שתף קטע נבחר

אב טען לניכור הורי. שופט מצא שהאמת הפוכה

גבר האשים את אם ילדיו בהסתה ותבע לחדש את הקשר עם ארבעת ילדיו. אלא שבביהמ"ש התברר שהילדים מסרבים להיות בקרבתו בשל התנהגותו

במסגרת הפיילוט שמתנהל בבית המשפט למשפחה בתל אביב לטיפול בניכור הורי נדרש השופט ארז שני לבחון אם נתק ששורר מזה כשלוש שנים בין אב לבין ארבעת ילדיו נגרם כתוצאה מהסתה מצד אמם. לאחרונה הוא קבע שלא ניכור הורי אלא בסרבנות קשר מוצדקת, שנובעת מהתנהגות פוגענית ודורסנית של האב.

 

מבין הילדים, שניים עדיין קטינים. הסכסוך בין ההורים מתנהל בעצימות גבוהה מזה כמה שנים, ולפני כחודשיים הועבר התיק לטיפולו של השופט שני לאחר שהאב הגיש תביעה לחידוש הקשר עם הילדים שבמסגרתה האשים את האם ואת בני המשפחה שלה בנתק בינו לבינם.

 

אלא שלאחר בדיקה מעמיקה הוא התרשם שהתמונה שונה לגמרי, וכי לא מדובר במקרה של הורה מנכר אלא בסרבנות קשר מוצדקת שמקורה בהתנהגות פוגענית ודורסנית מצד האב כלפי ילדיו.

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

הוא הסתמך בין היתר על דיווח שהגיש מכון מקצועי שאליו הופנתה המשפחה לצורך חידוש הקשר. בהודעת המכון צוין כי האב משתלח במטפלים, מכפיש את האם באוזני הילדים, פוגע בהם ולא רואה את טובתם, והתהליך לא יוכל להתקיים עד שיעבור לפחות חצי שנה של טיפול והדרכה הורית.

 

השופט הוסיף כי גם בתסקיר שירותי הרווחה נכתב כי הילדים מכונסים, מתוחים ולחוצים בגלל ההתנהגות של אביהם. הוא הפנה בין היתר לדברי הבן הגדול שסיפר כי אביו נהג להטיח בו עלבונות וללעוג עליו שהוא שמן ולא יפה, ולתקרית שאירעה עם הבת הגדולה כשהאב העיר לה שהיא לבושה כמו זונה.

 

הילדים סיפרו כי אביהם בייש אותם בפני חברים שלהם ואמר עליהם דברים קשים ומעליבים. "טובתו של ילד דורשת מזון, בגד, חינוך אך גם אהבה ותחושה שההורה שלך מעריך אותך, אוהב אותך ואינו 'לוחם' בך כדי כך שהוא 'צץ', מופיע ומלעיג עליך באוזני חברך שלך", כתב בהקשר זה.

 

עוד ציין השופט כי האב הטיח האשמות כל-כך קשות באם ובבני המשפחה שלה בניסיון לגרום להם להבין שהמצב ייפתר רק אם ישלח אותה "לשמש קונסול ישראל במיקרונזיה". אלא שזה לא המצב, קבע, הבעיה מצויה באב שלא מפנים שההכפשות האלה גורמות לילדים לקונפליקט נאמנויות ומה שהם זקוקים לו הם חום ואהבה מצידו.

 

השופט הדגיש כי התרשם מילדים טובים, בעלי אישיות כובשת, שכל-כך פגועים ומבוהלים מאביהם עד שהבן הקטן פרץ בבכי כשהציע לבדוק אפשרות למפגשים בתדירות נמוכה. "יכול האב מבוקר עד ערב לספר לי שזה הכל הדרכות של האם, הסתות של הדוד או אמירות של הסבתא. קשה לזייף פרץ בכי, תוך ניסיון להשתלט עליו", כתב.

 

בסיכומו של עניין השופט קבע שהילדים הפגועים צריכים כרגע הגנה מקצועית מפני אביהם ולכן הקשר איתם לא יכול להתקיים בשלב הזה. התיק הוחזר להליך הרגיל והאב חויב לשלם לאם 4,000 שקלים הוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד יעקב יצחק
  • ב"כ האם: עו"ד דוד ביטון
  • האפוטרופסית לדין לקטינים: עו"ד שירלי גלילי
  • עו"ד גילה עיני עוסקת בניכור הורי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד גילה עיני
מומלצים