שתף קטע נבחר

"לשרוף אותה": האיומים על חברת הפרלמנט והקשר לרה"מ

בהקלטה שהופצה ברשת נשמע ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב מאיים "לשרוף" את אלנה יונצ'בה, עיתונאית לשעבר שעסקה בחשיפת שחיתויות בשלטון. בהצהרה אמר ראש הממשלה שזה קולו שלו שנערך, אחר כך טען: "זה מתחזה". לאחרונה נקשר שמו גם בפרשת הלבנת הון בינלאומית

חברה בפרלמנט האירופי מבולגריה דורשת לפתוח בחקירה בעקבות הקלטה של אדם שנשמע כמו ראש הממשלה הבולגרי, בויקו בוריסוב, מאיים "לשרוף אותה".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ההקלטה שבה נשמעים איומים כלפי אלנה יונצ'בה, עיתונאית לשעבר שעסקה בחשיפת שחיתויות שלטוניות, הוקלטה ככל הנראה בחודש אפריל של השנה שעברה, לפני הבחירות לפרלמנט האירופי, בהן התמודדה. ההקלטה, בת שבע דקות, הופצה ברשת בעילום שם ב-12 ביוני.

אלנה יונצ'בה חברת הפרלמנט האירופי בויקו בוריסוב ראש ממשלת בולגריה (צילום: AP)
"לשרוף אותה". בוריסוב ויונצ'בה(צילום: AP)

בהקלטה נשמע אדם, בוריסוב לכאורה, אומר שהוא מוכן להקריב את שר הכלכלה שלו אלכסנדר מנולב בעקבות שערורייה הנוגעת למעילה בכספי האיחוד האירופי אם הוא יוכל "לשרוף את אלנה יונצ'בה". מנולב עצמו הואשם באוקטובר בשימוש בכספי האיחוד האירופי כדי לבנות לעצמו אחוזה.

 

בוריסוב טען כי מדובר בקולו שלו שנערך, אך לאחר מכן אמר שמדובר במתחזה. "זה זיוף", אמר ראש הממשלה הבולגרי, שהוסיף כי "אין דבר כזה פרסום רע" ולכן לא יבקש לחקור את המקרה.

 

זמן קצר לאחר שהופצה ההקלטה, נשלחו לכלי תקשורת בבולגריה צילומים מחדר השינה של בוריסוב. בתמונות נראה ראש הממשלה ישן, עם אקדח מונח על שידת הלילה שלו ומגירה מלאה בכסף.

בויקו בוריסוב בולגריה ישן עם אקדח כסף ()
ישן עם אקדח. בוריסוב בתמונה שהופצה

בויקו בוריסוב בולגריה ישן עם אקדח כסף ()
הכסף שתועד, לכאורה, במגירה בחדר השינה

בוריסוב הודה שייתכן שישן עם אקדח ליד מיטתו, אך טען שהכסף הושתל בתמונות. הוא האשים את הנשיא ויריבו הפוליטי רומן ראדב כי השתמש במל"ט כדי לצלם אותו בתוך מעון ראש הממשלה.

 

יונצ'בה, חברת המפלגה הסוציאליסטית הבולגרית התומכת בנשיא, אמרה כי התובע הכללי במדינה צריך לחקור את ההקלטה והתצלומים. עם זאת, היא ציינה כי אינה בטוחה שחקירה כזו תהיה מעמיקה.

 

לדברי יונצ'בה, הפרשה מבליטה את השחיתות בצמרת השלטון בבולגריה. "בהקלטה מדברים על השמדת מתנגדים פוליטיים במהלך הקמפיין לפרלמנט האירופי והזכרת שמי כמי שצריך לשרוף אותה", אמרה יונצ'בה.

ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב קנס כי לא עטה מסכה נגיף קורונה (צילום: רויטרס)
"זה מתחזה". בוריסוב(צילום: רויטרס)

"כשאת שומעת את ראש הממשלה אומר שהוא הולך לשרוף אותך, ברור שאני מפחדת", הוסיפה יונצ'בה. היא האשימה את בוריסוב כי ההצהרה שמסר אחרי שההקלטה הופצה "לא הייתה ברורה". לדבריה, "רגע אחד הוא אמר שזה הקול שלו, אחר כך אמר שזה מתחזה ואז אמר שזו הקלטה ערוכה. חשוב שזה ייחקר".

 

לפי נתוני ארגון "שקיפות בינלאומית", בולגריה היא המדינה המושחתת ביותר באיחוד האירופי, וגם הענייה ביותר מבין 27 המדינות החברות.

 

בוריסוב מכהן כראש ממשלת בולגריה מאז 2009. במשך יותר מעשור התמודדה ממשלת המרכז-ימין שלו עם שורה של שערוריות ושחיתויות. לאחרונה נאלץ בוריסוב להכחיש האשמות בנוגע למעורבותו בפרשת הלבנת הון בינלאומית. זאת לאחר שבתקשורת הספרדית דווח כי המשטרה בקטלוניה חוקרת אותו בעקבות טענות שהועלו לראשונה על ידי יונצ'בה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים