שתף קטע נבחר

אזהרה מסיפוח: הזרועות הצבאיות בעזה שיגרו מטח רקטות לים

הזרועות הצבאיות ברצועה, ככל הנראה של חמאס, ירו הלילה מטח רקטות לכיוון הים - במטרה לאותת לישראל על כוונותיהן אם יוכרז היום על סיפוח של שטחים ביהודה ושומרון. בשבוע שעבר איים חמאס כי סיפוח יהווה "הכרזת מלחמה"

באופן חריג ירו הלילה (בין שלישי לרביעי) הזרועות הצבאיות בעזה, ככל הנראה חמאס, מטח רקטות ששוגרו מערבה לכיוון הים. שיגור המטח נועד לאותת לישראל על כוונות הזרועות הצבאיות אם ישראל תכריז היום על סיפוח של שטחים ביהודה ושומרון.

 

  • 1 ביולי יולי בא, הריבונות עוד לא: מה חושבים הצדדים השונים? | המדריך לסיפוח

 

ירי רקטות מעזה לישראל ()
ארכיון

בשבוע שעבר הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס כי סיפוח יהווה הכרזת מלחמה. במקביל, מסר מקור פלסטיני כי חמאס פרס את כוחותיו לאורך הגבול עם ישראל כדי למנוע היום עימותים על הגדר עם כוחות צה"ל. התהלוכה שחמאס מתכנן היום תתקיים במרכז ומערב העיר עזה.

 

באזהרה מהשבוע שעבר טען דובר חמאס כי מדובר באיום לגניבת אדמות פלסטיניות, ואמר כי מטרתם היא לגרש את ישראל מכל השטחים הפלסטיניים. "ההחלטה והתוכנית הנפשעת הזאת, לא נכביר במילים אלא נאמר מילים בודדות וברורות - ההתנגדות מחשיבה את ההחלטה כהכרזת מלחמה על העם הפלסטיני. ההתנגדות מוכנה להגן על העם שלה ועל מקומותיו הקדושים".

 

הבוקר הגיע תאריך היעד שעליו הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלת הריבונות - 1 ביולי, אולם על רקע אי בהירות לגבי עמדת ארה"ב, מחלוקות בתוך הממשלה וחוסר הסכמה מול מועצת יש"ע, נראה שהתוכנית נדחית בשלב זה.

 

בטקס חילופי מנכ"ל משרד החוץ בתחילת השבוע ציין נתניהו שדיבר עם האמריקנים על שאלת הריבונות "שאנחנו עובדים עליה בימים אלה, ונמשיך לעבוד עליה בימים הקרובים". במילים אחרות – הוא הודה שייקח עוד זמן.

 

הכוונה הראשונית הייתה להחיל את הריבונות הישראלית על 30% מהשטח ביהודה ושומרון, שלפי "עסקת המאה" של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמורים לעבור לידי ישראל. שרים בממשלה ששוחחו עם נתניהו וגורמים בכחול לבן התרשמו שראש הממשלה זנח את הרעיון לספח 30% משטחי יהודה ושומרון, אך הוא ממשיך לבחון כיצד ניתן להחיל את הריבונות על התנחלויות בעומק השטח כדי לא לקדש את עקרון סיפוח גושי ההתיישבות.

 

המאבק הפלסטיני בתוכניות הסיפוח הישראליות ביהודה ושומרון נחלק לשניים – הפעילות של הרשות, וזו שחמאס מנסה להוביל ברצועת עזה. למרות "האויב" המשותף, כל אחד מהצדדים פועל לבדו ואין שום תיאום ביניהם. הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הכריזו לפני כמה ימים על "יום זעם" שיתרחש היום, אלא שלפי שעה נראה שהוא יסתכם בתהלוכה שתצא מלב העיר עזה לכיוון הים. נראה שחמאס בחר בתוואי הזה כדי לוודא שלא תהיה זליגה של צעירים שישתתפו בתהלוכה לעבר גדר המערכת עם ישראל.

 

ההחלטה מעידה על זהירות מסוימת שחמאס נוקט בה למקרה שישראל לא תכריז היום על סיפוח ביהודה ושומרון. עם זאת, ההערכה היא שהכרזה ישראלית על ריבונות תטרוף את הקלפים והתגובה מעזה תהיה משמעותית יותר. בשבוע שעבר איימה הזרוע הצבאית של חמאס כי סיפוח ייחשב הכרזת מלחמה.

 

ביהודה ושומרון לא מתוכננות היום פעולות מחאה משמעותיות מלבד התכנסות של חברי כנסת ושרים ישראלים לשעבר שיגיעו בצהריים לצומת אלמוג להפגין נגד הסיפוח. לאחר מכן הם צפויים להיפגש ביריחו עם מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים