שתף קטע נבחר

אסון הנחל: הפרקליטות מתנגדת להקלה בסעיף האישום

הורי הנערים שנספו בשיטפון בנחל צפית הרימו זעקה - והפרקליטות דחתה את הצעת הגישור של השופטת לשנות את סעיף האישום נגד מנהל המכינה ואחד המדריכים, מהמתה בקלות דעת לגרימת מוות ברשלנות

Авив Бердичев, Юваль Кахан ()
מנהל המכינה יובל כאהן (ימין) והמדריך אביב ברדיצ'ב

הפרקליטות דחתה היום (ג') את ההצעה שהועלתה במסגרת הליך הגישור בפרשת אסון נחל צפית, שבו נספו תשע נערות ונער אחד, שלפיה סעיף האישום נגד מנהל מכינת בני ציון ואחד המדריכים יופחת מהמתה בקלות דעת לגרימת מוות ברשלנות. כך נודע ל-ynet.

 

במסגרת הליך הגישור בין הפרקליטות לנאשמים, הליך שנחשף בחודש שעבר ב-ynet, הציעה לפני כשבוע נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, רויטל יפה כ"ץ, להקל כאמור בסעיף האישום נגד יובל כאהן, שעמד בראש המכינה הקדם צבאית בני ציון, ונגד אביב ברדיצ'ב, לשעבר מנהל התוכנית החינוכית של המכינה.

אילן בר שלום ז
ההרוגים באסון
 
לפרקליטות ניתנו עשרה ימים להכריע אם לקבל את ההצעה, וכאמור היום, פחות משבוע אחרי, היא דחתה אותה. משמעות הדבר אינה בהכרח סיום הליך הגישור בין הצדדים, וההחלטה בנושא נתונה בידי השופטת כ"ץ.

 

הצעתה של השופטת להקל בסעיף האישום נגד כאהן וברדיצ'ב עוררה זעם רב בקרב הורי הנספים, שאמרו כי יש להם חוסר אמון רב במערכת. בשבוע שעבר, כשנודע להורים על הצעת הגישור, הם הגיבו בתדהמה. דורית ברהום, אמה של מעין ז"ל, אמרה אז: "אנחנו מזועזעים. פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן חשב שמונה חודשים על סעיף האישום ומגיעה נשיאת המחוזי, שעד לפני כמה חודשים לא הכירה בכלל את התיק, ומשנה את הסעיף. בשם כל ההורים, אנחנו נתאבד על הסעיף הזה. לא ימרחו אותנו".

דיון בפרשת נחל צפית בבית משפט המחוזי בבאר שבע (צילום: חיים הורנשטיין)
הליך הגישור נמשך לפי שעה. כאהן בדיון בחודש שעבר בבית המשפט המחוזי(צילום: חיים הורנשטיין)
 

דיון בפרשת נחל צפית בבית משפט המחוזי בבאר שבע (צילום: חיים הורנשטיין)
(צילום: חיים הורנשטיין)

יעל כהן, אמא של רומי ז"ל, אמרה בשבוע שעבר ל-ynet כי הם לא ייתנו לדבר לעבור בשקט. "אנחנו נרים מחאה בכל הארץ, זה לא רק הילדים שלנו. אנחנו נמחה ולא ניתן לדברים להתנהל במחשכים. לא יכול להיות שיסגרו דיל כזה. לא ניתן לדבר כזה לקרות".

 

היום בירכו ההורים על ההחלטה של הפרקליטות לדחות את הצעת הגישור. עורכי הדין שמייצגים את ההורים, אפרת רייטן, אהרן מיכאלי ודנה קאופמן, מסרו מטעמם: "ההורים השכולים מבקשים לחזק את הפרקליטות בהחלטתה לנהל הליך משפטי ולברר את העובדות והנסיבות שהובילו לאסון הנורא בו אבדו חייהם של 10 ילדים. אין תחליף להכרעה שיפוטית במקרה של אסון חסר תקדים כזה וההחלטה חשובה לא רק מבחינת ההליך הפלילי אלא גם בעלת משמעות ציבורית ערכית".

 

עורכי הדין אורי קורב וסיון רוסו, המייצגים את הנאשם יובל כאהן, הגיבו גם הם להחלטת הפרקליטות: "כידוע הליך הגישור שהתקיים לפני נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע הוא חסוי ואין לנו כל כוונה להתייחס לתכניו. ההדלפות כביכול שהתפרסמו עד כה בעניין, אינן ראויות ומסולפות. ככל שהפרקליטות החליטה לסיים את הליך הגישור בעיצומו, וזאת חרף דברי המגשרת בדיון האחרון, הרי שיש להצטער על כך".

 

 

עורכי הדין של כאהן הוסיפו כי "בניגוד לפרסומים בנושא, ההגנה הביעה את הסכמתה לכך שההורים השכולים ישמיעו את עמדתם בפני המגשרת. חשוב לנו לשוב ולהדגיש גם היום כי הבטיחות הייתה בראש מעייניו של יובל והוא פעל להבטחת ביטחונם של החניכים".

 

השיטפון בנחל צפית, נזכיר, אירע באפריל 2018 ונהרגו בו עשרה מתלמידי המכינה ומהמועמדים ללמוד בה. שניים נוספים נפצעו באירוע. בכתב האישום שהוגש נגד מנהל המכינה כאהן והמדריך ברדיצ'ב באוקטובר אשתקד, נכתב כי למרות סכנת השיטפון הברורה והמיידית, שהיתה ידועה לנאשמים, ולמרות התרעות חוזרות ונשנות שהגיעו לידיעתם לפני הטיול ובמהלכו, ובכלל זה התרעות מגורמים בקיאים וממומחים בענייני סכנת הגשמים והשיטפונות באזור הטיול, הם לא ביטלו את הטיול שתוכנן באזור ולא מנעו מהחניכים מלהיכנס לתוך ערוץ הנחל, ובמיוחד לתוך החלק הצר, המעוקי, שבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הרונשטיין
הנאשמים ברדיצ'ב וכאהן
צילום: חיים הרונשטיין
מומלצים