שתף קטע נבחר

גידל סמים בבית – וחויב לשלם כתובה לגרושתו

בעל סירב לשלם 180 אלף שקל בטענה שאינו אשם בגירושין. הדיינים חשבו אחרת, ודחו את טענתו שלפיה הציוד בבית שימש לגידול עגבניות ותותים

בית הדין הרבני בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה לתשלום כתובה שהגישה אישה נגד הגרוש שלה: הדיינים הסכימו שבעלה היה אלים כלפיה, השתמש בסמים, לא עבד ואף רכש ציוד מקצועי וגידל סמים בבית, ולכן יש לחייב אותו בכתובה של 180 אלף שקל אף שהאישה היא זו שפתחה בהליך הגירושין.

 

בני הזוג נישאו ב-2015 והביאו לעולם ילדה. ביוני 2018 הגישה האישה תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין, וזמן קצר לאחר מכן הצדדים התגרשו. בתביעה לתשלום כתובתה טענה האישה שבעלה התנהג אליה באלימות פיזית ומילולית. היא תיארה כי בכמה מקרים חנק אותה ולקח ממנה את הטלפון הנייד. בין היתר היא הציגה הודעה שבה כתב לה: "אני אקח לך את החיים".

 

התובעת ציינה שהתלוננה עליו במשטרה. היא הוסיפה שבעלה מעשן סמים באופן קבוע ובמהלך הנישואין אף ערבב אותם עם כדורים פסיכיאטריים, מה שהיה מוציא אותו משליטה. לדבריה הוא גידל בביתם סמים ולצורך כך רכש ארון מיוחד לגידול מריחואנה באלפי שקלים.

אילוס אילוסטרציה קנאביס מריחואנה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הבעל הכחיש את הטענות והאשים את האישה שהיה לה קשר עם גבר אחר ושהיא הייתה אלימה כלפיו. בנסיבות אלה, לדבריו, היא אחראית לגירושין ואין לחייב אותו בכתובה. הוא הודה שלעיתים התובעת נתנה לו "ג'וינט" והם עישנו יחד, אך לדבריו זה לא היה באופן קבוע. הוא הוסיף כי אמנם רכש ארון מיוחד אך מטרתו הייתה גידול הידרופוני של תותים ועגבניות שרי.

 

אבל הדיינים - הרב יצחק מרוה, הרב רפאל זאב גלב והרב שמעון לביא – קבעו שאין ספק שהבעל הוא זה שהצעיד קדימה את הליך הגירושין וגרם להתדרדרות העגלה המשותפת לתהום.

 

הם הבהירו כי בשאלה מי הביא לגירושין לא מסתכלים רק על מי פתח את תיק הגירושין או מי עזב את הבית, אלא על הגורם שבגללו התרחשו הגירושין. במקרה זה ברור שהגירושין באו מצדו של הבעל שהמיט אסון על חיי הנישואין בעקבות אלימותו, נטילת סמים באופן קבוע וגידולם בתוך הבית תוך כדי הפרה בוטה של החוק.

 

הם דחו את טענות הבעל שלפיהן האישה הייתה אלימה כלפיו וקבעו כי יש הוכחות ברורות שהוא זה שהתנהל כלפיה באיומים, חניקה והתקפי עצבים.

 

עוד קבעו הדיינים כי גרסת הבעל שלפיה הוא גידל בבית תותים ועגבניות שרי בעלות של אלפי שקלים בחודש "מעלה גיחוך" ואינה ראויה לתגובה. הם הבהירו כי לפי ההלכה יש לחייב את הבעל בכתובה הן מאחר שגידל וצרך סמים והן בשל אלימותו. זאת, בהקבלה להלכה בעניין "רועה זונות" שמחייבים אותו בגט וכתובה על קלקול והרס חיי המשפחה.

 

הדיינים הסבירו כי מי שצורך סמים יכול לאבד את שיקול דעתו, להיות אלים יותר ולהתנהג בקיצוניות ואף אישה אינה חייבת להמשיך לגור תחת קורת גג אחת עם בעל שנוכחותו מאיימת על שלוות חייה ובטחונה האישי. לאור זאת קיבלו הדיינים את התביעה וחייבו את הנתבע ב-180 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: טו"ר צבי גלר וטו"ר זיו ברקוביץ
  • ב"כ הנתבע: עו"ד תומר ברזיק
  • עו"ד שלומית לב עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד שלומית לב
מומלצים