שתף קטע נבחר

פיצוץ גדול ליד בסיס צבאי באזור טהרן. איראן טוענת: "זה רק מצבור גז"

רעש עז ואור כתום שצבע את שמי טהרן עוררו בהלה בבירה האיראנית, השלטונות טוענים: מדובר בשריפה של מצבור גז תעשייתי. דובר משרד ההגנה: הפיצוץ התרחש ב"אזור הציבורי" של בסיס פרצ'ין. גורמים במערב טוענים כי לפני שנים איראן ערכה שם ניסויים הקשורים לתוכנית הגרעין שלה

 

פיצוץ עז התרחש הלילה (בין חמישי לשישי) מזרחית לטהרן, ועורר בהלה בבירת איראן. לטענת השלטונות מדובר בפיצוץ של מצבור גז תעשייתי סמוך למתחם צבאי רגיש - אך לא במתחם עצמו, בסיס פרצ'ין. מדובר בבסיס שגורמי ביטחון במערב חושדים כי איראן ערכה בו לפני יותר מעשור ניסויים הקשורים לתוכנית פיתוח הנשק הגרעיני שלה.

 

בסוכנות הידיעות ISNA - שמנוהלת בידי השלטונות האיראניים - נטען כי מצבור הגז, שלכאורה הוא זה שהתפוצץ, נמצא במתחם של משרד ההגנה. הודגש כאמור שאין לאירוע קשר לאתר צבאי כלשהו.

 

בטלוויזיה הממלכתית ראיינו את דובר משרד ההגנה, דאבוד עבדי, שאמר כי הפיצוץ התרחש ב"אזור הציבורי" של בסיס פרצ'ין. הוא הוסיף כי לא היו נפגעים באירוע, וכי הושגה שליטה על האש שפרצה כתוצאה משריפת מצבור הגז. הוא לא ציין מה הייתה הסיבה שהביאה לפרוץ השריפה.

דיווחים לא רשמיים על פיצוץ באזור טהרן ()

הדיווחים על הפיצוץ החלו לזרום ברשתות החברתיות בסביבות חצות (שעון ישראל), וההודעה הרשמית הראשונה מטעם השלטונות, שבה נמסר כי נפתחה חקירה לבירור הנסיבות, התקבלה רק כשעתיים לאחר מכן. סוכנות הידיעות "מהר" דיווחה כי בשעת לילה מאוחרת נשמע "רעש גדול", ו"אור כתום בוהק" נראה בשמיים.

 

ברשתות החברתיות העלו גולשים תיעודים של הפיצוץ מכמה זוויות שונות. באחד התיעודים שהועלו לרשתות נשמע האיש שמצלם את הפיצוץ אומר כי הוא נמצא ביישוב פרדיס, מזרחית לטהרן. "שמענו לפתע פיצוץ מעבר להרים", הוא נשמע אומר. איראני אחר, חמיד רזה, שיתף סרטון שצילם מפסגת הר באזור צפון טהרן, וכתב בציוץ בטוויטר: "כולנו נבהלנו נורא כשראינו לפתע את המראה הזה".  

 

כאמור, בתקשורת הממלכתית נטען שהפיצוץ קרה באזור בסיס פרצ'ין - אך לא במתחם הצבאי עצמו. טענה זו הגיעה על רקע דיווחים שהוא אירע בבסיס עצמו, דיווחים שהוזכרו גם על ידי כתבת העיתון "ניו יורק טיימס", פרנס פסיחי, שמסקרת נושאים הקשורים לאיראן.

 

פרצ'ין בתמונה מהלוויין (צילום: Google Earth, GeoEye) (צילום: Google Earth, GeoEye)
פרצ'ין בתמונה מהלוויין(צילום: Google Earth, GeoEye)

פרצ'ין הוא בסיס צבאי שנוי במחלוקת שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הביעה בעבר חשד כי נעשו בו ניסויים הקשורים לייצור נשק גרעיני. איראן מנעה מפקחי סבא"א במשך שנים לבקר במתקן. ב-2014 דווח על פיצוץ ושריפה ליד הבסיס, השוכן כ-30 קילומטרים מטהרן, ואז דווח כי שני בני אדם נהרגו. על פי הדיווחים באותה העת, הפיצוץ אירע ביחידה לייצור חומרי נפץ שליד הבסיס.

 

יצוין כי במקביל לדיווחים הלילה על הפיצוץ ליד טהרן, כלי תקשורת איראניים דיווחו על הפסקת חשמל בכמה אזורים של העיר שיראז, שנגרמה בגלל פיצוץ או שריפה בתחנת כח בעיר, שנמצאת כ-700 ק"מ מטהרן, בדרום-מרכז איראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד התיעודים שפורסמו ברשתות
מומלצים