שתף קטע נבחר

מצבו הנפשי של ילד הידרדר – והוא עבר לאביו

אם חשפה את בנה למסרים שקריים על אביו. ביהמ"ש קבע שתפיסת המציאות הלקויה שלה גרמה להידרדרות, והיא תיפגש איתו רק תחת פיקוח

ילד שמצבו הנפשי הידרדר באופן קיצוני אחרי שבע שנים שבהן אימו חשפה אותו למסרים שליליים ושקריים על אביו יעבור למשמורתו הזמנית וייפגש איתה רק תחת פיקוח במרכז הקשר. כך קבעה לאחרונה סגנית נשיא בית המשפט למשפחה בחיפה שלי אייזנברג, בהחלטה שהתבססה על דיווחים מטרידים מגורמי המקצוע. "הקטין שבוי בשיפוט המציאות הלקוי של אמו באופן שמעכב את התפתחותו ומאיים על בריאותו הנפשית", נקבע.

 

כבר מתחילת ההליכים, כשהילד עוד היה פעוט, סירבה האם לשתף פעולה עם בית המשפט ושירותי הרווחה וטרפדה את זמני השהות בינו לבין האב. כמעט כל החלטה שניתנה בנושא נתקלה בתלונת שווא חדשה על התנהלות האב – החל מהזנחה וכלה בפגיעה פיזית ומינית.

 

בשנתיים האחרונות נמצאת המשפחה בטיפול ביחידה לשלום הילד. הממצאים האחרונים לגבי מצבו של הקטין והתנהלות האם היו קשים וקיצוניים ובעקבותיהם הומלץ על העברת משמורת מיידית לאב ומפגשים עם האם תחת פיקוח.

 

היחידה דיוו-חה לבית המשפט כי מצבו הרגשי של הילד "מדאיג ומטריד ביותר" והוא זקוק למסגרת הורית בטוחה יותר. בין היתר דווח על עיכוב התפתחותי, חוסר ריכוז, ניתוקים, קשיים חברתיים, תחושות זעם ודחפים אלימים.

 

עוד צוין כי ניכר שהוא סובל מפגיעה בבוחן המציאות תוך שהודגש כי לא מדובר בנטייה מולדת אלא בהשפעה ברורה של אימו שמתווכת לו מציאות מעוותת. בהקשר זה צוין כי מערכת היחסים ביניהם סימביוטית והילד מביע עמה הזדהות מוחלטת. הוא כנוע לכל בקשותיה וציפיותיה וללא התערבות עלול לגלוש לכיוון פסיכוטי.

נער (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

המומחים התרשמו כי בניגוד לטענות האם האב לא פוגע בבנו אלא מיטיב עמו, דואג לו ונרתם לסייע לו. עוד הודגש כי האב עבר תהליך משמעותי, התנתק מהמאבק הזוגי וכיום מתמקד באבהות ובקשר עם בנו.

 

בעקבות הדיווח הגישה הרווחה בקשה בהולה להעברת המשמורת בתמיכת האפוטרופסית לדין שמונתה לילד ומומחית שערכה להורים בדיקת מסוגלות הורית וציינה כי זהו אחד המקרים הקשים שעסקה בהם וכיום כבר לא ברור אם הפגיעה בילד בלתי הפיכה.

 

האב ביקש לקבל את הבקשה ואילו האם המשיכה בשלה – היא התנגדה נחרצות לעמדת גורמי המקצוע, ודרשה לעכב את ההחלטה ולמנות מומחה שיבחן אם האב פגע בילד מינית ופיזית.

 

השופטת שלי אייזנברג תיארה את השתלשלות האירועים בשבע השנים האחרונות תוך שהדגישה כי לנוכח התנהלות האם נדרשו בית המשפט ושירותי הרווחה לליווי אינטנסיבי. בכל פעם שנדמה היה שיש התקדמות והילד נפתח לאביו חלה נסיגה בשיתוף הפעולה של האם.

 

בתוך כך הודגש כי התלונות שלה נבדקו על ידי גורמים מקצועיים רבים ונמצאו חסרות בסיס. השופטת ציינה כי האם מסכנת את מצבו הנפשי והבריאותי של הילד, וההידרדרות האחרונה מחייבת שינוי מיידי.

 

"אין מנוס משינוי מציאות חייו של הקטין י' על מנת לאפשר לו הזדמנות אחרת והתחלה חדשה. שוכנעתי כי הקטין זקוק לשינוי אקוטי על מנת לספק לו מסגרת הורית בטוחה יותר, המותאמת לצרכיו", סיכמה את הדברים.

 

משכך נקבע כי המשמורת הזמנית תעבור לאב ובשלב הזה המפגשים בין הילד לבין אמו יתקיימו אך ורק בפיקוח במרכז הקשר. בנוסף חויבה להתחיל מיד בטיפול פסיכולוגי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד דורית גלוברמן-קרט
מומלצים