שתף קטע נבחר

ליברמן התלונן למועצת העיתונות: "הארץ ודה מרקר סוחטים איש עסקים כדי שימסור מידע עליי"

יו"ר ישראל ביתנו הגיש תלונה למועצת העיתונות נגד שני עיתונאים מ"הארץ" ו"דה מרקר" שבה טען: השניים הציעו לאיש עסקים למסור מידע אודותיו - תמורת גניזת תחקיר נגדו. איש העסקים הקליט את השיחות, בהן נשמעים העיתונאים אומרים: "אתה תופר את ליברמן? אני יורד ממך". מ"הארץ" נמסר: "ליברמן מנסה להטיל אימים על עיתונאים מקצועיים, ההקלטות מוכיחות כי איש העסקים הוא זה שהציע מידע מפליל״

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיש אמש (יום ד') תלונה למועצת העיתונות נגד שני עיתונאים מ"הארץ" ו"דה מרקר" בטענה שניסו להפעיל לחץ פסול על איש עסקים במטרה שימסור מידע מפליל על ליברמן, והציעו בתמורה לגנוז תחקיר על אותו איש עסקים.

 

במכתב התלונה כתב ליברמן: "העיתונאים, גור מגידו וחיים לוינסון, הפרו ברגל גסה את הנורמות העיתונאיות הבסיסיות ביותר. מדובר במעשים חמורים ובזויים שקשה להפריז בחומרתם, כאשר מלבד העובדה שמדובר בביצוע עוולות נזיקיות ואף בביצוע עבירות פליליות של סחיטה באיומים ושידול לחתימה על תצהיר שקרי, מדובר גם בהפרה חמורה של סעיפים רבים בתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות".

 ישיבה מיוחדת של סיעת ״ישראל ביתנו״ לאות הזדהות עם בעלי האולמות (צילום: מוטי קמחי)
אביגדור ליברמן(צילום: מוטי קמחי)
  

לדברי ליברמן, "במהלך חודש ינואר 2020 פנו העיתונאים לאיש עסקים בשם צחי אבו ומסרו לו כי בכוונתם לפרסם כתבה בעניינו, אשר עלולה להסב לו נזק רב. מר אבו הסכים להיפגש עם העיתונאים לשם כך, וקיים איתם מספר פגישות בין החודשים ינואר עד מארס 2020. במהלך אותן פגישות דרשו העיתונאים ממר אבו לספק להם חומרים אודותיי (וכן אודות מר דן גרטלר), תוך שהם מאיימים על מר אבו כי אם לא יעשה כן, יפגעו בו באמצעות פרסומים כוזבים. חלק מאותן פגישות הוקלט על-ידי מר אבו".

  

בתמלילי ההקלטות שצורפו לתלונה מצוטטים העיתונאים כמי שמנסים להגיע ל"דיל": קבלת מידע מפליל על ליברמן תמורת גניזת כתבה שלילית. באחת השיחות אומר אחד העיתונאים לאבו: "תעזור לי, אולי אני אוכל לעזור לך... יש את כל המסמכים עליך, כל התנועות הכספיות שלך, כל ההעברות, לחברה כאן, לחברה שם, ביצעת עבירות פליליות. זה לא יפורסם רק בדה מרקר, זה יפורסם בכל העולם. ותאמין לי אני רואה איך רודפים אנשים, הם ירדפו גם אותך. והם ידאגו שישאלו אותך שאלות על הלבנת הון, לכן אני אומר לך, אני לא מבין מה אתה מתקשקש כאן יותר מדי".

  

במהלך שיחה שהתקיימה בין אבו לעיתונאים הוא נשמע שואל אותם: "אם יש לי לתת משהו טוב, מה אני מקבל?". העיתונאי השיב לו: "משהו טוב־טוב? שאתה תופר את ליברמן? אני יורד ממך". ובשיחה אחרת אומר לו אחד העיתונאים: "מבחינתי, אתה יודע מה. תמציא. סבבה? תצהיר. תחתום על תצהיר. זה כסף שאתה קיבלת מגרטלר... כן, תמציא, תמציא. סבבה? אני רוצה...".

  

ליברמן סיכם את מכתב התלונה: "בסופו של יום, כאשר האיומים לא הועילו והעיתונאים לא קיבלו את מבוקשם ממר אבו, פירסם העיתונאי שוקי שדה כתבה מכפישה ומלאה שקרים ביום 1.5.2020 אודות מר אבו, וכך מימשו את האיומים החמורים שלהם כלפיו. מדובר בהתנהגות עבריינית של העיתונאים, בניצול חמור מאין כמותו של מעמדם כעיתונאים, ובקיצור - באנשים שאינם ראויים להיקרא עיתונאים".

  

גור מגידו מסר בתגובה: "הקלטה שנשלחה ל'ידיעות אחרונות' מוכיחה שאבו הוא שהציע מידע מפליל לכאורה אודות ליברמן מרצונו החופשי. בשלב מסוים הציע אבו לבדות עובדות בתצהיר וכפי שידוע ל'ידיעות אחרונות', הצעתו נדחתה במילים 'תצהיר כזה אני לא רוצה'".

 

מהארץ נמסר: "חבל ששר החוץ והביטחון לשעבר פועל כאחרון אנשי הקש של איש העסקים דן גרטלר, עליו הוטלו סנקציות אמריקאיות בגלל שחיתות והפרת זכויות אדם בקונגו. חבל שח"כ ליברמן מנסה להטיל אימים על עיתונאים מקצועיים שעשו עבודת תחקיר אחראית ויסודית. כשנקבל את התלונה נעיין בה ונגיב".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים