שתף קטע נבחר

נתניהו נגד היועמ"ש: רדיפה שערורייתית, מחבל ביכולת להתגונן מפניו

רה"מ תקף את מנדלבליט בשל התנגדותו למימון הגנתו המשפטית - החלטה שעליה פורסם לראשונה ב-ynet. "היועמ"ש מסתיר קלטות מהציבור", אמרו מקורבי נתניהו - והוא שיתף. הערכה: ועדת ההיתרים תדחה את בקשת רה"מ. ניסנקורן התייצב לצד מנדלבליט ובתגובה כתב לו יאיר נתניהו: "סתום את הפה"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש עם השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן בנימין נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
"מנדלבליט עושה הכל כדי לחבל ביכולת רה"מ להתגונן מפניו". נתניהו(צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו תקפו בצהריים (שלישי) בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהודיע על התנגדותו למימון ההגנה המשפטית של רה"מ ע"י איש עסקים, עליה פורסם לראשונה ב-ynet.

 

למכתב המלא שמנדלבליט שלח לוועדת ההיתרים - לחצו כאן

 

למרות שהדברים לא נאמרו ישירות על-ידי נתניהו, המתקפה פורסמה גם בחשבון הטלגרם של ראש הממשלה. "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועמ"ש בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד ראש הממשלה נתניהו והימין", מסרו מקורבי נתניהו. "ניגוד העניינים של היועץ המשפטי לממשלה זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה - וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו".

 

מקורביו של נתניהו נגד מנדלבליט ()
ההודעה בערוץ הטלגרם של נתניהו

המקורבים הוסיפו כי "מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין בהאשמות מופרכות ותפורות שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד, מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה. שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים. כך נראה חקירה פוליטית שמסתיימת בכתב אישום פוליטי. שערוריה".

 

שר המשפטים אבי ניסנקורן הגיב כי "מנדלבליט לא רודף אף אחד, הוא מבצע את תפקידו. מתקפה על שומרי הסף פוגעת בדמוקרטיה, והחלשתה תפגע בזכויות של כל אזרח במדינה". את הדברים צייץ השר בטוויטר, ובנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, הגיב בגיף שבו נכתב: "תסתום את הפה". שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ אמר: "אני נותן גיבוי מלא להחלטת היועמ"ש ולכל מערכת אכיפת החוק בישראל. הם ימשיכו למלא את תפקידם ללא מורא, במקצועיות ובנחישות. הקמנו את הממשלה לאור משבר הקורונה ובזה יש לעסוק". 

 

שר החינוך יואב גלנט הגיב: "במקום להעביר ביקורת, מוטב ששר המשפטים יפעל לחשיפת הקלטות מנדלבליט-אשכנזי והתנהלותם בפרשת הרפז".

 

 

במכתב שהועבר הבוקר על ידי עוזרו הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון, מצוין כי מנדלבליט סבור שהדבר מנוגד לחוק המתנות, ואין זה חוקי לקבל מתנה בשיעור כה גבוה - גם מחברים. מכתבו של מנדלבליט נמסר בעקבות בקשת ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה ממנדלבליט להעביר חוות דעת מעודכנת בנושא, לאחר דיון מחודש שקיימה בנוגע לבקשת רה"מ.

 

הוועדה תתכנס בימים הקרובים כדי לדון בחוות הדעת של היועמ"ש. לפי ההערכות, הוועדה תאמץ את החלטתו של מנדלבליט, שנחשב לפרשן המוסמך של החוק - ותדחה את בקשתו של ראש הממשלה.

 

הוועדה חשה חוסר נוחות מהבקשה

כזכור, לפני כשנתיים פנה ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע למימון הוצאות ההגנה המשפטית שלו על-ידי שניים ממקורביו: בן הדוד נתן מיליקובסקי והמיליונר ספנסר פרטרידג'. אז סבר היועץ המשפטי כי חוק המתנות איננו חל, שכן המתנות של פרטרידג' לא ניתנו לראש הממשלה כ"עובד ציבור".

 

הוא הפנה את ראש הממשלה לוועדת ההיתרים לפי "כללי אשר" - שלפיהם נבחן הנושא מנקודת מבט רחבה יותר מהנאמר בחוק המתנות, והם מתייחסים גם להיבטים ציבוריים ואחרים - על מנת שתבחן אם יש מקום להתיר את קבלת המימון כמבוקש.

 

הפעם נתניהו ביקש שהאישור יהיה למעשה לשם קבלת מתנה ולא הלוואה בתנאי השוק. הבקשה של נתניהו - שהייתה חריגה מסוגה - גרמה לחוסר נוחות, בלשון המעטה, בקרב חברי הוועדה בראשות השופטת בדימוס נחמה מוניץ, והיא פנתה כאמור ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי שיחווה דעתו בנושא בטרם תפרסם הוועדה את החלטה. 

 

Benjamin Netanyahu, right, with his close friend Spencer Partridge in 2004  ()
נתניהו וספנסר פרטרידג'

הוועדה מיקדה את הפנייה למנדלבליט בקבלת חוות דעת מעודכנת בשאלת ניגוד העניינים של פרטרידג', בשים לב לדיון שהתקיים בבג"ץ, שממנו עלה כאמור כי פרטרידג' מופיע ברשימת עדי התביעה שהוגשה לבית המשפט בהליכים הפליליים המתנהלים נגד ראש הממשלה. היועץ התבקש להשיב אודות מרכזיותו וחשיבותו של פרטרידג' בתיק 1000 (פרשת המתנות) שבו נאשם נתניהו. בפנייה שנעשתה לפני כחודש כתבו חברי הוועדה: "לאחר שתתקבל עמדת היועמ"ש, תוכל הוועדה להתכנס ולשקול את כלל הנושאים וההיבטים שעלו במהלך הדיונים".

 

עוד נקבע כי לא ראוי שמימון הוצאות משפט שעולות כתוצאה מחקירה הכוללת חשד למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון שונים, ייעשה בידי בעלי הון. "מצב של גביר המשלם כספים לנושא משרה ציבורית, יש להימנע ממנו הן מהותית והן בשל מראית העין...", נאמר. לאחר פנייה נוספת, חלופית, אישרה ועדת ההיתרים לפני כשנה לנתניהו לקבל הלוואה בסכום של כשני מיליון שקל, בתנאי השוק, מפרטרידג'. 

 

אולם לפני מספר חודשים, משהוחלט סופית להגיש נגד נתניהו כתב אישום, ביקשו פרקליטיו מהוועדה אישור לקבלת מימון בטענה שהתחלת ניהול המשפט מהווה "שינוי נסיבות משמעותי ". הוועדה קיבלה טענה זו. בפנייתם אמדו הפרקליטים את הוצאותיו המשפטיות של נתניהו בסכום של כ-10 מיליון שקל. שינויי הנסיבות המשמעותיים באו לידי ביטוי בעצם הגשת שלושה כתבי אישום נגד ראש הממשלה, שאליהם צורפה רשימת עדים המונה מאות עדים וכן למעלה מאלף קלסרים של חומרי חקירה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, AFP
נתניהו ומנדלבליט
צילום: AP, AFP
מומלצים