שתף קטע נבחר

ליברמן על הסיפוח: "משלמים מחירים על הכרזות סרק"

יו"ר ישראל ביתנו סייר במתחם הבדואי חאן אל-אחמר ולעג לראש הממשלה על אי-החלת הריבונות במועד שהציב לעצמו, וגם על האזהרות מהעולם: "אין לו שום כוונה להחיל ריבונות, מחירים שווה לשלם כשיש תועלת מעשית". הוא תקף גם את גנץ: "הכל יכול להידחות מבחינתו"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לעג הבוקר (יום ד') לראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שלא החיל היום את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון, תאריך היעד שלו להכרזה כזו. "14 חודשים ראש הממשלה צועק ומדבר על החלת הריבונות", אמר ליברמן. "מה שמתברר הוא שכל המהלך הזה הוא יח"צ, פשוט גניבה אלקטורלית. זה מהלך סרק".

אביגדור ליברמן (צילום: עמית שאבי)
אביגדור ליברמן בחאן אל-אחמר(צילום: עמית שאבי)

בסיור שקיים במתחם הבדואי חאן אל-אחמר, ששוכן סמוך למעלה אדומים, הזכיר ליברמן ש"בין 20 ל-21 באוקטובר 2018 היה אמור להתבצע פינוי של ההתנחלות הפלסטינית הבלתי חוקית. הצבא היה ערוך, פרוס, חולקו צווי פינוי, הכל היה ערוך לקראת מבצע הפינוי של חאן אל-אחמר. למה זה לא קרה? כי ב- 19 באוקטובר בצהריים קיבלתי הנחיה כתובה מראש הממשלה נתניהו לבטל את הפינוי.

 

"ההסבר היה שאם נפנה את חאן אל-אחמר, אז ה-ICC - בית הדין הבינלאומי - יקבל החלטה לפתוח בחקירה נגד ישראל. אז אנחנו לא פינינו את חאן אל-אחמר ובינתיים ב-ICC קיבלו החלטה על פתיחת חקירה. כמו תמיד, לצערי, גם אכלנו את הדגים המסריחים וגם גרשו אותנו מהכפר תרתי משמע. אנחנו נפגשים פה על רקע חאן אל-אחמר, כי מדובר באותו דפוס התנהלות גם עכשיו, בנוגע לריבונות".

 

ליברמן דחה את ההאשמות לפיהן האחריות לדחיית מועד החלת הריבונות חלה גם עליו, מאחר שלא נכנס לקואליציה בראשות נתניהו, אף שהוא תומך במהלך. "נתניהו מרמה את כולם", האשים ליברמן. "אין לו שום כוונה להחיל ריבונות. לא על בקעת הירדן ולא על מקום אחר – אז אין טעם".

 

יו"ר ישראל ביתנו קרא לפעול להחלת הריבונות באופן חד-צדדי, אף שמדינות רבות בעולם מתרעמות על הצעד. "אני ממליץ ללכת על מהלכים מעשיים", אמר. "בגין הכריז והעביר ביום אחד את חוק הריבונות על הגולן. היו צעקות והיום כולם שכחו". הוא תקף את נתניהו על מה שהגדיר הצהרות סרק: "יש מחירים, אבל שווה לשלם אותם כשיש תועלת מעשית. סתם לשלם על הכרזות? זה באמת לא חכם".

אביגדור ליברמן (צילום: עמית שאבי)
ליברמן, ח"כ פורר וח"כ חאמד עמאר(צילום: עמית שאבי)

ליברמן תקף גם את ראש הממשלה החליפי בני גנץ. "לא ברור מה השפעתו ותפקידו. מבחינתו הכול יכול להידחות לשלב בלתי-מוגדר מלוח השנה", אמר. לטענתו, הבחירות הבאות לכנסת יתקיימו ברגע שנתניהו יחליט לעשות זאת. "הכל תלוי בו. אבל מצטייר שהוא עוסק רק בהחזר מיסים, בהטבות. כל הטענות על מנדלבליט, הוא עבד איתו צמוד שלוש שנים. לא ברור למי הוא מפנה את הטענות", אמר שר הביטחון לשעבר.

 

ליברמן גם מתח ביקורת חריפה על הודעת צה"ל, לפיה שירותם הסדיר של המתגייסים החדשים לצבא יקוצר בחודשיים. "איך מתקבלת החלטה כזאת דרמטית בלי דיון בממשלה? בלי דיון בקבינט, ובלי דיון בוועדת חוץ וביטחון?", תהה. הממשלה לא שמעה את עמדת הרמטכ"ל. הזלזול במערכת הביטחון מדהים. הריבונות הפכה לפארסה אחת גדולה – והיא רשומה על שמו של נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ליברמן בחאן אל-אחמר
צילום: עמית שאבי
מומלצים