שתף קטע נבחר

לקראת עימות? אלקין מינה פרופ' מאריאל לחברות בות"ת

השר להשכלה גבוהה הודיע לראשי האוניברסיטאות על החלטתו למנות לראשונה פרופסור מאוניברסיטת אריאל לחברות בוועדה לתכנון ותקצוב. גורמים באוניברסיטאות: "מקווים כי השר מבין שמי שנבחר לוועדה צריך לעמוד איתן מול לחצי השלטון ולא לשרת אותו"

אוניברסיטת אריאל (צילום: יצחק שליסל)
"מינוי מטעמים פוליטיים, חשש שיפגע במענקים מאירופה". אוניברסיטת אריאל(צילום: יצחק שליסל)

השר לענייני השכלה גבוהה זאב אלקין הודיע היום (ד') לוועד ראשי האוניברסיטאות על החלטתו למנות לראשונה לחברות בוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה פרופסור מאוניברסיטת אריאל. אלקין ביקש מהוועד אשר סירב לצרף את אוניברסיטת אריאל לחברות בוועד ראשי האוניברסיטאות למסור את התייחסותם למועמד שהציע.

 

החלטתו צפויה לעורר סערה שכן באוניברסיטאות טוענים כי זוהי פגיעה באיזון העדין בין פוליטיקה להשכלה גבוהה וכי השר אלקין ממנה אדם מ"טעמים פוליטיים" רק משום שמבקש להיטיב עם אוניברסיטת אריאל.

 

לטענתם, יש לקחת במערכת השיקולים את היחסים עדינים עם הקהילה האירופית שהיא ספקית עיקרית למחקר האוניברסיטאות והם חוששים שהמינוי ישפיע ויפגע במענקים. 

 

גורמים באוניברסיטאות אמרו כי ות"ת, הגוף הקובע את חלוקת תקציבי המחקר וההוראה למוסדות ההשכלה הגבוהה, הוקם כדי לשמש כחיץ בין הפוליטיקה לבין המדע והמחקר של מדינת ישראל. זאת מתוך הבנה כי מדע ומחקר הם מהמשאבים החשובים ביותר למדינה ולמשק, ואסור שאינטרסים פוליטיים ישלטו בהם ויחלישו אותם. הם אמרו כי "אנו תקווה כי השר מבין היטב שמי שנבחר לות"ת צריך לעמוד איתן בפני לחצי השלטון ולא להיות כלי שרת של פוליטיקאים, אחרת הנזק הוא בראש ובראשונה למדינה ולציבור כולו".

זאב אלקין (צילום: אלכס קולומויסקי)
ההחלטה שמעוררת סערה במשרד החדש. השר אלקין(צילום: אלכס קולומויסקי)
  

במכתב ליו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, כתב אלקין כי "היות שוועד ראשי האוניברסיטאות בחר שלא להכניס את אוניברסיטת אריאל למסגרתו ואינו מייצג אותה לצערי, לא נותר לי אלא לפנות לנשיא אוניברסיטת אריאל פרופ' יהודה דנון ולבקש את המלצתו על מועמד מתאים לוועדה". אלקין ציין כי פרופ' דנון חזר אליו והמליץ לו על פרופ' מיכאל זיניגרד.

 

אלקין כתב לפרופ' רובין כי כדי להבטיח שהמועמד עומד בדרישות הכשירות המקצועיות הנדרשות לתפקיד הוא פונה להיוועץ עמם. השר ציין כי עם סיום כהונתו של פרופ' ישעיהו טלמון מכהנים כיום חמישה חברים, מהם ארבעה בעלי מעמד אקדמי בכיר בהשכלה גבוהה בשטחים שונים, כאשר מתוכם אחת ממוסד מתוקצב להשכלה גבוהה שאינו אוניברסיטה.

 

לדבריו, כיוון שתחום מדעי הטבע, הפיזיקה והכימיה הינם תחומים מדעיים מרכזיים אשר אינם מיוצגים היום בות"ת, ובנוסף לכך אוניברסיטת אריאל הינה האוניברסיטה הצעירה ביותר בישראל ועד היום טרם קיבלה ייצוג הוא החליט למנות נציג אשר עונה על שני הקריטריונים הללו.

 

הוא ציין כי על דעת יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, "בכוונתי למנות את פרופ' זיניגרד מאוניברסיטת אריאל בשומרון לחבר שהינו בעל מעמד אקדמי בכיר בהשכלה גבוהה". הוא ציין כי תחומי המחקר של פרופ' זיניגרד הינם כימיה ופיזיקה וכמו כן יש לו ניסיון ניהולי אקדמי בכיר ועשיר, שכן הוא כיהן למעלה מ-10 שנים כדיקן הפקולטה למדעי הטבע במרכז האוניברסיטאי באריאל. מאז שנת 2008 מכהן כרקטור האוניברסיטה והוא עתיד לסיים תפקיד זה טרם מינויו לוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק שליסל
אוניברסיטת אריאל
צילום: יצחק שליסל
מומלצים