שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

האחיות מאיימות לשבות: "האוצר מנצל את המוסריות שלנו"

בריאיון לאולפן ynet הסבירה יו"ר הסתדרות האחיות מדוע "מכריזים על סכסוך עבודה דווקא עכשיו", וציינה את העומסים והיעדר התקנים לקראת ההיערכות לפתיחה מחודשת של מחלקות הקורונה. היא תקפה את משרד האוצר: "מייבש את המערכת ומנצל את הנשמה שלה"

   

 

לאחר שבשבוע שעבר בהסתדרות האחים והאחיות בישראל הוחלט פה אחד להכריז על סכסוך עבודה, על רקע טענות של מחסור בכוח אדם ולקראת ההיערכות לפתיחה מחודשת של מחלקות הקורונה, יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן התראיינה הבוקר (ראשון) באולפן ynet והסבירה: "כן, נכריז על סכסוך דווקא בעת הזו. במשך שנים ייבשו את מערכת הבריאות".

 

סדצקי לצה"ל: המעבדות לא עומדות בעומס, מבקשים את המשך הסיוע

עובדי המעבדות יקבלו מענקים - לחצו לעיון בהסכם  

 

כהן התייחסה בין היתר לתנאי הצפיפות וכוח האדם, ואף למקרי האלימות המופנים כלפי הצוותים הרפואיים. היא תקפה את משרד האוצר: "שנים שהוא שולט במערכת, נקודה. הוא ייבש אותה תוך ניצול המוסריות והנשמה של האנשים".

אילנה כהן בדיון על המו
אילנה כהן. "סכסוך עבודה - דווקא עכשיו"(צילום: מוטי קמחי)

- כמה תקנים ראיתם בסופו של דבר מה-900 שהובטחו לכם בזמנו?

"איזה 900? זה כמו שאומרים עכשיו שהכינו מכונות הנשמה. לא צריך אנשים כדי שיפעילו את אותן מכונות? לא רק האחיות אלא כל המערכת הייתה צריכה להגיד 'עד פה, לא יותר'. במשך תקופה ארוכה אמרו לנו שאי אפשר לתת ושאי אפשר לעשות".

 

כהן מתחה ביקורת על משרד האוצר: "הוא צריך להבין שהוא לא משרד הבריאות. כשפותחים מחלקת קורונה, ויש ארבע מחלקות פנימיות, על חשבון מי פותחים את המחלקה? צריך לקחת בחשבון שיש צוותים ומגייסים אותם מתוך הקיים".

 

היא ציינה גם כי מחלקות ברחבי הארץ נכנסו לבידוד: "בהתחלה הרי לא מיגנו את העובדים. זה קורה בהרבה בתי חולים".

  

- לאן בתי החולים יגיעו אם המצב יימשך כך?

"ברגע שמחלקה שלמה יוצאת לבידוד, שוב נופלים לעומסים. גם מבחינת מיקומי החולים, וגם בהיבט עבודת האחיות שיש בלי סוף. כשרוצים אז דוחים הכול ודנים בנושאים מיוחדים בוועדת הכספים. אי אפשר לכבות שריפות כל הזמן".

 

כזכור, בשבוע שעבר הסתדרות האחים והאחיות בישראל קיימה כינוס חירום שבה הוחלט על הכרזת הסכסוך. המשמעות היא שתוך 14 יום יוכלו האחיות לנקוט צעדים ארגוניים ולשבש את הפעילות במחלקות. "האחים והאחיות נאלצים לעבוד בהיעדר כוח אדם ותחת עומסים כבדים, שפוגעים ביכולתם להעניק טיפול הולם וראוי לכלל המטופלים", ציינה אז יו"ר הסתדרות האחיות, "אנחנו ניצבים בפתח הגל השני של הקורונה בצירוף תחלואת החורף. המשך עבודת האחים והאחיות בתנאים הקשים יביא בהכרח לקריסתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים