שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל ומפקדת אמ"ן נגד הפריפריה

הצבא ובכיריו החלו במתקפה נגד ה"גזרה" להקמת קריית המודיעין החדשה בנגב. כי חלילה שיעזבו את מרכז הארץ ויממשו את המילה הזאת, ציונות

 

אסתר לצאטו ()
אסתר לצאטו

עוד לא יבשה הדיו על הודעתו של שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ כי החליט לקדם את העתקת קריית המודיעין מפי גלילות לליקית סמוך לעומר בנגב – ומתקפת האיומים וההפחדות מבית היוצר של מפקדת אמ"ן והרמטכ"ל אביב כוכבי יצאה לדרך.

 

 

עכשיו זה לא רק ה"שפיצים" של המודיעין שלא ייאותו לרדת דרומה ויפשטו את המדים. עכשיו אלה 80% ממשרתי הקבע שהודיעו ב"סקר מיוחד" שנערך באמ"ן כי יעזבו את הצבא אם חלילה תוגשם ה"גזרה" להקים את קריית המודיעין החדשה בנגב. ואנחנו בנגב משפשפים עיניים ולא מאמינים.

 

האומנם אנחנו חיים במדינה שיש לה צבא ובצבא יש חיל מודיעין שחייליו משרתים היכן שהם מתבקשים ומבצעים פקודות בדיוק כמו כל איש צוות אוויר או מפקד טייסת שמשרת בעשור האחרון בבסיס נבטים או ברמון או בעובדה או בחצרים? או שמא מדובר בצבא שמנהל את המדינה ולובשי מדים שמחליטים היכן מתאים להם לשרת והיכן הם לא ייאותו לשרת, יחצו את הכביש ויעברו לשרת בחברות היי-טק מפנקות, ולעזאזל צה"ל, ביטחון המדינה והמילה הזאת שפעם השתמשו בה במדינה שלנו: ציונות.

 

בכמעט שנתיים שאנו בוועד הפעולה למען הקמת קריית המודיעין בליקית נחשפנו לכמה וכמה עובדות שמציירות את כל הסיפור באור שונה לגמרי. נחשפנו לקצינים בכירים בדימוס שלא אוהבים את קמפיין האנטי-פריפריה המנוהל באמ"ן בעיקר מאז מינויו לרמטכ"ל של כוכבי, ראש אמ"ן לשעבר. ההשלכות של ניסיונות דחיית מעבר המודיעין יירשמו לחובתו בספרי ההיסטוריה. זהו ניתוק ממסורת ארוכה של רמטכ"לים, שהטביעו במהלך כהונתם חותם אזרחי ונרתמו למילוי משימות אזרחיות.

 

צר לי מאוד שרא"ל כוכבי התנתק ממסורת מפוארת זו. יש חשיבות עליונה בכך שצה"ל יירתם למשימה הלאומית של פיתוח הנגב. צר לי מאוד שהוא לא קורא לקציני 8200 "אחריי" ורותם אותם לחזון הפרחת הנגב והפרחת המדינה. צר לי מאוד שהוא מחויב לשרת אינטרס של קבוצה צרה בצבא. אמירתו האומללה של כוכבי בדיונים סגורים ש"אני לא מוכן לקחת מכונית לקסוס ולהפוך אותה לסוסיתא", מקפלת בתוכה הבנה ותובנה שהרמטכ"ל במדינת ישראל אינו מאמין בפריפריה ובתושביה.

 

ועכשיו לעובדות החשובות באמת: אמ"ן ויחידותיו המעולות חייבים זה מכבר להתחדש ולהתעדכן. וזה לא יקרה בבסיסים המיושנים ובאדמות היקרות ביותר של מדינת ישראל בגלילות.

 

החלטת הממשלה להעתיק את קריית המודיעין לליקית התקבלה כבר לפני 18 שנה. כ-480 מיליוני שקל הושקעו בהכנות לבסיס החדש. מנהל מעבר צה"ל לנגב השקיע עשרות מיליוני שקלים גם במעטפת האזרחית עם מערכות החינוך ביישובי הנגב כולם. אוניברסיטת בן-גוריון בנגב יצאה מגדרה והכינה תוכניות לימוד והעשרה לקציני המודיעין שאפשר רק להתקנא באיכותן.

 

כל הרמטכ"לים לשעבר, כל ראשי הממשלות וכל שרי הביטחון צידדו במעבר לליקית, כולל שר הביטחון לשעבר ליברמן, שהוציא בשלהי 2018 את המכרז לדרך. והעיקר, זה טוב לחיל המודיעין, זה טוב לנגב ולפיתוחו וזה טוב למדינת ישראל. ובעוד 15-10 שנים, כאשר הכוכב התורן של 8200 יהיה האקר ג'ינג'י מוכשר כשד מאופקים, לא נאמין שעשור לפני כן היו בינינו אנשים קטני-אמונה, צרי אופקים וציניים שהתנגדו למעבר לנגב בגלל מרחק של שעת נסיעה בכביש 6 ממרכז תל אביב לצומת שוקת בואכה ליקית.

 

  • אסתר לוצאטו היא יו"ר הוועד למען העברת קריית המודיעין לליקית שבנגב

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים