שתף קטע נבחר

מלונות ההפרדה: הערבים והאריתריאים נשארו, היהודים הועברו למלון אחר

יהודים נשאי קורונה ששהו במלון בי-ם הועברו באוטובוסים למלון אחר - ערבים ואריתריאים נשארו. כך נחשף ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet. תושב יפו: "משפיל, למה מתייחסים אלינו ככה?" משרד הבריאות: "אין הנחיה להפריד בין אוכלוסיות". צה"ל: "מנסים לשמור על קבוצות בעלות צרכים דומים"

   

  

מלונות הקורונה הוקמו על מנת לבודד את נשאי הנגיף מיתר האוכלוסייה ובכך למנוע התפרצות. אלא שאתמול (שלישי) הפך מלון גולד בירושלים למוקד לגזענות ויחס משפיל כלפי אזרחים כאשר השוהים היהודים בו הועברו לבית מלון אחר בבירה בשם שערי ירושלים, בעוד שבמלון גולד נותרו הערבים וחסרי מעמד בלבד, רובם ממוצא אריתריאי.

 

במשרד הבריאות ובפיקוד העורף הכחישו כי קיימת מדיניות של הפרדה גזעית בין האורחים השונים. אולם בשיחה שהתקיימה בין אחד השוהים הערבים במלון, שרצה לעבור יחד עם חבריו היהודים והנוצרים לבית המלון השני, לבין קצין של פיקוד העורף, הודה הקצין כי אכן התקבלה הוראה להפריד בין היהודים לבין הערבים והאריתריאים.  

 

וכך, בשעות הבוקר יצאו באוטובוסים מבית המלון הקבוצה הראשונה של הדיירים היהודים, רובם חיילים, ובשעות אחר הצהריים יצאה הקבוצה השנייה.

 

 

פינוי חולי קורונה יהודים ממלון
נציג פיקוד העורף רמז להטרדות כלפי חיילות. פינוי היהודים ממלון גולד(צילום: אלי מנדבלאום )
חמאדה חרוב ()
"הוריד לי את החשק להישאר במדינה". חמאדה חרוב
 
מלון שערי ירושלים אליו פונו החולים היהודים (צילום: אלי מנדבלאום )
מלון שערי ירושלים שאליו פונו היהודים(צילום: אלי מנדבלאום )

"יש לנו קבוצת וואטסאפ של כל הצעירים שנמצאים פה", מספר חמאדה חרוב, בן 22 מיפו, השוהה במלון גולד, "אתמול גילינו שהחיילים והאזרחים היהודים קיבלו הודעה שהם מתפנים לבית מלון אחר. בחבורה שלנו יש ארבעה אנשים: אני המוסלמי, עוד שני נוצרים ובחורה יהודייה. היא היחידה שהתקשרו אליה ואמרו לה להתארגן כי היא מתפנה למקום אחר. כשהיא שאלה את המוקדנית אם אני יכולה לעבור איתם שמענו ברקע מישהו שאומר 'אין אישור'".

 

לדבריו, "זה היה ממש משפיל. לאחר מכן דיברתי עם נציג אחר שאמר לי שאכן מעבירים את היהודים למלון אחר ומשאירים את הערבים יחד עם חסרי המעמד. למה מתייחסים אלינו ככה? זה הוריד לי כל חשק להישאר במדינה".

מלון שערי ירושלים אליו פונו החולים היהודים (צילום: אלי מנדבלאום )
מלון ליהודים בלבד. האוטובוס במלון שערי ירושלים(צילום: אלי מנדבלאום )

בשיחה שהתנהלה בין אחד מנציגי פיקוד העורף לבין חמאדה הסביר לו הנציג כי "פיקוד העורף מאוד התאמץ להפריד את החיילים מהאזרחים ולכן פתחו מלון חדש". לדבריו, "זאת ההנחיה שקיבלנו". אבל חמאדה התעקש והסביר לו כי גם חברתו היהודייה עברה למלון השני, וזאת על אף שהיא לא חיילת. הנציג טען כי הרקע להעברת היהודים מבית המלון הוא אירועים בהם הוטרדו חיילות ששהו בבתי מלון לנשאי קורונה ורמז כי אלו התרחשו מצד ערבים בלבד. מעבר לזה, טען שבגלל שזה מלון חדש ויש הרבה מקומות ביקשו להעביר גם יהודים נוספים.

 

בתוך כך, יש לציין כי גם האוכלוסייה החרדית נשלחת למלונות בהם שוהים נשאים חרדים בלבד, וזאת מטעמי כשרות. הבוקר קיבלו קופות החולים הודעה ממנה עולה כי הפרדה בין האוכלוסיות תישמר.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הפעלת המלונות על ידי פיקוד העורף ובאחריותו. נדרשת הפרדה בין מלונות למבודדים ולמלונות חולים אין כל הנחיה או צורך להפריד בין אוכלוסיות. יש צורך, בשל השהייה הארוכה, לדאוג לתנאים מותאמים כדוגמת כשרויות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כל אמירה על אפליה או קיפוח של קבוצות אתניות משוללת כל יסוד. במלוניות ההבראה לנים משפחות ואורחים מקבוצות אתניות שונות, לכן על מנת לענות בקלות על צרכיהם, אנשי פיקוד העורף מנסים לשמור על קבוצות בעלות צרכים דומים להימצאות יחד בזמן ההבראה. פיקוד העורף עושים כל שביכולתם על מנת לסייע לשוהים במלון ולהעניק עבורם את התנאים הטובים ביותר לשהייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדבלאום
האוטובוס במלון שערי ירושלים
צילום: אלי מנדבלאום
מומלצים