדני ממלחמת ששת הימים

ארכיאולוגים של רשות העתיקות הופתעו למצוא מצבור נשק מימי, בחפירה בבור מתחת ללובי מנהרות הכותל. בין הפריטים שנמצאו: מחסניות מלאות בכדורים וכידון

מחסנית מלאה קליעים של מקלע ברן (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
מחסנית מלאה קליעים של מקלע ברן(צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
 

הקרן למורשת הכותל המערבי וארכיאולוגים של רשות העתיקות הופתעו לגלות היום (ד') מצבור נשק מימי מלחמת ששת הימים, בחפירה מתחת ללובי של מנהרות הכותל המערבי. בין הפריטים: מחסניות מלאות בכדורים, כידון וחלקי רובה נוספים

 

"סליק" התחמושת הירדני נחשף בחפירות במקום. התחמושת הוסתרה בקרקעיתו של בור מים מתקופת המנדט הבריטי. החפירות מתקיימות לקראת הכשרת כניסת מבקרים לסיור חדש ומרתק בנוסף לסיור הקלאסי של מנהרות הכותל. חבלני משטרת ישראל הגיעו למקום ובדקו את הפריטים.

 

לדברי ד"ר ברק מוניקנדם-גבעון ותהילה שדיאל, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "במהלך חפירת בור המים חיכתה לנו הפתעה - כעשר מחסניות מלאות של מקלעי ברן וחלקים מרובה לי אנפילד הבריטי. לרוב אנחנו מוצאים בחפירות ממצאים עתיקים מלפני אלף או אלפיים שנה, אבל הפעם, זכינו לדרישת שלום שהוקפאה בזמן, בת 53 שנים".

פגיון של רובה לי אנפילד (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
פגיון של רובה לי אנפילד(צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)

בור המים בו הוסלקה התחמושת (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
בור המים בו הוסלקה התחמושת(צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

ככל הנראה, זהו מצבור נשק שהוטמן במכוון על ידי חיילי הליגיון הירדני במהלך מלחמת ששת-הימים, ייתכן בזמן שצה"ל שחרר את העיר העתיקה. "בור המים שחפרנו שימש את מבני המגורים של שכונת המוגרבים שהייתה באזור רחבת הכותל של היום", הוסיף מוניקנדם-גבעון.

 

אסף פרץ מרשות העתיקות, שזיהה את התחמושת, סיפר כי "מדובר בתחמושת שיוצרה בבריטניה במפעלי Greenwood and Batley LTD, שנמצא בלידס, יורקשייר. לפי הסימנים על החלק האחורי של הכדורים, התחמושת יוצרה בשנת 1956 והגיעה לידי הליגיון הירדני". הוא ציין כי "חשיפת סליק התחמושת למקלעי ברן, מתאימה לשני מקלעים אחרים שנמצאו לפני כעשר שנים בבור מים אחר ברחבת הכותל המערבי, בחפירתה של ד"ר שלומית וקסלר-בדולח מרשות העתיקות".

אוסף התחמושת שנמצא בסליק (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
אוסף התחמושת שנמצא בסליק(צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

 מחסנית שבורה שבר שברים קליע קליעים מקלע ברן (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
מחסנית שבורה עם קליעים(צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
 

מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר: "בצד החשיפות המפוארות של עמנו מתקופת בית שני, אנו שמחים על מציאת שרידים גם מהמלחמה של הדור האחרון להשבת ליבו של העם היהודי להתרפק על אבני הכותל המערבי. הגילוי מזכה אותנו בעלי הנס - להכיר בניסיו של בורא עולם במקום הזה".

 

לפני כחודש, פרסמו רשות העתיקות והקרן למורשת הכותל המערבי כי בחפירה הארכיאולוגית נחשפה מערכת תת קרקעית מסקרנת חצובה בסלע מימי בית שני, למרגלותיו של מבנה ציבור מרשים בן 1400 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות
מחסנית עם קליעים שנמצא בחפירות
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות
מומלצים