שתף קטע נבחר

עוד יִבָּנֶה ביַבְנֶה: העיר שמקדמת התחדשות עירונית

כך לוקחים שכונה ישנה ומשדרגים אותה: נאות שז"ר ביבנה עוברת מהפך – תהליך של התחדשות עירונית שמשדרגת את מגורי ותיקי השכונה, מדירה חדשה ועד לסביבה ירוקה מעודכנת, ומביאה עמה תושבים חדשים אליה. איך עושים זאת? שוחחנו עם ראש העיר, תושב העיר ושמאי חברת "גרופית"

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 הביקוש לנדל"ן באזור המרכז הוא גדול, היצע הדירות קטן ומחיריהן גבוה במיוחד. עד כאן אין כל חדש עבור מי שחי בישראל בשנים האחרונות. פתרונות רבים מיושמים בערים שבין חדרה לגדרה, במטרה להגדיל את היצע הדירות; התחדשות עירונית בפרויקטים של פינוי בינוי, תמ"א 38 משני הסוגים ועוד. אחת הערים שמקבלות תשומת לב בשנים האחרונות היא יבנה, שממשיכה לקדם התחדשות, עם שינויים ופינויים בשכונת נאות שז"ר הצפונית ובעיר כולה.

 

נאות שז"ר היא אחת השכונות הוותיקות בעיר, שהחלה כעיירה פרברית מנומנמת וזוכה היום לתשומת לב רבה, בעיקר מבחינה נדל"נית. היא ממוקמת בצפון מזרח יבנה, הוקמה בשנות ה-60 ואוכלסה על ידי עולים חדשים. כיום מתגוררים בה כ-5 אלפים תושבים. האוכלוסייה בשכונה מעורבת, וכוללת אוכלוסייה מבוגרת, ממקימי השכונה, ומשפחות צעירות שהגיעו אליה לאחרונה.

 

בדרך להכפלת האוכלוסייה

"העיר מתפתחת לכיוון של מאה אלף תושבים", אומר צבי גור ארי, ראש העיר יבנה על עירו, שמונה היום קרוב ל-50 אלף תושבים. "קבענו לעצמנו שאנחנו לא משאירים שום שכונה מאחור", הוא אומר.

 

לא מפסיקה להתחדש. יבנה
לא מפסיקה להתחדש. יבנה
 

למה יבנה?

"יש כמה הסברים למה הופך את יבנה לאטרקטיבית", מסביר מאיר חרש, שמאי חברת הנדל"ן גרופית שבונה בשכונה, ומפרט: "מיקום, נגישות, מקומות תעסוקה ומחיר, הן הסיבות, שכרגע יבנה מאוד מאוד אטרקטיבית. שכונת נאות שז"ר היא שכונה מאוד ותיקה וכרגע מתוכננים בה כמה פרויקטים של התחדשות עירונית", הוא אומר.

 

מי שרואים את השינוי בצורה הטובה ביותר הם דיירי השכונה הוותיקים: "שכונת נאות שז"ר נקראת על ידי התושבים עד היום שכונת המעברה, משום שהיו פה מעברות ועדיין ישנם שרידים אחרונים שלהן", אומר איציק שלום, תושב ותיק בשכונה. "בשלב מסוים החליטו להגיע ליבנה תושבים חדשים כדי לגרום לכך שתהיה אינטגרציה בין התושבים הוותיקים לתושבים החדשים ובאמת התחילה מהפכה תרבותית חינוכית, כלכלית".

 

התחדשות עירונית והתחדשות תשתיות

כדי להיות מסוגלים לקלוט עשרות אלפי תושבים בשנים הקרובות, יודעים בעיר, שלא מספיק לבנות דירות. "במקביל להתחדשות העירונית, אנחנו מטפלים בין היתר, גם בתשתיות", אומר גור ארי, ראש העיר. "בנאות שז"ר, לדוגמה, חייבנו את הקבלנים להניח תשתית עתידית לאפשרות של פינוי אשפה במערכת פנאומטית".

 

חרש מסביר גם על מה מסתכלים יזמים וחברות בנייה כשאלו מגיעים לשכונה ותיקה: "כשחברה יזמית מגיעה לשכונה כזו, שמתחדשת, יש כמה אתגרים שצריך לעמוד בפניהם - השתלבות של האוכלוסייה החדשה והאוכלוסייה הוותיקה ובדיקת כל הדרכים לייצור אינטגרציה בין האוכלוסיות.

 

ישן מול חדש. פינוי בינוי חכם
ישן מול חדש. פינוי בינוי חכם
 

"זה קורה בבניית שטחים ציבוריים, מתנ"סים וגם בשלבי הבנייה. צריך לראות איך משתפים את האוכלוסייה וגורמים לכך שיהיה פה נוח בהמשך. כך, למשל, בונים מגדל של 23 קומות, עם 105 יחידות דיור, שבו יאוכלסו הדיירים שגרים בבנייני השיכון שליד. אחרי שהם יאוכלסו בבניין החדש, ייהרס הבניין שלהם ובמקומו יבנה עוד מגדל. בנוסף, תוקם פה גינה ציבורית מאוד גדולה, וגם קרקע לשטח ציבורי", הוא אומר ומוסיף שהחברה מתכננת כל דבר חדש, עם הטכנולוגיות המעודכנות ביותר. 

 

התמונה הגדולה

בנאות שז"ר עובדים על שני פרויקטים מאד רציניים של פינוי בינוי, אבל "לא רק נאות שז"ר זוכה לתשומת לב בעיר. אנחנו מיישבים הרבה מאוד תכניות של תמ"א 38, במקומות שונים בעיר", אומר גור ארי, ראש העיר ומספר שביתר המבנים שלא יכולים לקבל פינוי בינוי, ילכו על תכנית של חידוש המבנה במסגרת תמ"א 38 או השקעה עירונית בצורה זו או אחרת, "זאת על מנת לשפר את המעטפה של המבנים", הוא אומר.

 

בחזרה לנאות שז"ר, שלום, המכיר את השכונה מזה שנים רבות, מסכם ואומר: "לדעתי זה יגרום לקפיצת מדרגה כלכלית ותרבותית, הן לתושבים הוותיקים והן לחדשים. 

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשימוש הפרויקט בלבד! יבנה גרופית התחדשות עירונית
מומלצים