שתף קטע נבחר

נתניהו נעדר, בליכוד תמכו וכחול לבן התנגדו: לא תוקם ועדת חקירה לשופטים

בשיאו של משבר הקורונה, עימות בממשלה דווקא על ועדת חקירה לשופטי העליון. ההצעה נפלה: 54 הצביעו נגד ו-43 בעד, אך הליכוד וכחול לבן עמדו משני צידי המתרס. גנץ לחברי סיעתו: "גאה בכם". דרעי טרק את הטלפון לנתניהו לפני ההצבעה אחרי שאמר: "יש לנו מיליון מובטלים, תגיד שאתה רוצה בחירות"

 

 

בשיאו של משבר הקורונה, התמונה בכנסת אחר הצהריים (יום ד') הזכירה ימים סוערים של מריבות בין השלטון לאופוזיציה. אבל העימות החריף, הצעקות והמשבר נרשמו בין שני חלקי הקואליציה – הליכוד וכחול לבן. הריב הסוער נגע לא למצב החירום הכלכלי והבריאותי, אלא להצעה מהאופוזיציה מימין – הקמת ועדת חקירה לשופטי בית המשפט העליון. ההצעה נפלה: 54 הצביעו נגד ו-43 בעד. נתניהו ו-13 ח"כים מהליכוד נעדרו מההצבעה, בש"ס תמכו ובכחול לבן התנגדו. כעת נראה שהקרע רק העמיק.  ynet העביר בשידור ישיר את הסערה במליאה.

 

לפני ההצבעה נערכה שיחה קשה בין ראש הממשלה נתניהו לשר אריה דרעי שטרק לו את הטלפון אחרי שאמר: "יש לנו מיליון מובטלים, אתה פוגע באמון שלנו מול כחול לבן. תגיד מפורשות שאתה רוצה בחירות בתקופה כל כך קשה".

 

לאחר ההצבעה כתב בני גנץ לחברי הכנסת של כחול לבן: "גאה בכם. נמשיך להגן על הדמוקרטיה הישראלית ומערכת המשפט". שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר: "כל עוד אני שר המשפטים, שלטון החוק לא ייפגע ומערכת המשפט תפעל בעצמאות מלאה למען כל אזרח במדינת ישראל". יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, צייץ בטוויטר: "בשבוע הבא יש עתיד תביא להצבעה הקמה של ועדת חקירה בנושא הצוללות".

 

בנוסף, גורמים פוליטיים אמרו כי שר החוץ גבי אשכנזי הטיח בחברי הקואליציה וביו"ר מיקי זוהר: "בשבוע הבא נעלה לכם את הצעת החוק על הצוללות. נראה מה תעשו". לדברי הגורמים, הוא אף סינן לעברם קללה בצאתו. בלשכת אשכנזי הכחישו בתוקף את הדברים ומסרו כי המשפט לא נאמר.

 

זוהר תקף את נשיא המדינה ריבלין בראיון לגל"צ: "ניסה לעשות הכל כדי לבלום את ההצעה הזו, הוא עושה את זה בכוונה כדי לפגוע ברה"מ". בבית הנשיא הגיבו: "שקר וכזב".

  

מליאה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
"נביא הצעה לוועדת חקירה לנושא הצוללות". יעלון ולפיד(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

 

ח
ח"כ מיקי זוהר (צילום: אלכס קולומויסקי )

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) אמר אחרי ההצבעה: "תמשיכו למחוא כפיים נגד השחיתות. תמשיכו לגבות אותם. הכול מותר. תמשיכו לתת להם לעשות מה שהם רוצים". הוא המשיך ותקף: "אתם הורסים את הדמוקרטיה. זרקתם את מדינת ישראל לפח בשביל קליקה של אנשים שעושים מה שהם רוצים בחדרי חדרים".

 

מליאה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
סערה במליאת הכנסת(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

מליאה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ההצעה נפלה: לא תוקם ועדה לחקירת שופטים(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

מליאה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ח"כ בצלאל סמוטריץ'(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

מליאה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
שר המשפטים אבי ניסנקורן(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

‏ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) הגיב גם הוא: "אני תמיד שמח כשיש לי הזדמנות להצביע נגד סמוטריץ' ונתניהו. אני מתבייש שכנסת ישראל, במקום לעסוק בטיפול בהתפשטות המגיפה והמשבר הכלכלי, מנסה לעזור לממשלת ה'חרטא' לשנות את סדר היום ולברוח מאחריות".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף את ליברמן - והשיב אש: "תעירו אותי כשפעם אחת ליברמן הזגזגן יצביע בעד משהו שהוא אומר שהוא מאמין בו. ליברמן מאמין בליברמן. לא ימין ולא נעליים. הוא כרת היום ברית עם טיבי ויזבאק כדי להתחנף למערכת המשפט".

 

 

מליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
מליאת הכנסת(צילום: ערוץ הכנסת)

מליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
איימן עודה(צילום: ערוץ הכנסת)

המשבר בקואליציה החל כשיו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע היום בעמוד הטוויטר שלו כי הליכוד יצביע בעד הקמת ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטים, הצעה שהעלה ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה שבאופוזיציה. כדי להעביר את ההצעה דרוש היה רוב רגיל ולא של 61 ח"כים. 

 

ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
נתניהו וגנץ(צילום: רויטרס)

בהמשך צייץ זוהר כי "ההחלטה להצביע בעד ועדת החקירה לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים נובעת אך ורק מהרצון שלנו לעמוד בציפיות של הבוחרים שלנו. אין לנו רצון ללכת לבחירות. אני מקווה שתימצא הדרך ליישר את ההדורים עם כחול לבן. זהו צו השעה".

 

כחול לבן: "נתניהו מתעסק בשופטים במקום בקורונה, הוא החליט על בחירות"

בכחול לבן תקפו בחריפות את ההחלטה הזו ואמרו כי "ועדת חקירה לשופטים היא הכרזת מלחמה על הדמוקרטיה". בכיר במפלגה אף טען כי "נתניהו מוביל לבחירות בגלל ענייניו האישיים". גורמים אחרים במפלגתו של גנץ הוסיפו: "אם נתניהו מתעסק בשופטי העליון במקום הקורונה - אז הוא החליט על בחירות. זה מעשה מטורף".

 

גנץ עצמו אמר: "במקום לטפל במובטלים ובעצמאים - הליכוד מבקש לחקור את השופטים. במקום לעסוק במחדל הכלכלי, מייצרים מחדל מוסרי. מי שמעדיף לחבל בדמוקרטיה במקום לעסוק בהצלת חיי אדם פוגע באזרחי ישראל. אני לא אאפשר זאת". 

 

בבואו להציג את ההצעה אמר ח"כ סמוטריץ' במליאה: "התהליך המבורך הזה נועד לוודא שהחלטות מתקבלות עם שיקולים ענייניים, שאנחנו לא בפוטנציאל לניגוד עניינים. מה לעשות שאנחנו בני אדם, גם שופטים הם בני אדם. אם לא היה כלום, לא ברור למה אני עומד כאן עכשיו".

 

הוא הוסיף: "כל רעיון שעלה כאן לכל גוף שיהיה לביקורת נתקל בסירוב מוחלט. למה לשופטים מותר להיות בניגוד עניינים? זה נראה לכם הגיוני שבעלה של נשיאת בית המשפט העליון מחזיק במשרד עורכי דין שעושה הון? השופט מזוז, שעליו אין הרבה ציפיות, יושב בעתירה נגד הגוף שהבת שלו משמשת בו בתפקיד בכיר. אני לא יודע אם לצחוק או לבכות".

 

משעות הבוקר דאג סמוטריץ' לפרסם את מספרי הטלפון של חברי הליכוד והסיעות החרדיות וקרא לתומכיהם להתקשר לחברי הכנסת והשרים ולשכנע אותם לתמוך בוועדה. "אם החרדים יצביעו נגד הצעתי להרמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים זאת תהיה הפעם הראשונה לפחות שבה הם ישתפו פעולה עם יאיר לפיד", כתב סמוטריץ', שהוסיף כי ביקש להיפגש עם מנהיגיהם הרוחניים של הפוליטיקאים החרדים כדי לדון בכך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים