שתף קטע נבחר
צילום: מוטי קמחי

לא תאמינו: זו המסכה הכי יעילה נגד קורונה

חוקרים מאוניברסיטת דיוק שבארה"ב, בחנו 14 מסכות פנים שכיחות ודירגו את המסכות לפי מידת ההגנה שלהם בפני רסיסים. התוצאות מגלות שדווקא המסכות הזולות – מעניקות את ההגנה הטובה ביותר

האם המסכה שלכם באמת מגינה עליכם? מחקר חדש של מדעני אוניברסיטת דיוק, בצפון קרוליינה שבארה"ב, בחן 14 מסכות פנים שכיחות, ומצא שחלק גדול מהן כנראה שלא יגן עליכם כלל מן הנגיף. הממצאים פורסמו בכתב העת המדעי Science Advances.

  

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

צפו: וידאו הניסוי

 

 

נגיף הקורונה נישא על גבי רסיסי רוק ועובר דרך שיעול, דיבור, צעקה ואפילו נשימות מאדם נגוע לסביבתו. הטיפות נישאות לרוב עד מרחק של 1.60 בממוצע, ומכאן הריחוק החברתי הנדרש של שני מטרים מאדם לאדם, יחד עם עטיית מסכות והקפדה על היגיינת ידיים.

 

לפחות 40% מהאנשים שנדבקים, הם אסימפטומטיים לפחות בשלבי ההדבקה הראשונים, והם המדביקים העיקריים. חובת עטיית המסכות הובילה לשגשוג מכירות מסכות מסוגים שונים, שאינן נבדקות כלל, כך שמידת ההגנה מהן אינו ברור.

 

כעת ביקשו החוקרים לבדוק אלו מסכות מגינות יותר. החוקרים השתמשו בקרן לייזר שאותה פיצלו לשני כיוונים, באמצעות לוחיות שקופות. מאחוריהן עמד נואם שעטה על פניו מסכות שונות. מצלמה שניצבה מאחוריו, מדדה את כמויות הטיפות שעפו לעבר קרני הלייזר, ודירגה את כמות הטיפות שנפלטו תחת כל מסכה.

 

  ( )

 

"אם כל אחד היה עוטה מסכה – יכולנו לבלום 99% מהטיפות לפני שהגיעו מאדם נגוע לאחר", אמר ד"ר אריק ווסטמן, פיסיקאי מצוות החוקרים, "בהיעדר חיסון או תרופה אנטי ויראלית, המסכה היא הדרך המוכחת כדי להגן עליכם ועל אחרים".

 

המסכה הגרועה ביותר שנמצאה היתה זו שעשויה מצמר. החוקרים הופתעו לגלות שהיא פולטת כמות רסיסי רוק גבוהה אף יותר מאלה שנפלטו כשאדם לא עוטה מסכה. מסכות גרועות נוספות שנמצאו היו מסכת בנדנה, מסכות תפורות מבד ומסכות כותנה.

 

  ( )
 

המסכה שנמצאה כמגינה ביותר בפני רסיסים הייתה מסכת N95 המותאמת לפנים ללא שסתום, ואחריה – המסכה הכירורגית. מעניין לראות שבהתאם לאזהרות שניתנו בעבר, מסכות N95 עם שסתום נמצאו כיעילות פחות. ממצאים בעבר כבר הראו שמסכות אלו עלולות לגרום לפיזור רב של רסיסים, כשלחץ האוויר גבוה והשסתום עלול להתפרק.

 

על פי נתוני משטרת ישראל, חולקו בחודשים אפריל עד יוני כ-41 אלף דו"חות לאנשים שהפרו את ההנחיה לעטות מסכה על פניהם. מספר זה לא כולל את הטלת הקנסות על ידי פקחי הרשויות המקומיות.

 

הנתונים הוצגו במסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת. מהמסמך עולה כי יותר מ-99% מהקנסות ניתנו לאנשים פרטיים על אי עטיית מסיכה במרחב הציבורי בניגוד להנחיות, בעוד שהיתר - 161 קנסות בסך הכל - ניתנו לעסקים אשר הכניסו אדם ללא מסכה לבית העסק או נתנו שירות ללא מסכה או התעלמו מההנחייה לתלות שלט בנוגע לכך בכניסה לבית העסק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים