שתף קטע נבחר

ניצחון לקוריאנים: יאכלו דגני בוקר בטעם בצל

ב-2004 הביכו הקוריאנים את חברת "קלוגס" כשהתבקשו לבחור טעם חדש לסדרת דגני בוקר - ובחרו בבצל ירוק. אחרי קמפיין של 16 שנה הגיעו דגני הבוקר למדפים: "ניצחון לדמוקרטיה". המלאי אזל תוך יומיים. ואיך הטעם?

 

בדרום קוריאה היו שאמרו שמדובר בניצחון לדמוקרטיה, לא פחות: אחרי קמפיין של 16 שנים קיבלו הקוריאנים את מבוקשם – דגני בוקר בטעם בצל ירוק. המהדורה המוגבלת הגיעה למדפים ברשתות השיווק - ואזלה תוך יומיים. 

 

הסיפור מתחיל ב-2004, כש"קלוגס קוריאה" יצאה בקמפיין לקידום סדרת Chex, דגני בוקר מחמישה דגנים. היא ביקשה מהקוריאנים להצביע באינטרנט ולבחור טעם חדש. בפרסומת בטלוויזיה הופיעו שני מועמדים מצוירים - צ'אקי, בטעם שוקולד, וצ'אקה, בטעם בצל ירוק.

דרום קוריאה דגני בוקר בטעם בצל ירוק (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ב"קלוגס קוריאה" התייחסו לקמפיין כתרגיל יח"צני. הם ציפו שטעם השוקולד ייבחר בפער גדול. אך הדרום קוריאנים לא שיתפו פעולה. בהצבעות ברשת קיבלה דמות הבצל הירוק הרבה יותר קולות.

 

ב"קלוגס" התעוררה מבוכה. הם הפסיקו את ההצבעה באינטרנט והכריזו על ניצחונו של צ'אקי. אוהדיו של צ'אקה מחו ברשת, כתבו שמדובר ב"לוחם חופש" ופרסמו "ממים" של הדמות אוחזת בבצל ירוק. המחאה שהחלה ב-2004 נמשכה 16 שנה, עד שב"קלוגס קוריאה" נענו לדרישות הצרכנים.

דרום קוריאה דגני בוקר בטעם בצל ירוק (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"מעולם לא חשבנו שהצרכנים יהיו מעוניינים במוצר הזה במשך יותר מ-16 שנים", אמרה קים הי-יאון, דוברת קלוגס קריאה. "בכל פעם שהשקנו דגני בוקר חדשים או עשינו אירועים לקידום המכירות הקהילה האינטרנטית ביקשה שוב ושוב את הטעם הזה".

 

"כוחותיו הרמאים של צ'אקי הודחו, מאבק בן 16 שנה של אדון צ'אקה סוף סוף הגיע לקיצו", כתב אחד הגולשים בטוויטר. העניין שהתעורר סביב המוצר היה גדול כל כך, שביום שבו פורסם שהוא יגיע לרשתות השיווק הנושא היה הפופולרי ביותר ברשתות החברתיות – אפילו יותר מההחלטה של צפון קוריאה לפוצץ את משרד התיאום עם הדרום.

דרום קוריאה דגני בוקר בטעם בצל ירוק (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

המהדורה המוגבלת של הדגנים הייתה אמורה להיות במדפים במשך שלושה חודשים. לפני שהתברר עד כמה גדול הביקוש אמרה דוברת החברה שייתכן שפרק הזמן יוארך בהתאם להיענות הצרכנים.

 

הדוברת אמרה שהחברה עבדה על פיתוח הדגנים במשך 15 שנה, אך התקשתה להגיע לטעם המתאים של הבצל. כש"קלוגס קוריאה" הודיעה שהיא מחפשת 50 מתנדבים שישתתפו בטעימות ראשוניות קיבלה החברה יותר מ-14,200 פניות.

דרום קוריאה דגני בוקר בטעם בצל ירוק (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ארוחת הבוקר הקוריאניות המסורתיות הן בדרך כלל מתובלות, ולעיתים חריפות. קוריאנים רבים אוהבים לנשנש חטיפים בטעם בצל ליד הבירה, אבל איש לא העלה בדעתו להכניס מוצרים בטעם בצל לקערה עם חלב.

 

"יש לי טעם של אדם בוגר מאז שאני קטנה. אני אוהבת אוכל מקומי עם שום, בצל ירוק וקימצ'י", אמרה לי סו-ג'אונג, בלוגרית אוכל בת 24 שהצביעה לצ'אקה כשהייתה ילדה והשתתפה במבחן הטעימה. פסק הדין שלה על הדגנים שלה חיכתה שנים? "הטעם של הבצל הירוק עדין מדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דמותו של צ'אקה על האריזה: "לוחם חופש"
צילום: רויטרס
מומלצים