שתף קטע נבחר

צרך קנאביס בגלל כאבים – ההרשעה בוטלה

הצעיר השתמש בסם מאז שעבר תאונת דרכים קשה. בית המשפט קיבל את תסקיר שירות המבחן, התחשב במאמצי השיקום וביטל את ההחלטה

בית משפט השלום בירושלים ביטל לאחרונה את הרשעתו של צעיר שנתפס מחזיק קנאביס. השופט ארנון איתן קיבל את תסקיר שירות המבחן ששמנו עלה שהנאשם החל להשתמש בסם לאחר תאונה קשה שעבר וכדי להתגבר על הכאבים.

 

על פי כתב האישום, בפברואר 2016 החזיק הנאשם בביתו קנביס במשקל 34.8 גרם לצריכה עצמית, ללא היתר או רישיון. לאחר מכן צורף כתב אישום נוסף שלפיו במאי 2018 הוא נתפס מחזיק בתוך תיק גב שחור על רצפת רכב השייך לחברו קנביס במשקל 40 גרם. הצעיר הודה והורשע בהסדר טיעון בשני כתבי האישום והוסכם כי הוא יופנה לתסקיר מבחן שיתייחס בין היתר לשאלת ההרשעה.

 

על פי תסקיר שירות המבחן, הנאשם הוא בן 26 רווק שגר בירושלים. הוא סיים 12 שנות לימוד עם תעודת בגרות. טרם גיוסו נפצע בתאונת דרכים, לאחריה הורדם והונשם למשך ארבעה חודשים. בהמשך עבר שיקום במשך שנה וארבעה חודשים. עקב טיפול רפואי שלא צלח הומלץ לנאשם ליטול קנאביס רפואי. הנאשם הציג בשרות המבחן אישור לקבלת קנאביס רפואי בתוקף עד לחודש יוני 2020.

גראס (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשנה וחצי האחרונות הוא עובד כמחסנאי ואיש משלוחים בחברת טלפונים, ובמקביל לומד לימודי עיצוב אופנה. הנאשם הסביר כי ביצע את העבירות מתוך מצוקה ותסכול נוכח כאבים פיזיים שחווה, כשאינו מקבל מענה מתאים בשל העדר רישיון בתוקף. עוד צוין בתסקיר כי לנאשם אין עבר פלילי או דפוסים עברייניים והוא בעל כוח רצון ושאיפות גבוהות לקדם את יכולותיו ולהשתלב בתעסוקה ובלימודים. בנסיבות אלה המליץ שירות המבחן לבטל את ההרשעה.

 

במסגרת הטיעונים לעונש המדינה הפנתה לכמות הסם שהחזיק הנאשם והדגישה את הצורך למגר את נגע הסמים ולשמור על ערכים של בריאות ושלטון החוק. עוד נכתב כי להרשעה לא תהיה השפעה קונקרטית ואין הצדקה להימנע ממנה.

 

הסנגור ביקש לאמץ את המלצת השירות וטען כי המדינה יצרה עבור הנאשם מצב בלתי אפשרי במסגרתו קיים פער זמנים בין המועד בו פג תוקפו של הרישיון ועד שהוא מחודש, אף שבזמן זה נדרש הנאשם לעשות שימוש יומיומי בסם לצורך רפואי קבוע המאושר לו.

 

השופט ארנון איתן ציין כי הנאשם הודה ונטל אחריות על מעשיו. הוא נעדר עבר פלילי וזו הסתבכותו הראשונה והיחידה. כמו כן מאז ביצוע העבירות לא נפתחו לו תיקים נוספים. כמו כן, מדובר בסם מסוג קנאביס, שנמנה על קבוצת הסמים הקלים.

 

זאת ועוד, הרקע לביצוע העבירות חריג. הן נעשו בזמנים שבהם תוקף רישיונו של הנאשם להחזקה ושימוש בקנאביס רפואי פג והוא נקלע למצוקה וחוסר אונים בשל הכאבים הפיזיים שחווה.

 

באשר לאי הרשעה הבהיר השופט כי קיימת בפסיקה לאחרונה מגמה של הגמשת הדרישה להוכיח נזק קונקרטי לעתידו התעסוקתי או השיקומי של נאשם. במקרה זה מדובר בעבירה שחומרתה ברף הנמוך ביותר מבין עבירות הסמים, ולכן ניתן לקבוע כי הדרישה להוכחת נזק ממשי וקונקרטי היא מופחתת.

 

בסופו של דבר הורה השופט על סיום ההליך באי הרשעה. הוא הטיל על הנאשם צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 120 שעות והתחייבות בסך 5,000 שקל להימנע מביצוע עבירה דומה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד ניר ליסטר עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד ניר ליסטר
מומלצים