שתף קטע נבחר

משרד הבריאות מודה: טעות בנתונים הובילה לסגר בטבריה

בדיון על הארכת ההכרזה על אזורים מוגבלים אמרה נציגת המשרד כי שגיאה במיקוד החולים שאותרו הובילה לסגירת שכונות שלמות במקום 3 רחובות בלבד. לדבריה, הסגר על אלעד מוצדק. ח"כ אשר: "התיוג הוא דבר רע"

 

 

משרד הבריאות הודה היום (א') כי טעות בנתוני הנדבקים בנגיף הקורונה הובילה להחלטה להטיל סגר על כמה שכונות בטבריה, בעוד שניתן היה להסתפק בהגבלות על כמה רחובות בלבד. בדיון שהתקיים בצהריים בוועדת החוקה של הכנסת ועסק בהארכת תוקף תקנות הקורונה להכרזה על אזור מוגבל, אמרה ד"ר ענת צוראל פרבר, העוזרת של ראש שירותי בריאות הציבור: "בטבריה הייתה טעות בנתונים באופן ספציפי. בגלל זה אנחנו בוחנים את הקריטריונים שוב ושוב. הטעות הייתה במיקוד. אנחנו לא חפים מטעויות".

 

כבר עם החלת הסגר ביום רביעי האחרון פורסם ב-ynet כי לפי דו"חות משרד הבריאות, נראה היה שאחד מהנתונים שצוין שהוביל למהלך כלל לא היה מדויק.

 

בדיון היום אמר ח"כ גדעון סער: "המקרה של העיר טבריה חייב להדליק נורה אדומה. אם מתקבלת ביום מסוים להכניס חמש שכונות בעיר לסגר ולמחרת היום מתקבלת החלטה לצמצם את זה לשלושה רחובות, משהו פה לא תקין, נמהר נחפז מסוכן". לדבריו, ההחלטה על סגר הייתה חפוזה ופגעה קשות בעיר: "אנחנו נמצאים ימים ספורים לפני החופש הגדול. טבריה היא עיר תיירות. זו פגיעה מאוד קשה וכמו שאנחנו יודעים בדיעבד גם בלתי מוצדקת".

 

במסגרת הזינוק החד בתחלואה בארץ בשבועות האחרונים נרשמה עלייה גם בטבריה. לפני נתוני משרד הבריאות, בעיר ישנם 82 חולים מאומתים, מחציתם אובחנו בשבוע האחרון. בשבוע שעבר אישרה ועדת השרים ששכונות רבות בטבריה יוכרזו כאזורים מוגבלים עד יום רביעי הקרוב, בהן רמת טבריה ב', רמת טבריה ג', שכונת 200, שכונת טבריה עילית ושכונת בן גוריון.

 

אך לאור ההבנה שמיקוד התחלואה מצומצם יותר, הוחלט להקל את הסגר ולצמצמו לרחובות שפע חיים, דוד אלעזר וזלמן שז"ר בלבד. ברחובות אלה הכניסה והיציאה אסורה, למעט במקרים של מתן סיוע או צורך חיוני אחר.

 

עם זאת, עיריית טבריה הודיעה היום על סגירת מוסדות חינוך נוספים עקב התפשטות הקורונה החל ממחר: חמדת תורה, זכרון מאיר ובית יעקב. אלה מצטרפים למוסדות חינוך סגורים נוספים ובהם בת מלך בנות ותפארת טבריה בנות, כמו גם כלל המוסדות ברחובות שפע חיים, זלמן שזר ודוד אלעזר.

 

אזורים מוגבלים בעיר טבריה עקב תחלואה גבוהה של קורונה (צילום: אביהו שפירא)
אזור מוגבל בטבריה, בשבוע שעבר(צילום: אביהו שפירא)

בדיון עלה גם נושא הסגר באלעד שהחל ביום רביעי האחרון, בטענה שלא היה שיח בין משרד הבריאות לבין ראש העיר. לדברי ד"ר צוראל פרבר, באלעד לא נרשמו טעויות בנתונים והסגר בעיר מוצדק: "אלעד עדיין נמצאת אדומה במפה".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר שההחלטה על סגר בערים חייבת להיעשות בכובד ראש: "נתעכב על נושא שיקול הדעת למקבלי ההחלטות: ממה מורכבים הנתונים המוצגים לוועדת השרים שלפיהם מתייחסים לאוכלוסיות השונות, מהי השפעת ראשי הרשויות וכן משך ההחלטה ופיקוח הכנסת. אנחנו לא יושבים פה כדי לאשר מסמך שהועבר אלינו בבהילות. למרות הגבלת הזמן, נתקן את התקנות. התיוג הוא דבר רע".

 

 

 

מוקדם יותר נרשמה בדיון בקבינט הקורונה מחלוקת חריפה שהובילה לסיומו ללא קבלת החלטה, אבל בכל מקרה נראה שצפויות הגבלות חדשות על כללי האזורים בארץ עקב הזינוק במספר הנדבקים. במשרד הבריאות דרשו לצמצם אירועים לעד 50 איש, אולם השרים התנגדו בנימוק שהמשמעות המעשית היא ביטול האירועים. הישיבה הסתיימה ללא החלטות וסוכם שתימשך מחר.

 

משרד הבריאות רוצה לצמצם גם התקהלויות לעד 19 איש בבתי כנסת ועד 20 במקומות אחרים. לכך יש פחות התנגדות וסביר שהעניין יאושר. שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בדיון שאין אירוע שעומד בהנחיות. שר האוצר ישראל כץ ושרים אחרים הגיבו שצריך לטפל בכך נקודתית. אסף זמיר הציע להעביר סמכויות לרשויות המקומיות שיטפלו באכיפה ואם יהיה צורך לסגור אולמות ספציפיים. זמיר ויזהר שי, אף הוא מכחול לבן, דיברו על אובדן האמון הציבורי במקרה של קבלת החלטות שכאלו.

 

במקביל, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ונציג מכון גרטנר שמייעץ למשרד הבריאות הזהירו בישיבת קבינט הקורונה כי אם נתוני התחלואה יימשכו כפי שהם ללא נקיטת צעדים - הממשלה תאבד שליטה ומאות ישראלים ימותו.

 

מגפת הקורונה נמשכת בימים אלה בכל רחבי העולם: מספרם הרשמי של הנדבקים הגיע ביממה האחרונה ליותר מ-10 מיליון בני אדם. מספר המתים מהנגיף עומד על יותר מחצי מיליון. ציון הדרך הזה בא בשעה שמדינות רבות בעולם מדווחות על גל שני, המאלץ אותן להחזיר חלק מההגבלות שהטילו על תושביהן קודם לכן השנה.

 

ארה"ב היא עדיין המדינה שבה מספר הנדבקים (יותר מ-2.5 מיליון) והמתים (כ-128 אלף) הוא הגבוה ביותר בעולם. אחריה ברשימת המדינות בעלות מספר הנדבקים הגבוה ביותר, לפי הסדר: ברזיל, רוסיה, הודו, בריטניה, ספרד, פרו, צ'ילה, איטליה ואיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הסגר בטבריה, בשבוע שעבר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים