שתף קטע נבחר

העונש על חוב 330 אלף ש' למע"מ: שקל אחד

חברת הגברה שקרסה לא הגישה דוחות תקופתיים ולא שילמה מס על עסקאות. בית המשפט לקח בחשבון את המציאות הכלכלית תחת הקורונה

גזר דין מקל ניתן לאחרונה בבית משפט השלום בחיפה בעניינה של חברת ההגברה "סראונד – כהן וידל", שבעליה הודתה והורשעה בעבירות של אי-הגשת שני דו"חות תקופתיים ואי-תשלום מע"מ של כ-330 אלף שקל. השופטת אורית קנטור חייבה את החברה בקנס של שקל אחד והבעלים תרצה שלושה חודשי עבודות שירות.

 

אגף המכס והמע"מ במחוז חיפה הגיש את כתב האישום בשנה שעברה מאחר שלא הוגשו לו שני דו"חות תקופתיים ב-2018 ולא שולם מע"מ על ארבע עסקאות שביצעה החברה באותה שנה. הנאשמות, שיוצגו על ידי עו"ד אליהו סרור, הודו בהזדמנות הראשונה אבל לא הצליחו עדיין לשלם את החוב למע"מ מאחר שהחברה קרסה ונמצאת בפירוק, והבעלים פשטה רגל.

 

עו"ד יבגניה קומרניצקי מפרקליטות מחוז חיפה הסכימה להתחשב במצבן של הנאשמות אבל הדגישה כי יש חשש ממשי שהחוב לא ישולם לעולם. היא הוסיפה כי במקרה הזה מדובר בנזק כפול שכן הוצאו חשבוניות שמאפשרות ללקוחות לדרוש החזרי מס. לפיכך היא ביקשה כי בית המשפט יטיל על החברה קנס סמלי ועל בעלת החברה 6-3 חודשי מאסר בפועל לצד מאסר על תנאי וקנס של 5%-10% מגובה החוב.

להפיל ת'מיקרופון (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מהצד השני ביקשה בעלת החברה לנהוג בה במידת הרחמים. סנגורה ציין שמדובר באישה שמזה שנים תורמת רבות לקהילה ומתנדבת עם נוער בסיכון למרות קשיים וכלכליים. באשר לחברה, הודגש כי התרסקה משום שלא קיבלה תשלום עבור העסקאות למרות שנתנה ללקוחות שירות מלא, וכי עד לקריסה לא הייתה לה כל הסתבכות עם רשויות המס.

 

השופטת אורית קנטור העמידה את מתחם העונש על טווח שבין מאסר על תנאי לבין שישה חודשי מאסר בפועל. לצד זאת היא קבעה כי לא תוכל להעמיד את העונש על הרף התחתון מאחר שנגרם לקופת המדינה נזק משמעותי.

 

ואולם, נקבע כי יש בהחלט מקום להתחשב בכך שלבעלת החברה אין הרשעות קודמות, היא ממשיכה לתרום לחברה למרות מצב אישי וכלכלי לא פשוט והעסק עצמו קרס. השופטת הוסיפה כי יש גם לקחת בחשבון את מציאות החיים הכללית וההשלכות הלא פשוטות של מגפת הקורונה על עסקים רבים.

 

לפיכך השופטת החליטה שלא להטיל על בעלת החברה קנס בכלל ואילו החברה חויבה בשקל אחד בלבד. בעלת החברה תרצה שלושה חודשי עבודות שירות וכענישה נלווית הוטלו עליה ארבעה חודשי מאסר על תנאי והתחייבות של 10,000 שקל שלא לבצע עבירות מע"מ בשנתיים הקרובות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים