שתף קטע נבחר

לוחם שנכלא לשווא וקיבל פיצוי מצה"ל: "כמעט נשברתי וחתמתי על עסקה"

הוא עלה ארצה כחייל בודד ושירת כלוחם מצטיין ביחידה מובחרת. אך יום אחד נכלא סמ"ר עידו בעקבות האשמת שווא בשימוש בסמים. למרות שכתב האישום בוטל ונפסקו לו פיצויים הפרקליטות לא מוותרת ומערערת. "אתה מאבד אמון במערכת", אמר בראיון ל-ynet

 

 

 

סמ"ר במיל' עידו לא תיאר לעצמו שכך יסתיים שירותו הצבאי, שאת רובו העביר כלוחם מצטיין ביחידה מובחרת בחיל הים. הוא ויתר על חיים נוחים בחו"ל ולימודים בקולג' כדי לעלות ארצה ולהתגייס, ואף נחשב לוחם מצטיין. אך בהמשך הוא הואשם בהחזקה ושימוש בקנביס ונכלא. בית הדין זיכה אותו לאחרונה מכל אשמה ואף פסק לו פיצויים על סך 18 אלף שקל, אבל בפרקליטות הצבאית לא מוותרים והחליטו לערער על ההכרעה.

 

"זה התחיל רק בגלל שאחד החיילים זרק איזה משפט ועל זה עצרו אותי", סיפר עידן בשיחה עם ynet. הוא נעצר ונאלץ לשהות במשך חודש וחצי במאסר בכלא צבאי. "זה היה כל כך מגוחך שעצרו אותי - אדם שאין לו שום עבר או ניסיון של הסתבכות עם החוק. בפרקליטות הפעילו עליי הרבה לחצים שאחתום על עסקת טיעון ואסיים עם זה, אבל לא ויתרתי על האמת שלי. בצבא רוצים במצבים האלה שתוותר ולא תילחם בחזרה".

החייל ()
"כמעט נשברתי". סמ"ר עידו
 

עידו, שאותו מייצגים עורכי הדין לימור ואופיר ברמלי, סיפר כי חווה תקופה קשה בכלא הצבאי. "היו לי שם לילות וימים קשים. התנאים שם לא פשוטים והיחס בהתאם. אני לא הטיפוס של כלא, אנשים שם שאלו אותי 'מה אתה עושה פה? אתה לא נראה קשור'. היו רגעים שכמעט נשברתי וחתמתי על עסקה. התרגלתי לטופ, לשרת ביחידה טובה עם יחס נהדר של המפקדים, וברגע אחד הם ברחו ממני ולא רצו להתקרב", הוא העיד.

 

בינתיים התמשכו ההליכים נגד עידו עד למצב של עינוי דין. הוא שוחרר ממעצר אבל הודח מתפקידו ונשלח לתעסוקה בניקיון ושמירות בבסיס עורפי למשך חצי שנה. בינתיים נמצאו עוד ועוד חורים וסתירות בגרסתו של החייל שהפליל אותו. "רק בחופשת השחרור הודיעו לי על ביטול כתב האישום", אמר.

 

אך הפיצוי לא מכסה את הנזקים הכלכליים שנגרמו לו בדמות אובדן מענקים מלאים כלוחם שלהם היה זכאי, מימון לימודי תואר ראשון, והתקופה שבה לא קיבל שכר חודשי של לוחם על סך 2,000 שקלים.

 

"לא הייתי חייב להתגייס, יש לי אזרחות אמריקאית ועשיתי עלייה כדי לשרת ולתרום כמו שהאחים שלי עשו", מציין עידו. "יכולתי ללמוד בזמן הזה בקולג' והעדפתי לתת מעצמי ביחידה מובחרת".

כלא צבאי (צילום: אלעד גרשגורן )
"שאלו מה אני עושה פה". כלא צבאי(צילום: אלעד גרשגורן )
 

"אתה מאבד את האמון שלך במערכת הזו", הוא הוסיף. "לחיילים שהואשמו או נחשדו לחינם אני אומר: תעמדו על שלכם ותקשיבו לעורך הדין שלכם, כי הוא מבין בבירוקרטיה הזאת. זו מלחמה שקשה מאוד לנצח בה אבל זה אפשרי. לצערי יש חיילים שחטפו סתם כי בניגוד אליי הם לא יכלו להרשות לעצמם עורך דין פרטי טוב".

 

גורמים צבאיים מסרו בתגובה: "הפיצויים לא נפסקו בגין 'כליאת שווא', אלא בשל ימי מעצר והוצאות המשפט. כמו כן הפיצויים לא נפסקו בעקבות כשלים בחקירת הפרשה, אלא בשל נסיבות אחרות שהצדיקו פיצוי. הטענה שלפיה הזיכוי נבע מכשלים של גופי האכיפה והתביעה בצה"ל אינה עולה מן ההחלטה של בית הדין הצבאי.

 

"התביעה מסרה כי היא חזרה בה מכתב האישום בעניינו של החייל על יסוד הערכה מחודשת של חומר הראיות, בראי התפתחות שאירעה במסגרת הליכים שנוהלו בעניינם של מעורבים נוספים בפרשה. בדיון בבקשת הפיצויים הועלו טענות בדבר מחדלי חקירה, אך בית הדין נמנע מלהכריע בהן משום שלא נשמעו עדים בנושא. ביום שני הגישה התביעה הצבאית ערעור על החלטת בית הדין המחוזי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים