שתף קטע נבחר

"אין לנו מה לאכול": מצוקת הדייגים בעכו

רבים מתושבי העיר מתפרנסים מענף הדיג והתיירות, ומשבר הקורונה - יחד עם איסור הדיג בתקופת הרבייה - הותיר רבים מהם ללא פרנסה גם אחרי הסגר. "זאת התקופה שאמורים לעבוד הכי חזק, אבל הכול מת"

 

 

המגפה הכלכלית שפרצה בעקבות משבר הקורונה לא פסחה גם על עכו, ובעיקר על תושבי העיר העתיקה. רבים מהתושבים באזור מתפרנסים מתיירות ומדיג, שבתקופת הקורונה ספג מכה כפולה: למרות שההשבתה נמשכה חודש וחצי, גם עונת הרבייה של הדגה בים התיכון פגעה בדייגים שנאסר עליהם לדוג. גם מספר המובטלים בעיר האמיר: לפי הנתונים שפורסמו השבוע ב"ידיעות אחרונות", מ-1,270 מובטלים ב-1 במרץ זינק מספרם ל-5,837.

 

מחאת דייגים, מסעדנים וענף התיירות בעכו (צילום: נחום סגל )
(צילום: נחום סגל )

איד ראאד, נציג הדייגים, אמר הערב (שני) ל-ynet כי הוא מתבייש לומר שהוא וחבריו שייכים לציבור העני ביוותר במדינה. "אין לנו מה לאכול, זה כואב לנו", אמר ראאד. "אנחנו רוצים שהקול שלנו יגיע לכל מקום בארץ, אפילו לכנסת. שיבינו שיש אנשים באמת עניים, שאין להם מה לאכול".

 

בחלק האחורי של הנמל, עוגנות שלוש סירות הטורנדו של חאלד נאסר, שלמרות שהעסק שבבעלותו עובד רק בין פסח לסוכות, הוא מאמין שהקיץ כבר אבוד. "הפסדנו את פסח, את הרמדאן ואת החג שלנו, עיד אל פיטר", אמר בכאב. "זאת התקופה שאנחנו אמורים לעבוד הכי חזק, אבל הכל מת. חוץ מבשישי-שבת, אין מה לעשות. אני יושב מהבוקר ומוציא נגלה אחת, חמישה אנשים ו-100 שקל. אם נוריד את הדלק והמע"מ, כאילו לא עשיתי כלום".

 

נאסר אמנם קיבל מהמדינה את שלושת הפעימות של מענק העצמאים, בסך כ-5,000 שקל כל אחת, אך הן מכות לו רק את עלויות העגינה. "זה לא הרבה", הוא אומר. "עכשיו אני צריך לשלם גם על הביטוח של הכלים, שזה עוד עשרות אלפי שקלים".

 

גם אחמד חלואני, שמלבד עיסוקו כדייג במסגרת המשפחתית משיט מטיילים, קרא לממשלה לסייע והזכיר גם את הקנסות מצד הרשויות על מי שמתעקש ללכת לדוג. "והכל קורה בתקופה שכמות הדגים ירדה ב-90% בגלל הזיהום", אמר.

 

מחאת דייגים, מסעדנים וענף התיירות בעכו (צילום: נחום סגל )
(צילום: נחום סגל )

מחאת דייגים, מסעדנים וענף התיירות בעכו (צילום: נחום סגל )
(צילום: נחום סגל )

מחאת דייגים, מסעדנים וענף התיירות בעכו (צילום: נחום סגל )
(צילום: נחום סגל )

אחד הדברים שהותירו מעט אופטימיות אצל תושבי עכו, היא ההחלטה של ועדת השרים לענייני חקיקה בשבוע שעבר, לפיה הטבות המס של תושבי העיר יגדלו - ויושוו לאלה של תושבי נהריה, השכנה מצפון. "זה אומנם עדיין לא אושר סופית", אמר חאלד היום, "אבל אני מקווה שזה יעזור לעכו, הטבות המס. שזה יחזיר לפה הרבה אנשים שעזבו את עכו והלכו לגור בנהריה. בגלל הטבות המס ויחזרו בחזרה. עכו פשוט עיר מדהימה".

 

כחלק מסדרת ההפגנות של תנועת "עומדים יחד", נערכה היום הפגנה בעכו לאות הזדהות עם הדייגים ועובדי ענף התיירות. המפגינים נשאו שלטים "100% למובטלים" וקראו קריאות בגנות "הממשלה המנותקת". המוחים צעדו מחניון אולמות האבירים דרך סמטאות השוק לנמל עכו, שם נערכה עצרת ההזדהות.

 

נועם מלכי, ממארגנות ההפגנה, הטילה את האחריות לטיפול במשבר הכלכלי על הממשלה. "אנחנו מדברים על אבטלה מאוד קשה, על עצמאים שחטפו מכה מאוד רצינית, על נזק לענף התיירות וענף הדיג. אנחנו דורשים דמי אבטלה מלאים עד שיימצא פתרון אמיתי, וקוראים להשקיע כסף בהעצמאים, לקחת מס מבעלי ההון והבנקים. להתחיל להתוות מדיניות של ממשלה שדואגת לאזרחים שלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחום סגל
המחאה בעכו
צילום: נחום סגל
מומלצים