שתף קטע נבחר

השרים החליטו על בחינות מרחוק, האוניברסיטאות: נמשיך כרגיל

לצד הגבלת ההתקהלויות, קבינט הקורונה גם אישר כי בחינות סמסטר ב' יתקיימו מרחוק. אך באוניברסיטאות אמרו שימשיכו בבחינות כמתוכנן עד שיפורסם צו רשמי ותקפו: "החלטה נמהרת". נשיא אוניברסיטת ת"א: "יהיה קושי להבטיח את טוהר הבחינות"

 

"החלטה נמהרת ולא הגיונית" (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
"החלטה נמהרת ולא הגיונית"(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")
 

השרים החליטו כי בחינות סמסטר ב' יתקיימו מרחוק, אבל האוניברסיטאות מתכוונות בינתיים לקיים אותן כסדרן. בקבינט הקורונה, לצד הגבלות על התקהלויות בעקבות עלייה בתחלואה, אישרו השרים היום (שני) כי הבחינות ייערכו מרחוק "על מנת לצמצם את הסיכון בהדבקה המונית". ראשי האוניברסיטאות כינו זאת "החלטה נמהרת", ובינתיים מתכוונים להמשיך בבחינות כפי שתוכנן.

 

לפי החלטת השרים, בחינות מרחוק יבוצעו בכל האוניברסיטאות ובמכללות. בעקבות הביקורת החריפה שהעלו האוניברסיטאות אתמול הוחלט שבמקרים חריגים, שבהם לא ניתן לקיים בחינות באופן מקוון, יתואם "מנגנון החרגה" לאישור בחינות פרונטליות באישור המועצה להשכלה גבוהה ומשרד הבריאות. במכללות הטכנולוגיות ייערכו המבחנים במכללות עצמן.

 

 

מגבלות קורונה חדשות 29 ביוני ()
 

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) תקף בחריפות: "ההחלטה לבטל את המבחנים הפרונטליים נמהרת ולא הגיונית וחבל שהתקבלה ללא התייעצות עם האוניברסיטאות. לצערנו, היא עתידה לפגוע בראש ובראשונה בסטודנטים עצמם. כעת סיום הסמסטר תלוי על בלימה".

 

נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' אריאל פורת הוסיף: "קיימת סכנה ממשית שסטודנטים רבים לא יוכלו לסיים את הסמסטר משום שלא נוכל לקיים מחצית מהמבחנים באופן מקוון". פרופ' פורת הסביר: "כבר היום מחצית הבחינות בקמפוס הן מקוונות, אך בחלק מהמקרים אין אפשרות טכנית ובחלק ישנו קושי להבטיח את טוהר בחינות".

 

גורמים באוניברסיטאות אמרו כי לפי שעה הם מתכוונים להמשיך עם המבחנים כסדרם, עד לפרסום צו רשמי של משרד הבריאות בנושא. הגורמים גם ציינו כי עוד יש לברר את סוגיית מנגנון החריגים.

 

סגל אוניברסיטת תל אביב קיבל הודעה שבה נכתב: "בעקבות החלטת הממשלה בישיבתה היום, אני מבקש לעדכן אתכם כי האוניברסיטה תמשיך לפעול על פי מתווה הבחינות הקיים שהופץ לכם. אנו פועלים לאשרר מתווה זה למול מל"ג ונודיעכם במידת הצורך על כל שינוי". גם לסטודנטים באוניברסיטת חיפה נמסרה הודעה דומה: "בעקבות החלטת ועדת הקורונה האוניברסיטה בוחנת את המשך מתווה הבחינות. בשלב זה בחינות הסמסטר ממשיכות כרגיל ויתקיימו בקמפוס".

 

בינתיים שוררים בלבול וחוסר ודאות בקרב הסטודנטים, ורבים מהם נותרו ללא מענה לגבי הבחינות שאמורות להתקיים בשבוע הקרוב. בעקבות המתקפה על ההחלטה, הגיב השר להשכלה גבוהה זאב אלקין: "לאור בקשה של ראשי המוסדות וכדי לאפשר למוסדות להתארגן ולא לפגוע בקיומן של הבחינות שנקבעו לשבוע הקרוב. המוסדות יוכלו לקיים בחינות פרונטליות השבוע כפי שתכננו במידה וירצו בכך. סוכם שהצו של משרד הבריאות ייכנס לתוקף החל מסוף השבוע, וביום ראשון כל הבחינות יתקיימו באופן מקוון. מנגנון ההחרגה יסוכם בימים הקרובים בשיח בין המשרד להשכלה גבוהה לבין משרד הבריאות, ובהתייעצות עם ראשי המוסדות. לא נאשר למוסד כלשהו את תכנית המבחנים הפרונטלית, ויהיו רק מספר מצומצם של מבחנים שיוחרגו".

 

זאב אלקין (צילום: אלכס קולומויסקי)
"נתייעץ בימים הקרובים". אלקין(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

את ההחלטה לערוך את הבחינות באוניברסיטאות מרחוק הגישו לקבינט הקורונה כבר אתמול השר אלקין ושר הבריאות יולי אדלשטיין. זאת בעקבות המלצת גורמי מקצוע ופניות מצד מאות סטודנטים. ההחלטה הסופית התקבלה היום אחרי שאתמול הסתיים הדיון ללא הכרעה בעניין.

 

גורם באחת האוניברסיטאות אמר אתמול: "יש תחומי לימוד שבהן בבחינות מקוונות לא ניתן לשמור על טוהר הבחינות, ולכן לא ניתן יהיה לסמוך על אמינות הציונים וזה עשוי לפגוע בסטודנטים שלא יקבלו ציון על הבחינה. המערכת האקדמית תפקדה עד עכשיו מצוין, כמעט ללא תחלואה. ראינו מה קרה במערכת החינוך ברגע שהשרים התחילו לנהל את המערכת, אנחנו מציעים להם להשאיר לנו את העבודה של ניהול האוניברסיטאות".

 

בשבוע שעבר קראה התאחדות הסטודנטים להתאים את תקופת המבחנים לשגרת הקורונה, בתנאי שהדבר לא יפגע בסיום השנה האקדמית כסדרה. "אנו קוראים למוסדות ליישר קו, לקבל את ההחלטות הנכונות ולפעול למען ציבור הסטודנטים והסטודנטיות לסיום ראוי של השנה האקדמית", נמסר מההתאחדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים