שתף קטע נבחר

מחיר הקורונה: עיכוב מסוכן בהגעת חולי לב לביה"ח

מחקר ישראלי חדש מגלה את מחיר הקורונה: בשל החשש מהגעה לבית החולים, אנשים שעברו אירוע לבבי בגל הראשון התעכבו שעה נוספת בממוצע עד קבלת הטיפול ביחס ל־2018. הגעה בזמן במהלך התקף לב היא קריטית לטיפול ולנזק שעלול להיגרם

החשש מפני הגעה לבתי החולים בעת הגל הראשון של נגיף הקורונה גרם לחולים שעברו אירוע לבבי לעשות זאת באיחור של שעה בממוצע – ביחס לתקופה מקבילה ב־2018. כך עולה ממחקר חדש.

  

המחקר נערך על ידי פרופ' שלומי מטצקי, מנהל מערך האשפוז הקרדיאלי וסגן מנהל מערך הלב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, וד"ר אלכס פרדמן, רופא מתמחה בקרדיולוגיה בבית החולים. הוא מתבסס על איסוף נתונים מ־13 בתי החולים בישראל בשיא הגל הראשון: 9 במארס עד 30 באפריל, כאמור ביחס לשנת 2018. בין בתי החולים שהשתתפו במחקר: שיבא, איכילוב, הלל יפה, סורוקה, שערי צדק ואסותא אשדוד.

  

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

מנתוני המחקר עולה כי לא נרשמה ירידה במספר הפונים לבתי החולים בעקבות הופעת סימנים המעידים על אירוע לבבי, אולם ב־2020 ההגעה לקבלת טיפול התרחשה בשלב מאוחר יותר באופן משמעותי לעומת 2018. בממוצע, משך ההגעה ב־2020 עמד על כ־3 שעות לעומת שעתיים ב־2018.

 

חשיבות הגעה בזמן לטיפול. ככל שעובר הזמן מהופעת הסימפטומים ועד תחילת הטיפול, הנזק יכול להיות קשה יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חשיבות הגעה בזמן לטיפול. ככל שעובר הזמן מהופעת הסימפטומים ועד תחילת הטיפול, הנזק יכול להיות קשה יותר(צילום: shutterstock)

  

לעיכוב בהגעה לבית החולים היו השלכות משמעותיות בכל הנוגע למצבם של המאושפזים: כמעט פי שניים מהחולים ב־2020 הגיעו לבתי החולים עם אי־ספיקת לב או שוק, כעדות לנזק שנגרם ככל הנראה בגלל העיכוב.

  

ממצאי המחקר מתפרסמים על רקע הנחיות משרד הבריאות שהועברו לבתי החולים לצמצם פעילות על מנת למקד את המאמצים בטיפול בחולי קורונה. לאורך המשבר הזהירו רופאים כי למדיניות זו יהיו השלכות קשות על מצבם הרפואי של מטופלים רבים משום שפרוצדורות רפואיות נחוצות עלולות להידחות.

  

פרופ' מטצקי: "ככל שעובר הזמן מהופעת הסימפטומים ועד תחילת הטיפול, הנזק יכול להיות קשה יותר. אני מניח שחלק מהחולים מתו בבתיהם ולכן אפילו לא היו בסטטיסטיקה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התעכבו בהגעה לבית החולים. אירוע לב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים