שתף קטע נבחר

ועדת ההיתרים: נתניהו לא יוכל לקבל 10 מיליון ש' להגנה מחברו, וצריך להחזיר כסף

הוועדה שכפופה למבקר המדינה קיבלה את עמדת היועמ"ש מנדלבליט, והחליטה שלא לדון בבקשת רה"מ לקבלת המימון מחברו ספנסר פרטרידג'. בנוסף, הוא יצטרך להחזיר 30 אלף דולר מתוך 300 אלף שקיבל בעבר מבן דודו מיליקובסקי. אחרי שתקף את מנדלבליט בחריפות, הוא עשוי לבקש דחייה בדיוני המשפט

אין אישור לנתניהו לקבל מתנה למימון ההגנה: ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה החליטה היום (ה') שלא לדון בבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל מימון להגנה במשפטו בסך 10 מיליון שקל מידידו ספנסר פרטרידג'. בנוסף, הוועדה קבעה שעל נתניהו להשיב 30 אלף דולר שקיבל בעבר למטרה זו מבן דודו נתן מיליקובסקי.

 

לעיון במכתב של הוועדה לפרקליטי נתניהו - לחצו כאן

בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90, מוטי קמחי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ומבקר המדינה מתניהו אנגלמן(צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90, מוטי קמחי)
 

ועדת ההיתרים שכפופה למבקר היא הגוף המוסמך בין היתר לבחינת ניגודי עניינים וקבלת כספים לבכירים בממשלה. נתניהו פנה אליה בכמה בקשות, האחרונה שבהן הייתה לקבלת 10 מיליון שקלים מפרטרידג'. לצורך כך, ביקשה הוועדה בראשות השופטת בדימוס נחמה מוניץ חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לגבי הקשר בין פרטרידג' לנתניהו, לנוכח העובדה שאיש העסקים נכלל ברשימת עדי התביעה בכתב האישום.

 

השבוע פורסם לראשונה ב-ynet כי מנדלבליט קבע שאין להתיר לנתניהו קבלת המימון מפרטרידג' כפי שביקש, מכיוון שחוק המתנות אינו מתיר זאת, גם אם מדובר במתנה מחבר. בתגובה תקף ראש הממשלה בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה. "ניגוד העניינים שלו זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך - וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו". בהמשך אותו יום המתקפה הוחרפה ונתניהו טען כי "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה".

המיליונר ספנסר פרטרידג' עם רה
רה"מ נתניהו עם חברו ספנסר פרטרידג'(צילום: דוד רובינגר)

עדיין לא ברור כיצד ההחלטה תשפיע על המשך משפטו של נתניהו. הדיון הבא במשפטו שבו הוא מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, צפוי להתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים בעוד כשבועיים וחצי, ב-19 ביולי. ייתכן שתוגש בקשת דחייה, בנימוק שלפיו צוות ההגנה אינו מוכן.

 

וזה נוסח הודעת ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה:

לאור עמדת היועמ"ש בדבר חוקיות בקשתו של ראש הממשלה למימון הגנתו המשפטית, הבקשה לא תידון. בנוסף, מתוך הסכום שקיבל רה"מ בעבר מבן דודו נתן מיליקובסקי (כ-300,000 דולר), יוחזרו מיידית 30,000 דולר ששימשו להגנתו המשפטית. יתר הסכום, אשר שימש להגנתה המשפטית של הגב' שרה נתניהו בתיק המעונות, אינו נדרש להשבה.

 

ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה פנתה היום לפרקליטי ראש הממשלה בהמשך לחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלביט, בעניין בקשתו של רה"מ לקבל מימון להגנתו המשפטית. במכתב שנשלח לעורכי הדין ע"י מזכיר ועדת ההיתרים וראש מטה מבקר המדינה, עו"ד עדן ביזמן, ציין האחרון כי אמנם היועמ"ש קבע שאין מניעה לראש הממשלה לקבל מימון להגנתו המשפטית ממר ספנסר פטרידג' בהיותו עד תביעה בכתב האישום, אולם גובה הסכום המבוקש, ובהתחשב בטיב הקשר בין ראש הממשלה לבין מר פרטרידג', אינו עומד בכללים לקבלת מתנה בהתאם לחוק המתנות.

 

אשר על כן, הודיעה ועדת ההיתרים כי לא תוכל לדון בבקשה המונחת בפניה.

 

בעניין הכספים שקיבל בעבר ראש הממשלה מבן דודו, מר נתן מיליקובסקי, בהיקף של כ-300,000 דולר, קבעה הוועדה את הדבר הבא:

 

כ-30,000 דולר, אשר שימשו לייצוגו המשפטי של ראש הממשלה, יושבו על ידו למר מיליקובסקי.

 

ביחס ליתר הסכום - היות שנמצא על-ידי הוועדה כי הכספים שימשו לייצוגה המשפטי של רעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו, בתיק המעונות, ובהיותה אדם פרטי, הם אינם נדרשים להשבה.

 

ביחס להחלטה זו, ציינה הוועדה כי הגב' נתניהו איננה חברת ממשלה ועל כן איננה כפופה ל"כללי אשר". לפיכך, סכומים ששולמו עבור ייצוגה המשפטי אין היא נדרשת להשיבם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90, מוטי קמחי
ראש הממשלה ומבקר המדינה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90, מוטי קמחי
מומלצים