שתף קטע נבחר

מנהל חברת הניקיון שעזבה את מעון רה"מ: "יש קשר לתלונות העובדות"

הבעלים של חברת "מוריה", שהוחלט לסיים את ההתקשרות עמה, טוען: "היו מניעים אפלים שלא ברורים לי, אנחנו הקורבן". שתי עובדות שלו התלוננו על שרה נתניהו ואחרות נחקרו. משרד רה"מ: "ההעסקה הסתיימה במועד המתוכנן ובהתאם לכללים"

 

משרד ראש הממשלה  (צילום: גיל יוחנן )
משרד ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן )

 

שמואל שרביט, הבעלים והמנכ"ל של חברת הניקיון "מוריה" שהפסיקה לעבוד עם מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור ועם משרד ראש הממשלה בהתראה של חודש, מתייחס היום (ה') לראשונה לנושא וטוען: "היו מניעים אפלים להחלטה. הענישו את החברה על משהו שלא קשור אליה, אנחנו הקורבן". שתי עובדות החברה הגישו בעבר תביעות נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו על התעמרות ועובדות אחרות במעון נחקרו על מתן תצהירי שקר.

 

חברת מוריה העסיקה 70 עובדי ניקיון במשרד ראש הממשלה, מתוכם בין 5 ל-10 עובדים במעונות ראש הממשלה. חלק מהעובדים מועסקים במקום 10 שנים לאחר ש"מוריה" קלטה אותם מהחברה הקודמת. 5 שנים הייתה "מוריה" אחראית לניקיון במשרד ובמעונות ראש הממשלה. שרביט מספר שלפני 30 יום קיבלה החברה הודעה על הפסקת עבודה "בצורה מאוד מפתיעה, לא מוסרית ולא מקובלת בענף. אנחנו חברות שמעסיקות מאות עובדים וטבעי שנשנע עובדים בהתאם למכרזים כדי לא לפגוע בתנאים שלהם ולעשות הכל בצורה מסודרת".  

 

שמואל שרביט (צילום: יח
שמואל שרביט(צילום: יח"צ)

 

 

לדבריו, "הודיעו לי ב-1 ביוני על הפסקת עבודה בלי שיפרסמו מכרז להעסקת חברה חדשה. בדרך כלל מה שמקובל זה לתת פרק זמן של שלושה חודשים לקיים סיורי קבלנים ולפרסם מסמכי מכרז. בכלל לא פרסמו מכרז חדש. לא הבנתי את הרציונל מאחורי ההודעה כי בחודשים שקדמו התעניינתי מה קורה עם החוזה שלנו ואמרו לנו שיאריכו לנו בעוד שנה ושמנהל המשק במשרד ראש הממשלה משה בז'ה מאוד מרוצה מהעבודה שלנו. אנחנו מוגדרים על ידי העובדים במשרד ראש הממשלה כחברת הניקיון הטובה ביותר שהייתה להם ב-20 השנים האחרונות".

 

שרביט טוען כי מאחורי סילוקה של החברה היו "מניעים אפלים שלא ברורים לי. הייתי אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ וביקשתי ממנו שישקול שנית. זה לא נראה טוב. זה פוגע כשמודיעים בצורה שרירותית לעזוב. הוא אמר לי שהחוזה שלנו הסתיים וזה לא חוקי להמשיך להעסיק אותנו ושככה קבעה היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה. אם החוזה הסתיים צריכה להיות חלופה חוקית. אתה לא יכול בהיקפים כספיים כאלה לקחת חברה בלי מכרז. הם לקחו חברה שנותנת להם שירות במתקן אחר ורצו לנצל סעיף של הרחבת פעילות אבל לא הצליחו ולכן אין להם היום חברת ניקיון".

 

שרביט הוסיף: "מי שנפגע מההחלטה שלהם אלה 70 העובדים שקיבלו מאיתנו מכתבי פיטורים. אם היה מכרז מסודר והייתה נבחרת חברה חדשה היינו יכולים אולי לדאוג להם שהחברה החדשה תיקח אותם אבל מאחר ולא נבחרה חברה, הם נזרקים לרחוב וחבל. ההסתדרות ניסתה להתערב ושלחה מכתב לרונן פרץ אבל זה לא עזר. עשינו לעובדי הניקיון טקס פרידה במשרד ראש ממשלה ונתנו להם שי יפה, מכתבי הערכה והבטחה שכל העניינים שלהם יוסדרו מבחינה חוקית. היו עובדים שפרצו בבכי".

 

 

 

שרביט רומז שההחלטה לסלק את החברה קשורה לתלונות שהגישו עובדות בחברת "מוריה" שהועסקו במעון ברחוב בלפור. "אני מוצא קשר ישיר בין זה שעובדות התלוננו לזה שסילקו אותנו. הקשר לא מצוי ב'מוריה' אלא במסדרונות אחרים שלי אין קשר אליהם. כאשר התפרסמו הידיעות על התלונות - רציתי לבדוק את הדברים מקרוב ואפילו נפגשתי עם העובדות במשרד ראש הממשלה אצל מנכ"ל המשרד, ואמרתי להן שאני מצטער לשמוע שהן סובלות ואם יש תקלה או בעיה שאפשר לעזור או לדווח - אז צריך לדווח אליי באופן אישי.

 

"בפגישה הדיבור של העובדות לא הראה שהן סובלות. הן המשיכו לעבוד והכול היה בסדר. הציעו להן אפילו לעזוב את בלפור והן לא רצו. לצערי הרב גררו אותנו לתביעות האלה למרות שאין לנו שום קשר. אני לא יכולתי להתערב בטיפול בתלונות שלהם כי לא קיבלתי תלונה לא בכתב ולא בעל פה מאף עובדת. הייתי מוזן מהרדיו והטלוויזיה".

 

לדבריו, "שתי העובדות שהתלוננו היו בפגישה עם פרץ. הן המשיכו לעבוד והכול היה בסדר. הוצא להן לעזוב את העבודה - והן לא רצו. כולן רוצות להמשיך לעבוד. אפילו זו ששינתה כביכול את התצהיר - רצתה לחזור לעבודה".

 

ב-30 ביוני אספה "מוריה" את כל חומרי הניקיון ממשרד ראש הממשלה והמשרד נשאר בלי נייר טואלט, אלכוג'ל וסבון בשירותים. "היום אין עוד תו סגול במשרד ראש הממשלה ואין מי שינקה את המקום".

 

עוד אמר שרביט: "נפלתי קורבן לכל מיני מניעים ועניינים שלא קשורים לניקיון ולשירות ולא ל'מוריה. הענישו את החברה על משהו שלא קשור אליה. אנו הקורבן של הפרשה. כל החמש שנים אף אחד לא ידע במדויק מה קורה בבלפור מכיוון שאף מנהל עבודה שלי לא היה עד להתעמרויות. הכל מונע משמועות ועורכי דין. הפוליטיקה השתרבבה פה בגדול וחגגו על זה מעבר לכל פרופורציות. יש פה ניהול כושל של המערכת שפגע בחברה. אני לא יודע מאיפה בא העניין הזה. אם זאת הוראה מלמעלה, זה רפש שהושלך עליי בטעות או מישהו שהטעה מישהו".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אנו דוחים בתוקף את הטענות. העסקת חברת שירותי הניקיון 'מוריה' לא הופסקה אלא הסתיימה כמתוכנן במועד הקבוע בחוזה, בתום חמש שנות התקשרות, ולאחר מיצוי כל ההארכות שניתן היה לבצע. תאריך סיום ההתקשרות מצוין בחוזה שחודש לפני שנה והיה ידוע ומוכר לחברה. משרד ראש הממשלה פועל בהתאם לנהלים ולכללים ולפי הנחיות החשכ"ל. בהתאם לצו הרחבה בענף הניקיון, בעת חילופי מעסיקים החברה שתיבחר מחויבת לקלוט את עובדי החברה היוצאת ככל שהם מעוניינים בכך, תוך שמירה על זכויותיהם המלאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
משרד ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים