שתף קטע נבחר

מסכות לילדים במקום סגר

איך מורידים משמעותית את מספר הנדבקים בלי להטיל סגר? מחקר חדש זיהה את המשותף ליישובים שבהם רמת התחלואה גבוהה, וממליץ לחייב עטיית מסכה מגיל צעיר יותר, ולהקפיד על בידוד מוחלט כשאחד מבני המשפחה הוא ילד. הנתונים והמסקנות

בימים האחרונים ישנה ירידה קלה במספר הנדבקים בקורונה בישראל, אבל גם פרויקטור הקורונה רוני גמזו מודה – התחלואה בישראל לנפש היא הגבוהה בעולם. אז כיצד מורידים את התחלואה בלי להטיל סגר?

 

Карантин ()
להימנע מסגר נוסף

 

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

החוקר העצמאי דניאל פוהורילס פרסם מחקר המתבסס על נתוני משרד הבריאות, והשורה התחתונה שלו היא הצורך להתמקד בילדים על מנת להקטין משמעותית את מספר הנדבקים.

 

במחקר מראה פוהורילס, חוקר בעל תואר שני בחקר ביצועים מהטכניון, כי שיעור הבדיקות החיוביות הבערים היהודיות הלא-חרדיות דומה ונמוך מעט מהממוצע הארצי, שבחודש האחרון נע בין 6 ל-8 אחוזים.

 

לעומת זאת, בערים חרדיות שיעור הבדיקות החיוביות גבוה בהרבה ובשבועות האחרונים מגיע אף ליותר מ-20 אחוזים. לגבי יישובים ערבים הנתונים אמנם לא מלאים, אבל בחלקם בהחלט ניתן לראות ששיעור החיוביים גבוה מהממוצע.

 

  ( )

 

אחת ההשערות המקובלות היא שצפיפות האוכלוסייה הגבוהה בערים חרדיות וערביות היא שמובילה להתפשטות מהירה של הנגיף. אבל במחקרו מראה פוהורילס כי אין מתאם בין צפיפות בערים מסוימות לבין שיעור המקרים החיוביים, ולכן יש לבחון גם נתונים אחרים.

 

בדיקת הנתונים הדמוגרפיים של ערים שונות מראה את ההבדל העצום בין ערים יהודיות לא חרדיות לבין ערים חרדיות וערביות. בערים בקבוצה הראשונה שיעור הילדים עד גיל 9 מכלל האוכלוסייה נע בין 13 ל-18 אחוזים ושיעור הילדים והצעירים עד גיל 19 נע בין 22 אחוזים בתל אביב לבין 27 עד 31 אחוזים בערים האחרות.

 

מנגד, הדמוגרפיה בערים החרדיות והערביות שונה בתכלית. שם שיעור הילדים עד גיל 9 נע בין 20 אחוזים בקלנסווה ל-40 אחוזים באלעד, ואילו הילדים והצעירים עד גיל 19 מהווים פעמים רבות אף יותר ממחצית מהאוכלוסייה.

 

במחקר מציין פוהורילס כי שיעור התמותה במדינות מערב אירופה גבוה בהרבה מישראל עקב האוכלוסייה הצעירה כאן, אבל מנגד זו לדעתו גם הסיבה למספר הנדבקים הגבוה בארץ, בעיקר ביישובים הערביים והחרדיים. מחקר של מכון גרטנר מאפריל אמנם קבע כי ילדים קטנים מדבקים ומדביקים פחות – אבל הוא אישר שהם אכן מדבקים ומדביקים, ומכאן הצורך בתשומת לב מיוחדת לקבוצה זו.

 

לכן, סבור פוהורילס כי יש לחייב עטיית מסכה מגיל צעיר יותר, בניגוד למצב הנוכחי – מגיל 7 – וכדי שהדבר יהיה ישים אף לפתח מסכות מיוחדות לילדים. לצד זאת, המלצה נוספת היא להקפיד על בידוד ביתי לכל בני הבית כשאחד מהם חלה או נדרש לבידוד, אם יש ביניהם גם ילדים. אמנם גם כיום משרד הבריאות דורש זאת, אבל לא ברור עד כמה הדבר נאכף.

 

"המשמעות של בידוד מוחלט היא שהדירה נסגרת למשך 15 יום ואף אחד לא נכנס או לא יוצא ממנה", כותב פוהורילס. "זה יהיה תפקידה של המדינה לדאוג לאספקת מזון לדירה וגם לפינוי האשפה. זה יהיה תפקידה של המדינה לדאוג לפנסיון עבור הכלבים שלא יכולים להישאר בדירה. זה יהיה תפקידה של המדינה לאכוף את הבידוד ולוודא שאף אחד לא עוזב את הדירה".

 

לאתר של דניאל פוהורילס

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
מסכות לילדים
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים