שתף קטע נבחר

רג'וב ובכיר חמאס בהצהרה נגד הסיפוח: "מאבק משותף, אין אויב מלבד ישראל"

בכיר פתח ג'יבריל רג'וב וסגן מנהיג חמאס סאלח אל-עארורי הפגינו אחדות נדירה בהצהרה משותפת נגד הסיפוח. רג'וב: "מדבר בשם שני הארגונים - רוצים לפתוח דף חדש, ולהוות דוגמה לשהידים". אל-עארורי הזכיר את האינתיפאדות: "אל תזלזלו בנחישות שלנו, מוכנים להיאבק בכפרים ובערים"

 

ג'יבריל רג'וב וסאלח אל-עארורי (צילום: רויטרס)
ג'יבריל רג'וב וסאלח אל-עארורי(צילום: רויטרס)

 

תוכניות הסיפוח הובילו לשילוב כוחות נדיר: בכיר פתח ג'יבריל רג'וב החריף בצהריים (יום ה') את הטון נגד תוכנית הסיפוח במסיבת עיתונאים משותפת עם סגן מנהיג חמאס סאלח אל-עארורי, שהועברה בשיחת וידאו. "אנחנו מדברים על מאבק משותף בשטח", אמר רג'וב. "אנחנו קוראים לכל הפלגים הפלסטיניים לראות את שיתוף הפעולה הזה בין חמאס לפתח כהזדמנות היסטורית למאבק משותף במטרה להקים מדינה פלסטינית ולהתנגד לכיבוש הישראלי. אין לנו אף אויב מלבד ישראל".

 

אל-עארורי, שדבריו הועברו מבירת לבנון ביירות, איים במסר ששיגר לאחר שהזכיר את האינתיפאדות: "אל תזלזלו בנחישות שלנו ובהתנגדות לתוכנית הסיפוח". באירוע ברמאללה, שם נשא רג'וב את דבריו, נכח גם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה. הוא אמר כי "פיוס בין הפלגים הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש והשגת שלום צודק. המשך הפילוג משרת רק את אלה שרוצים בהמשך הכיבוש ובכינון אפרטהייד". גם רג'וב וגם אל-עארורי בירכו אותו בדבריהם.


ג'יבריל רג'וב וסאלח אל-עארורי (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

סאלח אל עארורי  ()
סאלח אל-עארורי

בפתח מסיבת העיתונאים אמר רג'וב: "אני בטוח בכוונות תנועת חמאס, ואני יודע שהם בטוחים בכוונותיה של פתח. אבו מאזן יצא במסר לכלל הפלסטינים, מחמאס ומפתח, שיש צורך בשיתוף פעולה כדי להתמודד עם האירוע ההיסטורי. העם הפלסטיני מצפה שהפגישה הזו תהווה את הפנייה לדרך של שיתוף פעולה ואחדות".

 

רג'וב הוסיף כי הוא רואה שלושה אירועים שעימם הפלסטינים צריכים להתמודד - האחדות בעם הפלסטיני, המצב האזורי ותגובת העולם לסיפוח. "חמאס היא שותפה מלאה של פתח בהתמודדות עם הסיפוח", קבע. "אנחנו יוצאים מהפגישה הזו תחת דגל אחד, שתחתיו אנחנו מתנגדים לסיפוח. אנחנו רוצים לפתוח דף חדש ולהוות דוגמה לעם, לאסירים ולשהידים". 

הפגנה נגד הסיפוח בערערה (צילום: עידו ארז )
הפגנה נגד הסיפוח בערערה. ברכות מהפלסטינים לערביי ישראל(צילום: עידו ארז )

ג'יבריל רג'וב וסאלח אל-עארורי ()
הפגנת אחדות נדירה. רג'וב ואל-עארורי בהצהרה המשותפת

עוד אמר כי "התגובה של העם הפלסטיני הראתה שיש מחויבות כלל פלסטינית להתנגד לתוכנית הישראלית. ניתן לראות זאת באירועים שהיו ביריחו, באירועים ברצועה לפני מספר ימים וכן באירועים שמתרחשים בחו"ל נגד הסיפוח. כל המתנגדים מדברים תחת דגל אחד - דגל פלסטין. אנחנו גם מתנגדים לסיפוח, אבל גם מעוניינים במדינה פלסטינית בגבולות 67, ירושלים המזרחית בירתה, פתרון לסוגיית הפליטים. אני מדבר בשם כולם כשאני אומר את זה - גם מחמאס וגם מפתח".

 

רג'וב אמר כי הפלסטינים עושים מאמץ מול מדינות ערב בכל הנוגע לתוכנית הסיפוח. "האחדות הפלסטינית אומרת לעולם הערבי - אנחנו פה כדי להגן על המקומות הקדושים לכם ועל האינטרסים שלכם באזור. אנחנו דורשים מהעולם הערבי לתמוך בעם הפלסטיני ובאחדותו, מתוך הנחה שהסוגיה הפלסטינית היא מרכזית עבורם".

 

הוא קרא לאנשי פתח לפתוח דף חדש בכל הנוגע לסכסוך עם חמאס. "אנחנו בפתח, עם אחינו בחמאס פועלים כדי לפתח את כל האמצעים באמצעותם נפתור את הסוגיות המדיניות. אנחנו מסכימים על מנגנונים דמוקרטיים, לא נחזור לעבר. אנחנו משפחה אחת, המטרה שלנו אחת והדרך שלנו היא רק לטובת העם הפלסטיני", אמר.

אריאל (צילום: AFP)
"אם חלק יסופח - גם היתר". אריאל(צילום: AFP)

 

 

בהמשך דיבר סגן מנהיג חמאס אל-עארורי. "אני מודה לאיימן עודה ולעם הפלסטיני בשטחי 48 (ערביי ישראל - א.א), שמנהל מערכה דומה לזו שהפלסטינים בגדה וברצועה מנהלים נגד הסיפוח", אמר אל-עארורי. "כל הנהגת חמאס תומכת בעמדה המשותפת עם פתח. תוכנית הסיפוח היא הקיצונית ביותר. אם ישראל תספח חלק מהשטח בגדה, לא משנה איזה, היא תמשיך לספח. זה מעיד שישראל תופסת את הגדה כחלק מהותי מישראל".

 

הוא ציין כי התמיכה האמריקנית בשליטת ישראל על השטחים, כלשונו, תבטיח סיפוח נוסף. "ישראל פועלת היום כפי שפעלה במלחמת העצמאות, רק שכיום החברה הישראלית היא יותר ימנית", הוסיף אל-עארורי.

Palestinians in Ramallah protesting the U.S. peace plan  ()
הפגנות פלסטינים נגד תוכנית הסיפוח ו"עסקת המאה"

Palestinians protest Israel's intentions to extend its sovereignty over West Banks lands  ()

עוד הוסיף כי "יש חברי כנסת וחברי קבינט ישראלים שמדברים על שני תרחישים בנוגע לפלסטינים בשטחים שיסופחו. הגירה המונית ספונטנית או מכוונת והפעלת לחץ. מדובר בפעולות גזעניות ולא לגיטימיות. שני התרחישים לא מקובלים". לדבריו, "הסיפוח הוא חיסול כל הפעילות המדינית להקמת מדינה. כל הסוגיות של שתי מדינות מבוטלות אם ישראל תעביר את תוכנית הסיפוח. זו סוגיה שיש סביבה הסכמה כלל פלסטינית. לא נקבל את הצעדים שישראל מעוניינת לבצע".

 

אל-עארורי הזכיר את הצהרת דובר הזרוע הצבאית של חמאס לפיה סיפוח משמעותו הכרזת מלחמה. "אנחנו נשתמש בכל האמצעים המדיניים ובכל הכוח שמעניקות לנו מדינות ערב והקהילה הבינלאומית כדי להתנגד לתוכנית", אמר. "אנחנו מוכנים להיאבק בכיבוש הישראלי גם בשטח - בכפרים ובערים. המסר שלנו לישראל הוא שתוכנית הסיפוח לא תעבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'יבריל רג'וב
צילום: רויטרס
מומלצים