שתף קטע נבחר

ניצחון מוחץ לפוטין, יוכל לשלוט עד 2036

ברוסיה הסתיימה ההצבעה במשאל העם על השינויים בחוקה, שיאפשרו לפוטין לשלוט עד 2036. לפי תוצאות 98% מהקולות הנשיא קיבל, כצפוי, את מה שרצה: 78% בעד. בקרמלין רצו שיעור הצבעה גבוה, הרשויות חילקו פרסים

ברוסיה הסתיימה אמש (ד') ההצבעה במשאל העם על השינויים בחוקה, שיאפשרו לוולדימיר פוטין להנהיג את המדינה עד 2036. רוב הקלפיות כבר נסגרו, ומספירה חלקית של הקולות עולה שפוטין - כצפוי - השיג את מבוקשו: רוב מוחץ הצביע בעד השינויים. גורמים בוועדת הבחירות אמרו הלילה שמספירת 98% מהקולות עולה ש-78% הצביעו בעד ו-21% התנגדו.

רוסיה ולדימיר פוטין מצביע במשאל העם  (צילום: AP)
פוטין מצביע במשאל העם(צילום: AP)
 

משאל העם אמור היה להתקיים באפריל, אך לאור נגיף הקורונה נדחה. ההצבעה ברחבי המדינה נמשכה שבוע, כדי למנוע התקהלויות ולצמצם את סכנת ההדבקה. גורמים במערכת הבריאות ובוועדות הקלפי מחו על ההחלטה לקיים את ההצבעה למרות שהנגיף עדיין מתפשט ברוסיה, ומדי יום מדווחים במדינה על אלפי נדבקים חדשים.

 

פוטין בן ה-67 מנהיג את רוסיה משנת 1999, כנשיא וראש ממשלה לסירוגין. הרוסים הצביעו בין השאר על שינוי בחוקה שלפיו פוטין יוכל להתמודד על עוד שתי כהונות כנשיא, בנות שש שנים כל אחת. החוקה הנוכחית אוסרת עליו להתמודד שוב על התפקיד, שבו השלים כבר ארבע כהונות, שתיים רצופות בכל פעם. כהונתו הנוכחית של פוטין מסתיימת ב-2024.

 

הנשיא לא הצהיר באופן חד משמעי מה בכוונתו לעשות כשכהונתו הנוכחית תסתיים ב-2024. הוא אמר שהוא לא פוסל ריצה לכהונה נוספת, אך הדגיש שטרם החליט סופית בעניין. מתנגדיו אומרים שהוא רוצה להישאר בשלטון כמו ליאוניד ברז'נייב, שהנהיג את ברית המועצות ומת בתפקיד. השבוע קרא פוטין לרוסים לצאת להצביע "למען שגשוג וביטחון", ולא הזכיר את הסעיף שיאפשר לו לרוץ לשתי כהונות נוספות.

רוסיה ולדימיר פוטין מצביע במשאל העם  (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

השינויים המתוכננים בחוקה כבר אושרו בשני בתי הפרלמנט, בבית המשפט החוקתי ועל ידי פוטין עצמו. ההצבעה נתפשת כניסיון להראות שהשינויים בחוקה מתבצעים בדרך דמוקרטית. כדי למנוע מבוכה ניהל הקרמלין קמפיין תעמולה נרחב. השלטון מעוניין שהשינויים יאושרו ברוב מוחץ, וששיעור ההצבעה יהיה גבוה. גורמים בוועדת הבחירות אמרו אתמול בצהריים ששיעור ההצבעה מתקרב ל-60%.  

 

ברחבי המדינה הרשויות הציעו פרסים לאזרחים שיגיעו לקלפיות. בתעמולה של הקרמלין הדגיש השלטון את השינויים האחרים שעליהם יצביעו הרוסים, כמו הגנה על זכויות הפנסיה ואיסור דה-פקטו על נישואים חד מיניים. ביום האחרון של ההצבעה, בהוראת פוטין, העניקה המדינה תשלום חד פעמי של 10,000 רובל (141 דולר) לרוסים עם ילדים.

פוטין היום במצעד. בשבילו 59% זה נמוך (צילום: AFP, ost photo agency / Ramil Sitdikov)
עד 2036? פוטין במצעד בכיכר האדומה(צילום: AFP, ost photo agency / Ramil Sitdikov)
 

בכירים באופוזיציה ברוסיה קראו להחרים את משאל העם. הם אמרו שמדובר ב"הפיכה חוקתית" והזהירו מזיופי קולות. אלכסיי נבלני, גדול מתנגדיו של פוטין ברוסיה, אמר על משאל העם: "להצביע על השינויים זה לא חוקי, חסר ערך ומסוכן לבריאות שלכם. אפשר להחרים את ההצבעה. זה יהיה הדבר הנכון והצודק לעשות".

 

אתמול הפגינה קבוצה קטנה של פעילים בכיכר האדומה. הם שכבו על הארץ ויצרו עם גופם את תאריך היעד שבו עשוי פוטין לפרוש - 2036. אחר כך נעצרו לזמן קצר על ידי המשטרה.  


פורסם לראשונה 01/07/2020 20:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פוטין מצביע במשאל העם
צילום: AP
מומלצים