שתף קטע נבחר

היגיינה בחלל הפה - המפתח להפחתת סיבוכים בחולי קורונה?

על רקע התפשטות נגיף ה-COVID-19, ההיגיינה הפכה לגורם קריטי בחיינו בחודשים האחרונים. ד"ר יניב מאייר, מומחה למחלות חניכיים ויו"ר האיגוד הישראלי לרפואת חניכיים וד"ר ג'ואן חורי, רופאת שיניים, מסבירים מדוע אנשים בריאים עלולים לפתח תסמינים קשים, מה הקשר בין הנגיף להיגיינת הפה, ומהו כלורהקסדין, חומר שהתגלה כיעיל בחיטוי חלל הפה והפחתת זיהומים הקשורים לנגיף הקורונה

בסוף ינואר 2020, הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום גלובלי עקב התפשטותו המהירה של נגיף ה-COVID-19, הידוע בשמו העממי וירוס הקורונה. בימים אלו, גברה חשיבות המניעה ונקיטת צעדים של היגיינה כללית, דבר המתבטא בעטיית מסכות, רחיצה תכופה של הידיים, שמירה על ריחוק חברתי וכו' - כל זאת במטרה להוריד את סיכויי ההעברה וההידבקות.

 

חומרת המחלה כתוצאה מההדבקה הויראלית תלויה בגורמי סיכון שונים של הפרט, הכוללים: לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלת לב, השמנת יתר, גיל, מין ועוד. על אף גורמי הסיכון האפשריים, ישנו שיעור לא מבוטל של חולים אשר אינו סובל כלל ממחלות רקע. יחד עם זאת, נמצא שוירוס הקורונה פוגע בחולים באופן שונה, במגוון רחב של תסמינים ודרגות חומרת מחלה שונות.

 

מדוע אנשים בריאים ללא מחלות רקע עלולים לפתח תסמינים קשים של המחלה?

התשובה לשאלה זו נעוצה כנראה בתופעה המכונה בשפה המקצועי "זיהום-על" (superinfection) - זיהום המתפתח במהלך זיהום אחר, ואשר נגרם על-ידי מיקרואורגניזם אחר. מחקרים רבים מראים שבמהלך הדבקות במחלות ויראליות החולה חשוף למעשה ליותר זיהומים ממקור חיידקי. בעוד שנגיף ה-COVID-19 הוא ויראלי, יש חשד כי במקרים קשים סיבוכים רבים מקורם בכלל בחיידקים, זאת לאחר שמצאו כי 50% ממקרי המוות במקרים הקשים כללו זיהום חיידקי משני.

מהיכן מגיעים החיידקים לריאות?

מחקר עדכני מאנגליה בדק את הקשר בין הנגיף לבין היגיינת הפה. המחקר מציע קשר אפשרי בו חלל הפה מהווה למעשה מאגר משמעותי בו חיים למעלה מ-400 סוגי חיידקים שונים, שיכולים לעבור בקלות לריאות על ידי שאיפה ובליעה של רוק. בו בזמן שהגוף נחלש עקב הזיהום הויראלי, החיידקים עלולים לנצל הזדמנות ולהתרבות בריאות לגרום למחלה ריאתית נשימתית. חלק מאוכלוסיית חיידקים זו ידועה כגורמת מרכזית למחלות חניכיים ועששת. בנוסף, הימצאות חיידקים אלו גורמת ליצירת גורמי ומתווכי דלקת במערכת החיסון כדוגמת ציטוקינים ופקטורים נוספים שגם הם נמצאים ברוק ואף יכולים להגיע לריאות.

כיצד מצמצמים את שיעור הסיבוכים של החיידקים במחלת הקורונה?

צמצום שיעור הסיבוכים מזיהומי חיידקים הינו פועל יוצא של צמצום כמות ואיכות החיידקים המסוכנים וזאת ניתן להשיג באמצעות שמירה על היגיינת חלל הפה ובריאות הרקמות (חניכיים ושיניים) במטרה להוריד את העומס החיידקי ולהפחית את כמות מעברם לריאות. לשם כך, יש להשתמש באביזרי צחצוח מכאניים כדוגמת מברשת השיניים, חוט דנטלי ומברשות הבין שיניות ואליהם ניתן להוסיף תכשירי שטיפה בעלי יעילות חיטוי מוכחת. יחד עם זאת, חשוב מאוד לא להזניח את חלל הפה בתקופה זו ולהגיע לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים והשיננית. במידה שמופיעים סימנים של דלקת חניכיים כדוגמת דימום, נפיחות, אדמומיות, שיניים ניידות וכו' בתקופה זו, אנו ממליצים להגיע להיבדק אצל רופא מומחה למחלות חניכיים.

 

כיצד ניתן להגביר את יעילות ניקוי וחיטוי חלל הפה?

בבתי מרקחת קיימים חומרי שטיפת פה רבים שחלקם מוגבל וחלקם מכיל חומרים בעלי יעילות חיטוי מוכחת מחקרית. מחקר חדש מסין מראה כי מספר חומרים יעילים כנגד וירוס הקורונה וביניהם חומר פעיל בשם כלורהקסידין. הכלורהקסידין הוא חומר אנטיספטי, מחטא, רחב טווח הנועד לטיפול ולמניעת דלקות חניכיים. במקרים רבים ניתן להשתמש בתמיסה המכילה כלורהקסדין לאחר ניתוח חניכיים ובטיפול בדלקות ובכיבים בחלל הפה. נראה כי החומר בשטיפת פה המכילה כלורהקסדין יעיל כנגד הנגיף.

 

בארץ נמכרות שטיפות פה עם ריכוז של 0.12% ואף 0.2% של כלורהקסידין, פי 2 ו-4 מהריכוז שנמצא יעיל במחקר. מכאן נוכל להסיק כי שטיפות פה מסוג זה עשויות לסייע בהגנה מפני סיבוכי הוירוס בחלל הפה וכי שמירה על היגיינה אוראלית יכולה להוות מפתח להפחתת הסיבוכים והזיהומים הנלווים לוירוס הקורונה. חיזוק נוסף לגבי יעילות הכלורהקסדין מגיע ממחקר קוריאני שמצא כי שטיפת הפה מפחיתה את הימצאות הוירוס בחלל הפה למשך שעתיים ויכולה לצמצם גם את פיזורו בחלל האוויר. אולם, יש להמשיך ולחקור את הנושא, עקב ממצאים ראשוניים אלה וחשיבותו הרבה לבריאות אוכלוסיית העולם.

 

חברת תרו המשווקת את סדרת LACER, מגוון פתרונות לבריאות הפה: כך תוכלו לחטא ולשמור על היגיינת הפה, באמצעות Chlorhexidine Lacer

 

  

אחד ממוצרי היגיינת הפה הזמינים בבתי המרקחת ומציעים ריכוז יעיל של כלורהקסידין, הוא שטיפת הפה Chlorhexidine Lacer, המשלבת בין טיפול ומניעת דלקת חניכיים ושמירה על היגיינת הפה.

 

המוצר מיועד לטיפול בכיבים, דלקות בעקבות שיניים תותבות ופטרת הפה, לשימוש לאחר ניתוחים או טיפולים דנטליים ולקידום ריפוי החניכיים.

 

שטיפת הפה Chlorhexidine Lacer היא תרופה ללא מרשם, אותה תוכלו להשיג בעמדת הרוקח בבתי המרקחת.

המוצר מכיל 0.12% כלורהקסידין

ללא אלכוהול, מאושר לשימוש לנשים הרות ומניקות

יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

 

בריאות הפה זו המטרה - לפרטים ומידע על שטיפת הפה ומוצרים נוספים מסדרת LACER לשמירה על היגיינת הפה, היכנסו>> www.lacer.co.il

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים