שתף קטע נבחר

ראש ממשלת צרפת נבחר לראשות העיר - והתפטר

עמנואל מקרון מתכנן שינויים בממשלה על רקע משבר כלכלי קשה והבחירות לנשיאות ב-2022. השינוי הראשון הוא בתפקיד ראש הממשלה: אדואר פיליפ הפופולארי, שניצח השבוע בבחירות לראשות העיר לה האבר, עוזב. היועץ האלמוני ז'אן קסטקס יחליף אותו: "לא מחפש את אור הזרקורים"

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ הגיש בסוף השבוע לנשיא עמנואל מקרון את התפטרותו. פיליפ, שמילא את התפקיד במשך שלוש שנים, עוזב את הממשלה כמה ימים אחרי שניצח בבחירות לראשות העיר לה האבר. עוד לפני הניצחון פורסמו דיווחים שלפיהם פיליפ עשוי לעזוב את תפקידו, בעקבות הידרדרות ביחסים עם מקרון על רקע משבר הקורונה.

 

ראש הממשלה החדש של מקרון יהיה ז'אן קסטקס. ההערכה היא שמדובר בצעד ראשון בדרך לשינוי נרחב בממשלה של מקרון. מקרון מנסה לשנות את הרכב ממשלתו בשעה שצרפת מתמודדת עם המשבר הכלכלי שנחשב לקשה ביותר במדינה מאז מלחמת העולם השנייה. המשבר יגרום לכלכלה להתכווץ השנה ב-11%. כמו במדינות אחרות גם בצרפת חוששים מאבטלה גבוהה. 

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ חלק לבן בזקן סובל מ ויטיליגו (צילום: EPA)
ראש הממשלה היוצא אדואר פיליפ(צילום: EPA)
 

מקרון מעוניין לפתוח פרק חדש בנשיאות ולקדם את מדיניותו לקראת הבחירות לנשיאות שיהיו בעוד שנתיים. משבר הקורונה פגע בחלק מההישגים שעליהם נאבק מקרון כשניסה להפוך את הכלכלה לליברלית יותר. הוא מודע לכך שכדי להיבחר לכהונה נוספת הוא חייב לקבל בחזרה את תמיכתם של צרפתים רבים שמאוכזבים ממנו.

 

על רקע שמירת המרחק בזמן הקורונה בירך ראש הממשלה היוצא את מחליפו בברכת "נמסטה" מחוץ ללשכת ראש הממשלה. ראש הממשלה החדש קסטקס אמר עם כניסתו לתפקיד: "המשבר הכלכלי כבר כאן. לכן צריך לפתח את סדר העדיפויות, ולהתאים את דרכי העבודה. אנחנו נהיה חייבים לאחד את האומה כדי להיאבק במשבר הזה".

ראש ממשלת צרפת היוצא אדואר פיליפ ומחליפו ז'אן קסטקס (צילום: AFP)
פיליפ וראש הממשלה החדש קסטקס(צילום: AFP)
 

פיליפ עזב את הממשלה על רקע פופולאריות הולכת וגדלה. במהלך משבר הקורונה הוא נחשב ל"קול ההגיון". כמו פיליפ גם ראש הממשלה החדש, קסטקס, נכנס לתפקיד כשהוא אלמוני יחסית. קסטקס, ממחנה המרכז-ימין, הוא טכנוקרט עם ניסיון בפוליטיקה המקומית. בעבר היה ראש העיירה פראד בדרום מערב צרפת, וכן יועץ בכיר לנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי.

 

גורמים בארמון האליזה אמרו שהוא ינסה לעזור למקרון לחזק את הקשר עם הפריפריה. גורם בארמון האליזה דחה את הטענה שעזיבתו של פיליפ היא חלק מניסיון של מקרון להחליש את ההשפעה של לשכת ראש הממשלה בהליך קבלת ההחלטות.

 

"אני לא כאן כדי לחפש את אור הזרקורים. אני כאן כדי להשיג תוצאות"', אמר ראש הממשלה החדש. קסטקס אמר שהוא יציג את "מפת הדרכים הפוליטית שלו" בשבוע הבא.

ראש ממשלת צרפת היוצא אדואר פיליפ ומחליפו ז'אן קסטקס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

באמצע יוני אמר מקרון שהוא רוצה "להמציא מחדש" את הנשיאות שלו לקראת היציאה ממשבר הקורונה, והוסיף שצרפת צריכה לצאת "לדרך חדשה". בסוף החודש ספג מכה בסיבוב השני בבחירות המקומיות בצרפת: מפלגת המרכז שלו לא ניצחה באף עיר גדולה - בשורה לא מעודדת לקראת הבחירות לנשיאות ב-2022.

 

שלוש השנים הראשונות של מקרון בתפקיד לוו במחאות גדולות. תוצאות הבחירות המקומיות מלמדות על עלייה בתמיכה במפלגת הירוקים, ומדגישות את הקושי של מקרון להתחבר על צרפתים מן השורה.

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ חלק לבן בזקן סובל מ ויטיליגו נשיא צרפת עמנואל מקרון (צילום: AFP)
פיליפ והנשיא מקרון. יעזור בבחירות 2022?(צילום: AFP)
 

אחד הניצחונות המסקרנים בבחירות המקומיות היה בעיר לה האבר - שם זכה ראש הממשלה פיליפ בסיבוב השני בבחירות לראש העיר. החוקה הצרפתית הייתה מאפשרת לראש הממשלה למנות מחליף בראשות העיר עד שיתפנה לתפקיד, אך פרישתו מהממשלה סוללת עבורו את הדרך לראשות העיר כבר עכשיו.

 

על רקע היחסים בין השניים יש פרשנים שמעריכים שפיליפ, איש ימין שמעולם לא הצטרף למפלגתו של מקרון, יהפוך בעוד שנתיים ליריב של הנשיא. עוזריו של מקרון מתעקשים שהשניים ביחסים טובים.

נשיא צרפת עמנואל מקרון עם מסכה ב בית ספר יסודי ליד פריז קורונה (צילום: AFP)
מקרון מלמד בבית ספר יסודי בצרפת(צילום: AFP)

גורם בארמון האליזה אמר שפיליפ יתבקש לקחת חלק פעיל בקמפיין 2022, מה שאומר שמקרון רוצה להמשיך את שיתוף הפעולה בין השניים. "אני לא חושב שהנאמנות של פיליפ עמדה אי פעם במבחן", אמר גורם באליזה.

 

כאמור, השינוי בתפקיד ראש הממשלה לא אמור להיות האחרון בממשלה של מקרון. המשקיעים ממתינים לראות אם שר האוצר ברונו לה מר, שפיקח על הרפורמות בכלכלה והורה לסייע במשבר הקורונה לחברות גדולות כמו אייר פראנס ורנו, יישאר בתפקידו. "החזרה מחופשת הקיץ תהיה קשה, אנחנו חייבים להתכונן", אמר מקרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה היוצא פיליפ
צילום: EPA
מומלצים