שתף קטע נבחר

העגבנייה הישראלית שתיאבק במחלות ניווניות

צוות מחקר מהמכון למדעי החיים ומהפקולטה לחקלאות באוני' העברית פיתח זן חדש של עגבניות, עשיר בנוגד החימצון זיאקסנתין (zeaxanthin) שעשוי - לדברי החוקרים - לעכב מחלות ניווניות רבות

חוקרי האוניברסיטה העברית יצרו עגבנייה חדשה ומיוחדת - ה"קסנטומטו" - שעשוי - לדברי החוקרים - לעכב מחלות ניווניות קשות. המחקר נערך בהובלת פרופ' יוסי הירשברג, מומחה לגנטיקה, ביולוגיה מולקולרית והנדסה גנטית בצמחים מהמכון למדעי החיים.

 

קסנטומטו (צילום: עמית קוך)
קסנטומטו(צילום: עמית קוך)

 

העבודה המדעית החלה בחיפוש של צוות המחקר אחר מענה לזמינות הנמוכה במזון של נוגד החימצון "זיאקסנתין" (zeaxanthin), הידוע בתור מעכב מחלות ניווניות רבות ומונע או מעכב את מחלת ה-AMD ("ניוון מקולרי הקשור לגיל"), שהוא הגורם העיקרי לעיוורון במדינות מפותחות.

 

למעשה, זיאקסנתין הוא אחד האנטי-אוקסידנטים המגנים על קולטני האור ברשתית העין מפני נזקים שגורם אור כחול חזק. ניתן למצוא אותו בעיקר בתירס, דלעת, פלפל כתום ופירות הדר, ובריכוזים נמוכים מאוד גם במלון, מנגו, משמש ואפרסק. זיאקסנתין, כך אומרים החוקרים, הוא פיגמנט צהוב טבעי ממשפחת הקרוטנואידים המצוי בעיקר בצמחים, שם הוא מסייע בתהליך הפוטוסינתזה.

 

על מנת להעשיר את התזונה בנוגד החימצון זיאקסנתין, בחרו החוקרים להעשיר את נוגד החימצון בעגבנייה, שהיא ירק נפוץ מאוד ברחבי העולם. "התוצאה הייתה מרשימה: פיתחנו מקור מזון חדש שמכיל ריכוז גבוה של זיאקסנתין טבעי. העגבנייה נבחרה כצמח היעד, מכיוון שמדובר בגידול הירק השני בחשיבותו בעולם, ופירותיו מסנתזים וצוברים קרוטנואידים, בעיקר ליקופן", אמר פרופ' הירשברג.

 

פיתוח העגבנייה החדשה נעשה בעזרת שיטות שונות במקביל - טיפוח גנטי קלאסי באמצעות הכלאות והנדסה גנטית. תוצאות המחקר הראו שדווקא הטיפוח הגנטי בין זנים שונים, הצליח להעלות את ריכוז הזיאקסנתין בעגבנייה יותר מאשר ההנדסה הגנטית. תוצאה זו, כך אומרים החוקרים, מהווה יתרון ברמה השיווקית בשל הבעייתיות של שימוש בהנדסה גנטית בכמה מדינות.

 

למעלה קסנטומטו, למטה עגבנייה רגילה (צילום: פרופ' יוסי הירשברג)
קסנטומטו(צילום: פרופ' יוסי הירשברג)

למעלה קסנטומטו, למטה עגבנייה רגילה (צילום: פרופ' יוסי הירשברג)
עגבנייה רגילה(צילום: פרופ' יוסי הירשברג)

 

בסופו של דבר, החוקרים יצרו זן עגבנייה שבפירותיו הזיאקסנתין מהווה למעלה ממחצית מסך הפיגמנטים שבתוכה, וזאת בנוסף לוויטמינים ונוגדי חימצון אחרים שמצויים בעגבנייה הרגילה. אמנם בפרי "גוג'י ברי", שגדל בעיקר במזרח הרחוק, יש ריכוז גבוה יותר של זיאקסנתין, אולם זהו מוצר חקלאי שולי ויקר בהרבה מאשר עגבנייה. הכמות של נוגד החימצון הזה בעגבנייה הייתה גבוהה מכל פרי או ירק אחר שנפוץ בסל המזון הישראלי, פי 7 יותר זיאקסנתין מאשר בתירס, שהוא כאמור המקור העיקרי כיום של נוגד חימצון זה בתזונה. "למיטב ידיעתנו, זוהי הרמה הגבוהה ביותר של זיאקסנתין שהושגה בגידול חקלאי עיקרי כלשהו בעולם", ציינו החוקרים במאמרם.

 

בזכות ההצלחה בפיתוח העגבנייה המועשרת ובשל העובדה שהייצור שלה יחסית פשוט וצורתה ואף טעמה יחסית נשמרים, החוקרים מקווים שהפצה המונית של הקסנטומטו תתרום לבריאות האדם ותפחית את התחלואה של מחלות ניווניות ובמיוחד את ה AMD. בשל צבעה הייחודי, החוקרים העניקו לעגבנייה את השם "קסנטומטו" (Xantomato), שילוב בין המילה קְסַנְתּוֹפִיל (קבוצת החומרים שאליה שייך הזיאקסנתין) למילה עגבנייה בלועזית (טומטו). "ה'קסנטומטו' עשויה להגדיל את הכמות של הזיאקסנתין בתזונה האנושית ולשמש כחומר גלם ליישומים תעשייתיים", הדגישו החוקרים במאמרם.

 

העבודה המחקרית נערכה על ידי הסטודנט אורי קרניאל ממעבדתו של פרופ' יוסי הירשברג, בשיתוף עם הסטודנט עמית קוך ופרופ' דני זמיר מהפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית, ופורסמה לאחרונה בכתב העת Plant Biotechnology Journal . חברת "יישום" של האוניברסיטה העברית הגישה בקשה לרישום פטנט על הטכנולוגיה החדשה.

 

למאמר:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32320515/  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים