שתף קטע נבחר

העונשים שמתכננת אירופה לקראת הסיפוח

הדיבורים על סיפוח ממשיכים להגדיל את המתח בין ירושלים לבריסל, ובין צעדי הענישה שבוחן האיחוד האירופי עלתה האפשרות להטיל חרם ביקורי שרי חוץ בישראל. שגרירי ישראל לשעבר המליצו לעכב את ההחלטה על הסיפוח כדי למנוע התנגשות

חרם ביקורי שרי חוץ בישראל, הפסקת חילופי סטודנטים וביטול מענקים לטובת המחקר הישראלי: אלה חלק מצעדי הענישה שבוחנת נציבות האיחוד האירופי אם ישראל תקבל החלטה לספח אפילו רק חלקים מיהודה ושומרון. כך עולה ממסמך מסווג שהעבירה משלחת ישראל באיחוד האירופי למשרד החוץ בירושלים. ההערכה היא שהסנקציות האירופיות יגרמו לקיצוץ של מיליארדי יורו לטובת המחקר הישראלי.

מעלה אדומים התנחלויות התנחלות סיפוח (צילום: AFP)
מעלה אדומים(צילום: AFP)

בקעת הירדן ברקע מושב בקעות (צילום: AFP)
בקעת הירדן(צילום: AFP)
 

הדיווח מתבסס בין השאר על שיחות שקיימו דיפלומטים ישראלים עם שגרירים אירופאים המוצבים בבריסל. מדינות אירופה השונות, ביניהן גם כאלה שנחשבות קרובות לישראל כמו בריטניה, הזהירו בעבר מפני השלכות של סיפוח חד-צדדי.

 

שגריר ישראל לשעבר באיחוד האירופי, עודד ערן, ושגריר ישראל בגרמניה לשעבר, שמעון שטיין, מתריעים אף הם מפני החרפה במצב. במאמר משותף שפירסמו השניים במסגרת המכון למחקרי ביטחון לאומי נכתב בין השאר: "הכרזה על החלת ריבונות תגרור גינויים וייתכן שאף צעדי ענישה".

 

שטיין וערן מציינים כי לאיחוד האירופי אין כנראה יכולת לגרום לישראל נזק כלכלי משמעותי שיניא את ממשלת ישראל מלהחליט לספח, אבל בד בבד מציינים כי נוכח העובדה שבבית הלבן עשוי לשבת בקרוב נשיא דמוקרט, יש להביא בחשבון את העמדה האירופית.

 

לדבריהם, נוכח התגובה האירופית הצפויה להגיע, "מומלץ לממשלת ישראל לעכב את ההחלטה על סיפוח, גם אם תוצג כסמלית בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לקראת סיפוח? מעלה אדומים
צילום: AFP
מומלצים