שתף קטע נבחר

נתניהו: חייבים לחזור להגבלות, אציג תוכנית סיוע כלכלית לחצי שנה

ראש הממשלה הזהיר מפני נתוני תחלואה החדשים והשלכותיהם: "אסור לעצום עיניים, מספר הנדבקים עלה לכ-1,000 ביום". על המחלוקות בממשלה אמר כי "המפקד בקרב הוא זה שמוביל". ממחר: התקהלויות במקומות סגורים עד 20 איש, בשבוע הבא: עד 50 משתתפים באולמות, ברים ובתי תפילה

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (חמישי) את המגבלות החדשות שצפויות לעלות לאישור ועדת הקורונה בכנסת. השרים הצביעו בעד צמצום המשתתפים בהתקהלויות במקומות סגורים ל-20 בני אדם, ול-50 בני אדם באולמות אירועים, בתי כנסת, ברים ומועדונים. ynet העביר את הצהרתו של נתניהו בשידור חי.

 

החלטת הממשלה לגבי אולמות, ברים, מועדונים ובתי תפילה תיכנס לתוקף בשבוע הבא בכפוף לאישור ועדת הקורונה, וההחלטה להגבלת התקהלויות במקומות סגורים תיכנס לתוקף כבר מחר בבוקר לאחר חתימתו של מנכ"ל משרד הבריאות.

ההחלטה על ההגבלות במסעדות נדחתה לשבוע הבא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש עם השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן בנימין נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
"חייבים לחזור להגבלות". רה"מ נתניהו(צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

 

"הנתונים לא משאירים ברירה, חייבים לחזור להגבלות"

"בתחילת השבוע היינו עם נתון של 450 נדבקים ביום, והיום אנחנו עומדים על כמעט 1,000 נדבקים", הזהיר נתניהו. "בשיא הקודם, ב-31 במרץ היו 738 נדבקים ביום. הגענו עד 700 ומשהו, ועכשיו אנחנו ב-1,000. מיום ראשון ועד היום עברו רק כמה ימים, ומספר החולים הכללי עלה ביותר מ-100%. מספר החולים הקשים עלה ב-50%". 

 

 

החלטות הממשלה על ההגבלות ()

ראש הממשלה הוסיף כי "מישהו אמר שאין חולים קשים. בהתחלה זה היה ככה, אבל הם מדביקים את הקצב עם הנדבקים. הנתונים הם חדים, ברורים ולא משאירים לי ברירה. חייבים לחזור למדיניות ההגבלות כדי לשטח את העקומה. גם מדינות גדולות מאיתנו מאמצות הגבלות וסוגרות. אנחנו משתדלים לא לעשות את זה, אבל הכי קל להשאיר את המצב כמו שהוא. אם ננהג כך - נגיע מהר לאיבוד שליטה. בקצב גידול אקספוננציאלי מחר יהיו אלפים ועשרות אלפים של נדבקים. אסור להגיע לשם. אני לא רוצה להגיע לסגר ההרמטי שהיינו בו".

 

אנשים מתקהלים בתל אביב בניגוד להנחיות משרד הבריאות (צילום: מוטי קמחי)
שוב מצמצמים התקהלויות(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו אמר כי "אנחנו חייבים לשנות כיוון - ועכשיו. הנגיף לא מתחשב בנו. כשיש לו הזדמנות הוא תוקף, ולכן אנחנו צריכים לנהוג כמו מפקד בשדה קרב. כשהאויב משפר עמדות - אסור להישאר עם התוכנית הישנה. צריך להתאם את התוכנית לאויב. כיוון שלהבנתנו פוטנציאל ההדבקות הגדול ביותר נובע מהתקהלויות חברתיות במקומות סגורים, החלטנו הערב על מגבלות התכנסות ואירועים במרחבים הסגורים".

 

ראש הממשלה האשים את הגורמים המשפטיים בממשלה בעיכוב ההחלטות. "מה שיכולנו לעשות בממשלת מעבר דרך תקנות לשעת חירום, פתאום אחרי שהרכבנו ממשלה יש חוקים. יש הנחיות מהיועמ"ש: 'תעשה ככה ותעשה ככה'. יש מכשולים ומתגברים עליהם. אני מתכוון להעביר בשבוע הבא חוק קורונה שנותן לנו את היכולת להתגבר על כל המכשולים שתיארתי עכשיו".

 

בשל המחלוקת שהתפתחה בין שרי הליכוד לכחול לבן - שאף גררה איום בבחירות מצד נתניהו - ההחלטה על המסעדות נדחתה ליום ראשון. נתניהו נשאל על האיום ואמר כי "אנחנו נמצאים בקרב גדול להחזרת מקומות העבודה ולהוריד את התחלואה. להציל חיים. המשלתי את זה למפקד בקרב שצריך להוביל. לא יכול להיות שהמח״ט יגיד דבר אחד, הסמח״ט יגיד דבר אחר, מפקדי הגדודים יגידו כל אחד בוא נלך ימינה, בוא נלך שמאלה, והמ״פים יגידו נלך ל-10 כיוונים. זה לא הולך. אתה קובע קו, הוא אף פעם לא מושלם אבל זו תוכנית הקרב והולכים איתה".

 

נתניהו הבהיר כי נכון לעכשיו אין שינויים במקומות העבודה, הקניונים, המלונות והתחבורה. "אנחנו יודעים שכשאנשים מתקבצים בבתים, רוקדים ושרים, הם מדביקים אחד את השני. הצעירים מדביקים את המבוגרים, והמבוגרים את הקשישים. אנחנו צריכים אחריות אישית וערבות הדדית. אנחנו באתגר מתמשך אבל העם שלנו והמדינה שלנו הוכיחו כל כךהרבה פעמים בעבר שהם נכונים לכל אתגר. זהו קרב קשה שייקח עוד זמן, אבל אני מכיר את הכוחות האדירים שטמונים בנו".

 

"אציג תכנית סיוע כלכלית לחצי שנה"

"משבר הקורונה ממשיך להכות בעולם", אמר נתניהו בפתח דבריו. "בכל יום יש כמעט 200 אלף נדבקים חדשים מסביב לגלובס. אצלנו היו שהקלו בכך ראש, הם אמרו שהנגיף ייעלם מעצמו. ובכן, הוא לא נעלם. אמרו שיבוא הקיץ והחום יחסל את הנגיף, אבל גם ההנחה הזאת התבררה כחסרת בסיס במציאות.

 

"הקיץ פה, הנגיף פה, ולצערי הוא פה בגדול", הוסיף ראש הממשלה. "בשבועות האחרונות נקטנו צעדים שונים לפתיחת הכלכלה, ואני מייחס חשיבות עצומה לחידוש הפעילות הכלכלית במשק. עם זאת, הדגשתי פעם אחר פעם שפתיחת הכלכלה תלויה בהקפדה על הבריאות: שמירת מרחק, מסכה והיגיינה. המשלתי את שגרת הקורונה לנגינה באקורדיון: בהתאם להערכת המצב אתה פותח את המגבלות, ובהתאם להתפתחויות מהדק מעת לעת".

 

Кафе в Хайфе во время карантина. Фото: Шамир Эльбаз ()
"שגרת הקורונה - כמו אקורדיו. פותחים ומהדקים בהתאם להערכת המצב"
 

ראש הממשלה טען כי "אנחנו מחפשים כל הזמן את נקודת האיזון. מצד אחד להשיג כמה שפחות הדבקה, ומצד שני כמה שיותר למנוע פגיעה כלכלית. אני יודע שרבים נפגעו שרבים משוועים לעזרה ואני פועל כל הזמן וביתר שאת. הארכנו את בקשת הזכאות לקבלת דמי האבטלה והוספנו 2 מיליארד שקל לעסקים קטנים". נתניהו אמר שהוא מתכנן תכנית סיוע בשם "ערכת קורונה כלכלית", שתספק לדבריו רשת ביחטון והרבה יותר ודאות. "זו המילה הקריטית", אמר רה"מ. "הרבה יותר ודאות בתעסוקה ובהכנסה".

 

אלדשטיין: "ערים שלמות עם תחלואה בגלל אירוע אחד"

בהמשך מסר גם שר הבריאות יולי אדלשטיין הצהרה משלו. "חיינו באיזושהי אשליה שהאוכלוסייה שנדבקת היא אוכלוסייה צעירה, ושאין שום צורך לדאוג. בימים האחרונים אנחנו לומדים שבמאבק בנגיף הקורונה אין ניסים. יש עלייה מאוד מדאיגה גם בחולים החדשים במהלך כל חודש יוני. ביום וחצי של חודש יולי קיבלנו כבר 10 חולים קשים.

 

"הנגיף מתפשט ולצערי הרב אנחנו רואים שגם האוכלוסייה המבוגרת וגם בעלי מחלות רקע נפגעים, נדבקים. זוהי שעת חירום. מלחמת שלום האזרח", אמר השר. "עם ישראל פחות מנוסה במלחמה מהסוג הזה. יש דברים שאנחנו במערכת הבריאות חייבים לעשות, כמו לקטוע שרשראות הדבקה. אנחנו כבר שלושה ימים רצוף מבצעים יותר מ-20 אלף בדיקות ביום, וזה רק חלק מהעניין.

 

 

"אנחנו עובדים על קיצור הזמן לפענוח הבדיקה, ואני חייב לומר שיש בזה הישגים לא רעים", הוסיף השר. "גם מצב של 26 שעות בין דגימה לתשובה זה לא מספיק. אנחנו לא במצב אידיאלי. הוספנו אחיות כדי לתגבר את המערך הזה, גייסנו 280 סטודנטים לרפואה וסיעוד. הם עובדים לילות כימים אבל אין מומחה שחושב ששיפור המערך הזה, גם אם נביא עוד 10,000 סטודנטים ומאות אחיות, ייתן מענה לגל התחלואה שאנחנו עדים לו".

 

אלדשטיין אמר כי הוא מצטער עבור כל הצעירים שצפויים להתחתן, אך "השמחות בגני האירועים", כלשונו, הפכו למקור הדבקה. "יש לנו ערים שלמות עם תחלואה גבוהה בעקבות אירוע משמח אחד. אין מנוס, ליבי כואב, אבל אנחנו נאלצים לצמצם את הנוכחות באולמות ובגני האירועים למקסימום 50 איש. כך גם במועדונים ובברים. אנחנו לא נוגעים כרגע במקומות העבודה, אבל המשך המדיניות תלוי בכל אחד ואחת מאיתנו.

 

"גם אני לא מתלהב מהמסכה הזאת על הפנים שלי", הדגיש אדלשטיין. "גם לי קשה. לכל אחד מאיתנו. הלוואי והיינו יכולים להיות בלי, אבל אנחנו לא יכולים. הקפדה על ההנחיות תאפשר לנו להמשיך במדיניות היחסית ליברלית בתחום פעילות המשק".

 

בסיום דבריו התייחס השר גם לאוכלוסיית המבוגרים ואמר: "יש לנו נכס. אנחנו לא תמיד שמים אליו לב ומקבלים את זה כמובן מאליו. לא בכל דור בעם שלנו היו סבא וסבתא והורים מבוגרים. בואו נשמור ביחד על הנכס הזה. אני לא חושב שאנחנו, כמשרד הבריאות, צריכים להוציא הנחיות מחייבות לא לראות את סבא וסבתא. זו אחריות של כל אחד ואחת מאיתנו".  

 

אדלשטיין אמר כי הוא לא מאבד תקווה, ושואף להגיע לשגרת "פוסט קורונה": "אני מאוד רוצה שנגיע לשגרה שהכרנו פעם. חופשה משפחתית באוגוסט, אפשרות לחבק את סבא וסבתא, אפשרות ללכת בלי המסכה. אם נעשה את הדברים האלה ביחד, אנחנו כמערכת נשפר כל מה שצריך והאזרחים יתנהגו כפי שאנחנו ומצפים מהם".

 

בתוך כך, גם בצה"ל רעננו הנחיות והוחלט להתיר נסיעת חיילים ברכבת רק בימי שני, שלישי ורביעי. בנוסף, הוחלט לסגור את כל חדרי הכושר הצבאיים ולהתאמן רק בשטח פתוח. בדובר צה"ל מסרו כי מספר המתפללים המותר בבתי הכנסת יוגבל ל-50 בני אדם, ואם גודלו של ההיכל לא יאפשר זאת - התפילה תתקיים בשטח פתוח.

 

כמו כן, טקסים ייערכו רק בשטח פתוח ובמגבלה של עד 200 אורחים (לא כולל החיילים). אירועי פרידה ואירועים בשילוב אזרחים יתקיימו בשטח פתוח בהשתתפות של עד 100 בני אדם.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
ראש הממשלה נתניהו
צילום: לע"מ
מומלצים