שתף קטע נבחר

בשל הקורונה: קייטנה לילדים עם מוגבלויות לא תיפתח? "זו הדקה ה-90"

משרד הבריאות טרם אישר לעמותת איל"ן להפעיל קייטנה לילדים עם צרכים מיוחדים. יו"ר העמותה בפנייה נרגשת: "מאות ילדים נכים עלולים להישאר בבית עם נזק נפשי ופיזי". אחת האימהות: "גם אנחנו, כהורים, הגענו לסף עייפות אחר". משרד הבריאות: "ממתינים להחלטת קבינט הקורונה"

ילדי עמותת איל
ילדי עמותת איל"ן(צילום: עמותת איל"ן)

עמותת איל"ן (איגוד ישראלי לילדים נפגעים) עדיין לא קיבלה את האישור המיוחל המאפשר לה לקיים את קיייטנת הקיץ לילדים עם צרכים מיוחדים, כמדי שנה, זאת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. במכתב דחוף ששלחו יו"ר איל"ן, ח"כ לשעבר רו"ח אהוד רצאבי, ומנכ"ל העמותה בועז הרמן למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, הוא ביקש למצוא דרך לאפשר את קיום הקייטנה. יצוין כי מדי שנה פועלות הקייטנות של איל"ן באישור משרד החינוך, אך משרד הבריאות מתעכב במתן האישור - למרות ההיערכות המיוחדת בהתמודדות עם הווירוס.

 

"חשוב לנו לציין", נכתב, "שעבור הורי הילדים, הקייטנה היא התקופה היחידה בשנה שבה ניתנת להם הפוגה בת כמה ימים לנשום אוויר, להתחזק ולהיערך להמשך ההתמודדות המורכבת שבגידול ילד עם נכות קשה".  עוד נאמר, כי "מיותר לציין שאנו באיל"ן מגלים הבנה והערכה למאמצי משרד הבריאות בשמירה על בריאות בעת הזו. עם זאת, חשוב לנו לשקף את הנזק הבריאותי והנפשי, האכזבה והקושי שעלולים להיות מנת חלקם של הילדים והמשפחות, אם יבוטלו כל הקייטנות השנה".

עידו שגב ()
עידו שגב

"אנו נמצאים ממש בדקה ה-90 לקראת סגירת פעילות הקיץ", כתבו באיל"ן. "ככל שלא יינתן אישור ממשרד הבריאות למשרד החינוך למתווה קיום קייטנות עם לינה - המשמעות הישירה תהיה ביטול מיזם חיוני זה שאינו נמצא רק בתחום הנופש והרווחה, אלא גם ממש בתחום של בריאות הגוף והנפש של הילדים ובני משפחותיהם. אנא, מצאו את הדרך לאפשר לילדים עם מוגבלויות קשות להגשים חלום קטן ולצאת לקייטנה או מחנה קיץ ולהיות ככל הילדים, גם השנה, במסגרת ההנחיות והכללים הנדרשים".

 

עידו שגב (16) מתל אביב, הלוקה בשיתוק מוחין, משתתף מזה שש שנים בקייטנה של איל"ן. הוא סיפר כי המסגרת הזו  "מאפשרת לי מרחב חופשי עם ילדים כמוני שאני יכול לשחק איתם. אנו משתפים אחד את השני בבעיות שלנו, שהן הרבה פעמים דומות, וזה מרגיש כמו משפחה. זה שבוע של כיף ושחרור בשבילי. אם השנה הקייטנה לא תתקיים - אצטרך להמתין עוד שנה להזדמנות הזו". 

 

שגב הוסיף: "באיל"ן מתכוננים למצב הקורונה והכול יתקיים לפי ההנחיות. אני לא רואה שום בעיה, במיוחד כשאני שומע על קייטנות אחרות שכן יפעלו. זו קייטנה אינטימית וחשוב לנו שהיא תתקיים. בשבילי זו הפסקה מהחיים. יש ילדים שעוברים הרבה טיפולים ושבוע אחד בשנה יש להם חופש מהם. יתרה מכך, יש הורים שיש להם קושי לטפל בילד במהלך כל השנה וזה חשוב להם שיהיה שבוע אחד של הפוגה ומישהו שיעזור להם בטיפול בילד".

  

שירלי ורנר ובתה ועומר אורבך ()
שירלי ורנר ובתה עומר אורבך

 

"בקייטנה הילדה שלי פוגשת ילדים כמוה, זה מעצים אותה"

שירלי ורנר מרעננה, אם לעומר, ילדה עם מוגבלות פיזית, חוששת מהאפשרות שהקייטנה לא תתקיים השנה: "הבת שלי, כמו הרבה מילדי איל"ן, לומדת במסגרות חינוך כלליות וללכת לקייטנה של איל"ן זה הזמן בשנה שבו היא מכירה עוד ילדים עם מוגבלויות ומרגישה שווה בין שווים. כשהיא רואה שיש עוד ילדים כמוה - זה מעצים אותה".

 

ורנר הסבירה: "בקייטנות אחרות אין מענה מתאים, על אחת כמה וכמה בתקופת הקורונה. צריך תמיד לדאוג אם תהיה סייעת או לא - מה שמלווה בקשיים מול ההנהלה - ולא כל מקום נגיש לילדים עם מוגבלות. כל שנה זה סופר משמעותי לי כאימא, כי זה מקום שייתן לילדה שלי הזדמנות להיות בקבוצת שווים ולפגוש ילדים כמוה, אחרי שהיו סגורים במשך חודשים".

 

לדברי ורנר, "הוראה מרחוק לא הייתה מותאמת לילדים הללו והם עברו תקופה מטלטלת. הם מצאים לקצת נחת וחופש ברמה הרגשית. אנחנו, כהורים, בהחלט הגענו לסף עייפות אחר כשאנחנו צריכים להנגיש עבור הילדים את ההוראה יחד עם ויתורים נוספים בדרך. גם אנחנו זקוקים לחופש הזה". 

 

יו"ר איל"ן, רו"ח אהוד רצאבי, אמר: "אם לא יוסדר מתווה עד סוף יוני, מאות ילדים נכים עלולים להישאר בבית עם נזק נפשי ופיזי משמעותי בשעה שחבריהם שלא מוגבלים עסוקים בפעילות, ולכך יש להוסיף את עוגמת הנפש להוריהם שמצפים לצד ילדיהם בקוצר רוח לקייטנות לאחר חודשים ארוכים בבית".

 

רצאבי סיכם: "אני מקווה ומאמין כי גם שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הרווחה איציק שמולי מבינים את חשיבות הנושא ויפעילו את מלוא כובד משקלם לפתירתו, וכי פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות, יפעל בדחיפות לספק האישור המיוחל על מנת שמפעל חשוב זה לא יבוטל".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד לא מעכב קיום קייטנות. אנו, יחד עם יתר המשרדים, ממתינים להחלטות קבינט הקורונה בעניין הקייטנות. ברגע שאלו יפורסמו, יעודכן צו החינוך ויפורסמו המתווים הרלוונטים לקייטנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמותת איל"ן
ילדי עמותת איל"ן
צילום: עמותת איל"ן
מומלצים