שתף קטע נבחר

בצל הביקורת הקשה: נתניהו ביטל דיון בהטבות לראש הממשלה החלופי

יומיים לפני כינוס ועדת הכספים, הגיעו ראש הממשלה ויו"ר הוועדה ח"כ משה גפני לסיכום לפיו הדיון יידחה עד לאחר משבר הקורונה

בנימין נתניהו בני גנץ  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
נתניהו וגנץ(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיעו היום (ו') לסיכום על דחיית הדיון בהטבות לראש הממשלה החלופי שתוכנן ליום ראשון הקרוב. לפי הסיכום, דיון זה יתקיים רק לאחר משבר הקורונה. ההחלטה הזו התקבלה בצל ביקורת ציבורית נוקבת על ההטבות הצפויות ועל הטבות המס שקיבל נתניהו בשבוע האחרון בהיקף של מאות אלפי שקלים.

 

מלשכתו של גפני נמסר כי "עקב העלייה המדאיגה במספר חולי הקורונה והטיפול המאסיבי בהתפרצות המחלה, הוחלט בתיאום עם לשכת ראש הממשלה לדחות את הישיבה שתוכננה ליום ראשון למועד אחר".

 

התנגדות בכחול לבן 

אתמול הסתמן כי כחול לבן בראשותו של שר הביטחון בני גנץ תתנגד להטבות של ראש הממשלה החלופי. גורמים במפלגה אמרו כי "זו לא העת לדון בנושאים אלה. אתגרי המדינה כעת מחייבים סדרי עדיפויות לאומיים".

 

ההטבות שאמורות לעלות  לאישור ועדת הכספים נוגעות להוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה החלופי, בהן צוות עובדים, הוצאות כלכלה של גנץ ומשפחתו (ולאחר מכן גם נתניהו ומשפחתו), הוצאות אירוח ואחזקה. לפי ההסכם הקואליציוני, המעון צריך לקבל את כל התנאים של המעון הרשמי בירושלים.

 

חברי ועדת הכספים קיבלו השבוע לאישור מסמך המפרט את כל התנאים שלהם יזכו ראשי ממשלת האחדות וראש הממשלה החלופי. בצל הביקורת, מיד לאחר מכן הודיע יו"ר כחול לבן גנץ כי הוא מוותר על הוצאות המעון החלופי שהוענקו לו.

 

 

ביום שלישי השבוע אישרה ועדת הכספים של הכנסת את בקשת משרד ראש הממשלה להחזר מס רטרואקטיבי מקופת המדינה עבור נתניהו. לפי נוסח החלטת הוועדה, מס הכנסה שהוטל על ראש הממשלה מינואר 2009 עד דצמבר 2017, בשל הכנסה שנובעת מתשלומי טובות הנאה הניתנות לו מתוקף תפקידו, יהיה על חשבון אוצר המדינה. לפי ההערכות, שווי ההטבות הכולל לנתניהו עומד על קרוב למיליון שקל.

 

באותו היום העביר גנץ מכתב ליו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני, שבו הסביר כי מעונו הפרטי שבו הוא גר כיום ישמש כמעון ראש הממשלה החלופי, "ולפיכך אין כל צורך שהמדינה תעמיד כל מעון אחר". החלטתו של גנץ הגיעה בצל ההסכם הקואליציוני שבו נקבע, בין היתר, כי ראש הממשלה החלופי יקבל את אותם התנאים שמקבל ראש הממשלה בענייני לשכה, אבטחה, ומעון שרד.

 

בשל כך, הוסיף גנץ, "אני מוותר גם על כל ההוצאות - הכוללות צוות עובדים, הוצאות הקשורות בנכס עצמו, תחזוקתו והוצאות אירוח". כמו כן ציין כי "אין צורך בהוצאות אחסון והובלה של תכולת המעון הפרטי". לבסוף כתב יו"ר כחול לבן כי הוא גם מוותר על הוצאות הכלכלה עבור זוגתו ובני משפחתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
נתניהו וגנץ
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מומלצים